Na Festival spisovatelů přijede Grunberg, který psal jako žena i údajný drogista

ČTK ČTK, Kultura
8. 7. 2019 19:38
Nizozemský spisovatel žijící v New Yorku Arnon Grunberg, který je označován za literárního provokatéra, letos navštíví Festival spisovatelů Praha. Ten se uskuteční mezi 16. a 20. říjnem, Grunberg stejně jako další hosté vystoupí v českém Senátu.
Arnon Grunberg s nizozemskými vojáky cestoval po Iráku a Afghánistánu.
Arnon Grunberg s nizozemskými vojáky cestoval po Iráku a Afghánistánu. | Foto: René Volfík

Autor, jehož osm děl již bylo přeloženo do češtiny, bude na festivalu debatovat počtvrté. Naposledy zde roku 2015 představil povídku Vítej doma, kterou přeložila Veronika ter Harmsel Havlíková.

Arnon Grunberg na snímku z roku 2012.
Arnon Grunberg na snímku z roku 2012. | Foto: René Volfík

Osmačtyřicetiletý rodák z Amsterdamu vyrůstal v rodině židovských přistěhovalců z Německa. Jeho matka byla přeživší z koncentračního tábora Osvětim.

Arnon Grunberg chtěl původně studovat herectví, pak si založil nakladatelství a vydal pět knih, ale zkrachoval.

Ve dvaadvaceti letech se přestěhoval do New Yorku a už tam zůstal. "Odjel jsem tam za láskou, a když po roce pominula, neměl jsem peníze na návrat," vysvětlil v rozhovoru pro Hospodářské noviny. "Z roku bylo pět let, pak sedm a já si najednou uvědomil, že se mi zpátky nechce."

Debutoval románem Modré pondělky (Blauwe maandagen). Ten byl přeložen do 13 jazyků a v Evropě se stal bestsellerem.

Autor byl za knihu oceněn nizozemskou literární cenou Anton Wachter Prize. Stejné ocenění dostal ještě jednou za knihu Příběh mé plešatosti (De geschiedenis van mijn kaalheid), kterou publikoval pod pseudonymem údajného vídeňského drogisty řečeného Marek van der Jagt. Grunberg se díky tomu stal prvním tvůrcem, který stejnou sošku získal dvakrát.

"Z toho, že prokoukli van der Jagta, jsem měl smíšené pocity. Protože jsem z něj udělal úspěšného autora. Byl to příjemný a zajímavý experiment, ale jsem vlastně šťasten, že ho mám za sebou," vzpomínal později Grunberg, který dále napsal několik článků jako žena. "Chtěl jsem vidět, jak daleko se s tím dostanu. Psal jsem seriózní novinové články jako sympatická mladá dáma. Čtenářky se s ní hodně identifikovaly," tvrdí.

Jeho román Tirza, který dostal cenu vlámských knihkupců Zlatá sova a ocenění Libris, byl zfilmován. Tato adaptace posbírala několik nizozemských filmových ocenění. Snímek byl dokonce navržen na Oscara za nejlepší cizojazyčné dílo, do finálního výběru se však nedostal.

Dnes je Arnon Grunberg, jehož díla byla přeložena do 30 jazyků, považován za jednoho z nejrafinovanějších provokatérů světové literatury. Rád dráždí čtenáře, své hrdiny nešetří. "Doopravdy potřebuji nepřátele, bez nepřátel ztratíte identitu," prohlásil jednou muž, který s oblibou vzbuzoval rozruch také svým vystupováním.

Do společnosti třeba chodil v kožichu a oranžovém síťovaném tričku, v nichž účinkoval na autorských čteních. Jednu ze svých knih, Hledače azylu, ve které se vyrábí kozí sýr, zase propagoval plavbou na lodi s kozou. "Chtěl jsem na sebe upozornit a zároveň si udělat legraci z marketingových metod," vysvětloval později.

Jiné Grunbergovy zážitky už byly vážnějšího rázu, třeba když s nizozemskými vojáky cestoval po Iráku a Afghánistánu.

K jeho dalším dílům patří knihy Statisté, Svatý Antonio, Fantomová bolest, Židovský mesiáš nebo Náš strýček.

K již dříve oznámeným hostům letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha patří australská spisovatelka Germaine Greerová, jedna z představitelek feministického hnutí 20. století, mexická novinářka a spisovatelka Alma Guillermoprietová a americký romanopisec Michael Cunningham, autor románu Hodiny, za nějž získal Pulitzerovu cenu a který se stal předlohou pro stejnojmenný film.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kaťuša končí. V elitním pelotonu ji nahradí tým Israel Academy

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí a místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel Cycling Academy, za kterou závodí i český jezdec Daniel Turek. Dosud kontinentální tým koupí od Kaťuše licenci a převezme i smlouvy jedenácti jezdců. Informoval o tom server cyclingnews.com.

Kaťuša zanikne, protože přijde o dva hlavní sponzory firmu Alpecin a výrobce kol Canyon. Její nástupce Israel Academy získá mimo jiné z jezdců Němce Nilse Politta, který byl letos druhý na prestižní klasice Paříž-Roubaix. Lídrem pro etapové závody by měl být Ir Dan Martin.

před 38 minutami

Primátor Jablonce neustál rozpad tamní koalice, vystupuje z ANO, aby nepoškozoval jméno hnutí

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku. Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci. Koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec se rozpadla na konci prázdnin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy