Kde jen může být? Autoři výstavy Fridy Kahlo se ptají, jestli někdo neviděl dávno ztracený obraz

AFP
4. 12. 2017 15:10
V poznaňské galerii Zamek je nyní k vidění výstava obrazů mexické malířky Fridy Kahlo (1907-1954) a jejího manžela Diega Rivery. Kurátorka Helga Prignitzová-Podaová využila polského prostředí a ptá se návštěvníků, zda někde nezahlédli mistrovský surrealistický kousek, největší dílo Fridy Kahlo, pojmenované The Wounded Table. Díky rozměrům 2 x 1 metr pro ni byl atypický, na rozdíl od svého muže se totiž věnovala drobnějším formátům. Obraz beze stopy zmizel v roce 1955 po výstavě ve Varšavě. Své tipy mohou návštěvníci házet do modré schránky přímo v galerii. Kahlo a Riveru na výstavě doplňují práce spřízněných umělkyň, fotografky Bernice Kolkové a malířky Fanny Rabelové.
Frida Kahlo: Autoportrét s náhrdelníkem, 1939.
Frida Kahlo: Autoportrét s náhrdelníkem, 1939. | Foto: Frida Kahlo
Ztracený obraz Fridy Kahlo. Naposledy viděn v roce 1955.
Ztracený obraz Fridy Kahlo. Naposledy viděn v roce 1955. | Foto: Frida Kahlo

 

Právě se děje

před 4 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 11 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Ředitel ústecké zoo čelí kritice kvůli neodbornému personálu, piráti ho chtějí odvolat

Odborná kontrolní zpráva Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) poukazuje na nedostatky ústecké zoo, například na neodbornost personálu či na výběhy, které nesplňují podmínky pro chov zvířat. Zprávu ve středu zveřejnili piráti, kteří budou usilovat o odvolání ředitele zoo Romana Končela z funkce, řekl novinářům zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí). Opoziční PRO! Ústí je tvořeno Piráty, Stranou zelených a Nezávislými.

"Problémy zoo jsme chtěli řešit na posledním zasedání zastupitelstva 4. listopadu, ale vedení města bohužel pro zařazení bodu na program jednání nehlasovalo," řekl Blažej. Zprávu piráti zveřejnili z důvodu transparentnosti, ale i kvůli tomu, že se řešení situace zoo nedá odkládat. Blažej také řekl, že budou požadovat odborné výběrové řízení na nového ředitele zoologické zahrady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy