Zemřel muzikolog John Tyrrell, v češtině vyjde jeho tisícistránková kniha o Janáčkovi

ČTK Kultura ČTK, Kultura
5. 10. 2018 16:03
Odešel John Tyrrell, celoživotní propagátor tvorby Leoše Janáčka. Pro českou hudbu vykonal podobně mnoho jako Charles Mackerras. Prvních tisíc stran jeho monografie o Janáčkovi brzy vyjde v českém překladu.
John Tyrrell v Brně před sedmi lety převzal čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění.
John Tyrrell v Brně před sedmi lety převzal čestný doktorát Janáčkovy akademie múzických umění. | Foto: ČTK

Po těžké nemoci včera ve věku šestasedmdesáti let zemřel britský profesor John Tyrrell, odborník na českou operu 19. a 20. století. Od roku 2000 působil jako profesor na univerzitě ve velšském Cardiffu a významně se zasloužil především o prohloubení světového zájmu o dílo Leoše Janáčka.

Muzikolog obdržel čestné doktoráty Masarykovy univerzity i Janáčkovy akademie múzických umění. "Tyrrellovo dílo způsobilo, že se Janáčkovým operám i dalším českým hudebním dramatům a české hudbě vůbec otevřela cesta na evropské scény a evropská koncertní pódia," uvedla brněnská akademie, když Tyrrella vyznamenala.

Začátkem letošního roku profesor přidal ještě ocenění International Ambassador of Czech Music, vyhlášené na cenách Classic Prague Awards. O Tyrrellově úmrtí dnes informovala brněnská Nadace Leoše Janáčka.

"Janáčkova hudba ke mně promlouvala, obdivoval jsem její přímočarost. Navíc psal krátkou muziku. V devadesáti minutách své opery sdělil vše. Stačilo pár not a dokázal navodit atmosféru, kterou jiní budovali i pět minut," říkal Tyrrell, jenž k Janáčkovi cítil náklonnost i pro podobný životní osud. "Oba jsme byli outsidery, on se dlouho nemohl prosadit v Praze, vždy šel příliš svou cestou, já byl Rhodésan studující Janáčka na univerzitě v Cambridge," srovnával.

John Tyrrell se roku 1942 narodil právě v Jižní Rhodésii, tedy dnešním Zimbabwe. Muzikologii studoval v Kapském Městě a Oxfordu. Janáčkovi se začal vážněji věnovat v posledním ročníku na univerzitě. Kvůli němu se Tyrrell dokonce začal učit česky u bývalého zaměstnance českého velvyslanectví v Jihoafrické republice.

U tématu zůstal i poté, co roku 1962 přesídlil do Velké Británie a pokračoval v doktorském studiu na Oxfordské univerzitě. V průběhu svého bádání si pak Tyrrell češtinu zdokonalil.

"Když jsem poprvé přijel do Česka, to bylo v roce 1967 díky stipendiu od British Council, uměl jsem solidně číst, mluvit však jen málo. Bydlel jsem tehdy na kolejích, kde nikdo z mých spolubydlících nemluvil anglicky. To mě donutilo mluvit česky hned od počátku," vzpomínal Tyrrell v rozhovoru, který vznikl roku 2008 při jeho návštěvě festivalu Moravský podzim.

V rámci stipendia Britské rady a Českého hudebního fondu později muzikolog pracoval s Janáčkovými autografy a dokumenty přímo v Brně.

O Janáčkově tvorbě sepsal několik knih. Podílel se na kritickém vydání oper Její pastorkyňa a Z mrtvého domu, byl spoluautorem katalogu skladatelova díla z roku 1997, editorem a překladatelem anglického vydání Janáčkových dopisů Kamile Stösslové nebo pamětí Zdeňky Janáčkové. Napsal podrobnou studii Czech Opera, jež v českém překladu vyšla roku 1992, a podílel se na vzniku vyhledávané hudební encyklopedie The New Grove Dictionary of Music and Musicians.

Především byl ale Tyrrell autorem dvojdílné, dosud nejrozsáhlejší Janáčkovy monografie nazvané Janáček: Years of a Life. "Přibližně dva tisíce jejích stran přinášejí odpovědi snad na všechny faktické otázky kolem Janáčkovy tvorby i okolností jejího vzniku," konstatoval letos v Týdeníku Rozhlas hudební kritik Boris Klepal.

První díl Tyrrellovy monografie o Janáčkovi vyjde koncem měsíce v českém překladu Tomáše Suchomela.
První díl Tyrrellovy monografie o Janáčkovi vyjde koncem měsíce v českém překladu Tomáše Suchomela. | Foto: Nakladatelství Host

První svazek monografie koncem tohoto měsíce v českém překladu vydá nakladatelství Host pod názvem Leoš Janáček, svazek I: Osiřelý kos (1854-1914). Kniha čítající takřka tisíc stran se detailně věnuje skladatelovu soukromému životu, jeho studiu i kariéře učitele, klavíristy a sbormistra. Zabývá se Janáčkovými skladatelskými počátky i jeho kompozičním vývojem a rovněž předkládá podrobnou genezi řady jeho děl.

Do textu jsou vřazeny oddíly zaměřené na Janáčkův poměr k panslavismu, na odkaz Janáčka coby hudebního etnografa nebo na jeho vztah s Antonínem Dvořákem či Zdeňkem Nejedlým. Kniha též obsahuje kapitoly z pera Stephena Locka a Jiřího Zahrádky.

Nadace Leoše Janáčka uvedla, že Tyrrellově památce bude věnován letošní ročník mezinárodního festivalu Janáček Brno, který se uskuteční od 17. listopadu do 5. prosince.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy