Konec frustrace dyslektiků? Nové písmo s buclatými patkami

jla
14. 11. 2014 9:25
Holandský designér Christian Boer dokončil písmo pro dyslektiky. Tlustší spodní části písmene mají zamezit "poletování" textu po stránce.
Designér Christian Boer.
Designér Christian Boer. | Foto: Christian Boer

Istanbul - Na istanbulském veletrhu designu Biennail představil Holanďan Christian Boer své dokončené písmo, které má usnadnit čtení lidem s dyslexií. Tato speciální forma vývojové poruchy učení způsobuje vypouštění a přidávání, zaměňování vizuálně i akusticky podobných písmen či zrcadlové nebo obrácené psaní jednotlivých znaků.

Foto: Christian Boer

"Lidé s dyslexií při čtení nevědomě zrcadlově převrací a různě jinak zaměňují podobná písmena. Běžné typy písma to jen zhoršují, protože některé písmena jsou prakticky totožná jen otočená," vysvětluje Boer jeden z mnoha důvodů, proč se novému písmu věnoval několik let. Sám je totiž také dyslektik.

V Boerově písmu se všechny znaky liší. V obyčejných typech písma jsou například písmena "b", "d", "q" a "p" prakticky totožná jen jinak pootočená či převrácená. Boer přichází s unikátními písmeny, kdy "d"  je prohnutější než "b", čímž stěžuje nechtěnou, či nevědomou záměnu.  Stejně tak písmeno "c" je mnohem více otevřenější, aby se nedalo tak snadno splést s "o".

Písmo pro lidí trpící dyslexií.
Písmo pro lidí trpící dyslexií. | Foto: Christian Boer

Font pro dyslektiky má všechny znaky ve spodní části tlustší, než je obvyklé. Písmena tak mají stabilnější základnu, což znesnadňuje jejich "poletování", které tak odporuje fyzikálním zákonům a gravitaci. Díky tomu také písmo vypadá jako tlustší patkový příbuzný známého fontu Comic Sans.

Nožičky některých znaků jsou delší a dolinky u písmen "v", "w" a "y" jsou ukotveny v různých výškách. Na pohled větší mezery mezi jednotlivými znaky znemožňují jejich shlukování. Zvýrazněná velká písmena a interpunkce zase usnadňují dyslektikům rozeznat, kde jedna věta končí a druhá začíná.

Boer se písmem pro dyslektiky zabýval už při studiích na Utrechtské akademii umění, kterou doknčil v roce 2008. Od té doby se zabýval studiem účinnosti jeho písma na univerzitě v Amsterdamu a v Twente. Z jeho studií vyplývá že 84 % čtenářů s dyslexií dokáže text v jeho písmu přečíst rychleji a 77 % čtenářů udělá méně chyb.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Správce Březinova ostravského areálu s nezdaněným lihem poslal soud na devět let do vězení

Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a dvěma měsíci vězení. Podle soudu byl členem organizované zločinecké skupiny Radka Březiny, která obchodovala s nezdaněným lihem, a má podíl na škodě ve výší 364 milionů korun. Tomáše Pantlíka, který se staral o sklad v Olomouci, soud zprostil obžaloby. Dospěl k závěru, že žalovaný skutek není trestným činem. Oba muži byli poslední obžalovaní z hlavní větve Březinovy kauzy. Čítala osm obžalovaných, ostatní už byli pravomocně odsouzeni. Žalobce si v případě Pantlíka na místě odvolal. Odvolání bude podávat i Kovářík, kauza tak míří k vrchnímu soudu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy