Čtyři talenty on-line. Pražské jaro v pátek vysílá z HAMU

ČTK Kultura ČTK, Kultura
22. 5. 2020 7:24
Alternativní program hudebního festivalu Pražské jaro tento pátek pokračuje on-line koncertem mladých hudebníků. Stream z pražské HAMU představí čtyři talenty nastupující generace: sedmnáctiletého klavíristu Jana Čmejlu, stejně starého houslistu Eduarda Kollerta, šestadvacetiletého hráče na bicí nástroje Ladislava Bilana mladšího a sedmadvacetiletou klarinetistku Annu Paulovou.
Klarinetistka Anna Paulová se vloni dostala do semifinále soutěže německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově.
Klarinetistka Anna Paulová se vloni dostala do semifinále soutěže německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově. | Foto: Christian Ruvolo

Večerem provede hudebník a režisér Ondřej Havelka. Koncert lze živě sledovat na stránkách festivalu nebo na YouTube, přenos nabídne rovněž stanice Český rozhlas Vltava.

Bicista Ladislav Bilan mladší.
Bicista Ladislav Bilan mladší. | Foto: Pražské jaro

Zazní díla Franze Waxmana, Alexeje Gerassimeze, Anny Ignatowicz Glińské, Fryderyka Chopina, Sergeje Prokofjeva, Bruna Mantovaniho, Paula Hindemitha a světová premiéra skladby Martirium od Lukáše Hurníka.

Bicista Ladislav Bilan mladší se narodil do muzikantské rodiny, jeho otec je prvním tympanistou Moravské filharmonie Olomouc. Syn pod jeho vedením absolvoval konzervatoř v Olomouci. Ve 13 letech prošel konkurzem do Moravské filharmonie, a stal se tak jejím historicky nejmladším členem. Od roku 2014 studuje na pražské HAMU. Téhož roku byl Bilan vybrán Jiřím Bělohlávkem, aby vystoupil na open-air koncertu České filharmonie na Hradčanském náměstí.

Svůj pražskojarní debut zahájí sólovou skladbou Asventuras od Alexeje Gerassimeze na malý bubínek. "Je v mnoha aspektech odlišná. Hráč například používá celou řadu různých typů paliček a kromě hry na blánu nástroje využívá také korpus a další části bubínku," popisuje Bilan.

Jan Čmejla hraje na klavír od šesti let, před dvěma roky nastoupil na Pražskou konzervatoř pod vedením Evy Boguniové. Má za sebou úspěchy v soutěžích Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, Chopin for the Youngest, Beethovenovy Teplice a také je držitelem ocenění Zlatý oříšek či Kern Foundation Prize. Na Pražském jaru uvede díla Fryderyka Chopina.

Klavírista Jan Čmejla.
Klavírista Jan Čmejla. | Foto: Alena Borlová

"Nokturno cis moll vystihuje smutek a tragičnost. Pak zahraji dle mého názoru Chopinovu nejkrásnější skladbu, Barkarolu Fis dur," popisuje Čmejla, který své vystoupení zakončí třetí větou ze sedmé sonáty Sergeje Prokofjeva, někdy přezdívané jako Stalingrad.

Další účinkující, Anna Paulová, se klarinetu věnuje od 11 let, studovala na Pražské konzervatoři a pražské AMU. Stejně jako Ladislav Bilan mladší je vítězkou konkurzu Zahraj si s Českou filharmonií. Před pěti roky se umístila v Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro, vloni se dostala do semifinále klání německé veřejnoprávní televizní a rozhlasové společnosti ARD v Mnichově.

Na pátečním koncertu Paulová zahraje virtuózní skladbu pro sólový klarinet Bug od předního současného francouzského autora Bruna Mantovaniho a také provede Ludus minor, pětidílný cyklus Paula Hindemitha z roku 1944 pro klarinet a violoncello. Cellového partu se ujme Michal Kaňka.

Posledním účinkujícím bude houslista Eduard Kollert, který má za sebou účinkování s orchestrem PKF, pozvání od španělské královské rodiny k vystoupení v madridském paláci El Pardo nebo úspěchy v mezinárodních soutěžích Young Virtuosos v Bulharsku, Louskáček v Rusku či Wieniawski-Lipinski v Lublani.

Houslista Eduard Kollert.
Houslista Eduard Kollert. | Foto: Pražské jaro

Kollert ve světové premiéře zahraje skladbu Lukáše Hurníka Martirium, inspirovanou dílem Bohuslava Martinů. "K Martinů jsem se posluchačsky dostal dost pozdě, ale z jeho Polky A dur jsem byl nadšen od dětství. Ono ostinato v basu a synkopický pohyb nad ním patří k nejpodařenějším průnikům jazzových prvků do klasiky, jaké znám," popisuje Hurník.

"Když mě otec a syn Kollertovi požádali o skladbu vztahující se k Bohuslavovi Martinů, okamžitě jsem věděl, které téma z jeho tvorby zvolím," doplňuje Hurník, v jehož monotematické kompozici veškeré prvky vycházejí z Martinů Polky a také z "nezbytného Juliettina akordického spoje".

Název Martirium je slovní hříčkou, odkazující zároveň na vnitřní trápení citlivého umělce, "jehož svoboda v cizině byla vykoupena utrpením blízkých, kteří během války zůstali v Evropě", doplňuje Hurník. Koncert pak Eduard Kollert uzavře Fantazií na témata z opery Carmen od německého a amerického skladatele Franze Waxmana.

Netradiční podobu Pražského jara předznamenal 11. května sestřih významných zahajovacích večerů s Mou vlastí Bedřicha Smetany, který uvedla Česká televize. Série živě přenášených koncertů začala čtyři dny nato účinkováním žáků základních uměleckých škol.

Vzhledem k opatřením proti šíření koronaviru se letos festival koná jen on-line. Základem alternativního programu je 11 živě přenášených koncertů z pódií pěti pražských síní a jedné brněnské. Všechny lze sledovat bezplatně na webu.

Vybraná vystoupení vysílají Česká televize a Český rozhlas, do světa je zprostředkovává síť Českých center a velvyslanectví. Na závěr festivalu 4. června vystoupí Česká filharmonie vedená Jakubem Hrůšou, kteří z Rudolfina uvedou díla Ludwiga van Beethovena v úpravě pro smyčcový orchestr.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy