Jeptišky kráčejí vstříc gilotině. Liberecká opera uvádí Poulencovu operu

Jeptišky kráčejí vstříc gilotině. Liberecká opera uvádí Poulencovu operu
Jitka Zerhauová jako Madame de Croissy.
Uprostřed je Lívia Obručník Vénosová jako Blanche.
Jitka Zerhauová jako Madame de Croissy.
Sergej Kostov jako Rytíř de la Force.
Foto: ČTK
ČTK ČTK
22. 9. 2022 17:35
Jako první novinku sezony liberecké Divadlo F. X. Šaldy tento pátek uvede francouzskou operu Dialogy karmelitek od Francise Poulenca. Přibližuje tragický osud 16 karmelitánských řeholnic popravených koncem 18. století. Vypráví o nezdolné víře, oběti a odhodlání člověka pro své přesvědčení i zemřít.

Podle vedoucího libereckého operního souboru Karola Kevického se jedná o vrcholné dílo 20. století. Francouzský skladatel Poulenc, který žil v letech 1899 až 1963 a byl členem skupiny Pařížská šestka, napsal Dialogy karmelitek v roce 1957 podle stejnojmenného dramatu Georgese Bernanose.

"Dílo je nesmírně barevné, děj hluboký, libreto skutečně silné a partitura od Poulenca skoro až impresionistická. Využívá hudební nástroje nezvyklým způsobem, v nezvyklých kombinacích. Velký důraz klade na žestě, na trubky, lesní rohy a trombony," vypočítává Kevický.

Opera je založená na skutečném příběhu mučednic z Compiégne, tedy 16 karmelitánských jeptišek popravených za Velké francouzské revoluce. V závěrečné scéně kráčejí vstříc gilotině, a zatímco zpívají Salve Regina, postupně jsou jim sťaty hlavy. "Začíná se v plném chóru. Postupně karmelitky umírají a tím vlastně odpadávají i ty hlasy, takže z 16 hlasů nakonec zbude pouze Blanche, která nakonec také umírá," dodává režisérka opery Linda Hejlová Keprtová.

Dialogy karmelitek v Česku dosud uváděla jen dvě divadla, před více než 30 lety to opavské a před čtvrtstoletím olomoucké. Liberecká opera je nyní jako první uvádí ve francouzském originále. "Té opeře sluší francouzština, protože hudba je francouzská. Ani si neumím představit, že bychom to dělali jinak," vysvětluje Hejlová Keprtová.

Dialogy karmelitek už režírovala před devíti lety v Košicích. "Je to titul, který považuji za jeden z nejkrásnějších, které jsem kdy slyšela," říká. Nyní k němu ale přistoupila jinak. "Když to řeknu úplně polopatě, zůstala tam taková holá kostra, obnaženost, ale nabalilo se na ni něco úplně jiného," srovnává režisérka. Ta si některé postavy do příběhu přimyslela: kromě sluhů jsou to takzvané panenky, které ztvárňuje 40 členek dětského sboru Severáček.

Inscenaci hudebně nastudoval Slovák Ondrej Olos, diriguje ji Anna Novotná-Pešková. Scéna vytvořená výtvarníkem Michalem Syrovým je skromná, doplněná o moderní pohyblivé panely a tabule, na něž se během představení píše. Děje se tak v kontrastu ke kostýmům Tomáše Kypty, které naopak zapadají do období Velké francouzské revoluce.

V hlavní roli Blanche se představí sopranistka Lívia Obručník Vénosová, jejího otce ztvární barytonista Roman Janál a bratra tenorista Sergej Kostov. V dalších rolích účinkují Jitka Zerhauová, Věra Poláchová v alternaci s Ivetou Jiříkovou, Veronika Kaiserová, Lucie Kašpárková, Petra Vondrová nebo Miroslava Časarová.

Po páteční a sobotní premiéře budou Dialogy karmelitek znovu na programu Šaldova divadla 5. a 18. října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Hurikán Ian má v USA stovky obětí, tisíce lidí čekají na záchranu, píší tamní média

Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech. "Nemám potvrzená čísla, ale vím určitě, že počet úmrtí je ve stovkách. Máme tisíce lidí, kteří čekají na záchranu," řekl stanici ABC šerif okresu Lee Carmine Marceno. Zastupitel sousedního okresu Charlotte Chris Constance stanici CNN potvrdil šest úmrtí.

V Lee se nacházejí města Fort Myers a Cape Coral, která dnes floridský guvernér Ron DeSantis označil za "zdevastovaná".

Bouře Ian ve středu udeřila na západní pobřeží Floridy silou hurikánu čtvrtého stupně s rychlostí větru až 241 kilometrů v hodině. K evakuaci přiměla přes 2,5 milionu lidí a podle guvernéra způsobila nejhorší záplavy ve státě za posledních 500 let.

Bez proudu je nyní na Floridě podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 2,6 milionu odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Šéf České pošty Knap měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává

Generální ředitel České pošty Roman Knap, který měl odejít na konci září, ve funkci zatím zůstává. Ministerstvo vnitro po dohodě s odborníky vypíše výběrové řízení v říjnu, výsledky by mělo mít do konce roku. Knap do té doby ve vedení státního podniku zůstane. Informace, které ve čtvrtek na webu zveřejnily Hospodářské noviny (HN), potvrdil mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) HN potvrdil, že vláda nyní musí rozhodnout o tom, jaké služby bude Česká pošta provozovat, aby bylo možné udržet jejich financování. Nový ředitel má podle něj udělat z pošty, která podle něj není v dobré kondici, konkurenceschopnou firmu.

Vláda má o dalším směřování České pošty rozhodnout během podzimu Samotný proces transformace chce Rakušan nechat na generálním řediteli, který vzejde z výběrového řízení. Od původního záměru vypsat tendr už v létě upustil ministr po dohodě s experty.

"Odborníci nám tvrdili, že vypisovat řízení na takto exponovanou manažerskou funkci v letních měsících je úplný nesmysl. Podmínky budou zveřejněny 3. října a dokončeno bude určitě do konce tohoto roku," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šachová federace FIDE vyšetří Carlsenovo obvinění soupeře z podvádění

Mezinárodní šachová federace FIDE se bude zabývat výroky mistra světa Magnuse Carlsena na adresu Američana Hanse Niemanna, kterého norský šampion podezřívá z podvádění. FIDE zřídila tříčlennou vyšetřovací komisi, jež obvinění vyšetří.

"Nejprve prověříme, zda existuje dostatek faktů, které by ospravedlnily obvinění z podvodu. Pokud dojdeme k závěru, že tomu tak je, podáme odpovídající žalobu k etické a disciplinární komisi. Na druhou stranu ale také prověříme, zda se nejedná o křivé nařčení. Také to bychom museli nahlásit," uvedl pro portál t-online německý funkcionář Klaus Deventer.

Jednatřicetiletý Carlsen považuje Niemanna za podvodníka, který nekalé praktiky prováděl ve větším rozsahu a později, než veřejně přiznal. Dlouholetý vládce světového šachu s devatenáctiletým Američanem na začátku září překvapivě prohrál na prezenčním Sinquefield Cupu v St. Louis, načež z turnaje odstoupil. Vzájemnou partii na on-line turnaji prestižního seriálu Champions Chess Tour pak před týdnem nevídaně ukončil po prvním tahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy