Stabat Mater ve svatém Vítu. Orchestry na podporu Notre-Dame spojí filharmonie

Kultura Kultura
17. 4. 2019 7:56
Čtyři velké pražské orchestry v čele s Českou filharmonií a kolektivní tělesa Národního divadla budou společně příští úterý 23. dubna spolupracovat na benefičním koncertu pro obnovu pařížské katedrály Notre-Dame.
Koncert se uskuteční v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.
Koncert se uskuteční v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. | Foto: Jiří Koťátko

V katedrále sv. Víta na Pražském hradě zazní Stabat Mater Antonína Dvořáka pod taktovkou Tomáše Netopila, hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie.

Koncert povede dirigent Tomáš Netopil.
Koncert povede dirigent Tomáš Netopil. | Foto: www.tomasnetopil.com

Na koncertu se budou podílet Česká filharmonie ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy - FOK, PKF - Prague Philharmonia a kolektivními tělesy Národního divadla a Státní opery.

"V pondělí při sledování záběrů na hořící katedrálu Notre-Dame jsme cítili hluboké pohnutí a potřebu podpořit Francii při obnově jedné z nejvýznamnějších duchovních staveb Evropy," vysvětluje generální ředitel České filharmonie David Mareček.

"Ještě týž večer jsme se proto spolu s dalšími pražskými orchestry rozhodli uspořádat benefiční koncert ve svatovítské katedrále s ikonickým národním duchovním dílem Stabat Mater od Antonína Dvořáka," doplňuje.

Dvořákovo Stabat Mater, které mělo premiéru roku 1880, vychází ze středověké náboženské sekvence. Latinské verše líčí biblickou scénu ukřižování Krista z pohledu matky, které na kříži umírá syn. V souvislosti s Dvořákovým dílem bývá často uváděno, že skladatele k němu inspirovalo úmrtí jeho tří dětí.

Česká filharmonie již Stabat Mater mimořádně zařadila předloni, kdy v Dvořákově síni Rudolfina uctila svého zesnulého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Tehdy filharmoniky vedl Jakub Hrůša.

Koncert na podporu Notre-Dame se uskuteční příští úterý 23. dubna od 21,10 hodin, živě jej ze svatovítské katedrály budou přenášet program ČT art a stanice Český rozhlas Vltava.

Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek pořadatelé poukážou na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na bydlení stouply poprvé za poslední dekádu víc než příjmy, uvedli statistici

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Výsledky na tiskové konferenci ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici mapují životní podmínky domácností každý rok na jaře. Loni se ptali 11 500 domácností. Do výdajových položek za bydlení zahrnuli nájemné či úhradu za užívání bytu, plyn, elektřinu, ústřední vytápění, teplou vodu, vodné a stočné, paliva i služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy