Kde jen může být? Autoři výstavy Fridy Kahlo se ptají, jestli někdo neviděl dávno ztracený obraz

AFP
4. 12. 2017 15:10
V poznaňské galerii Zamek je nyní k vidění výstava obrazů mexické malířky Fridy Kahlo (1907-1954) a jejího manžela Diega Rivery. Kurátorka Helga Prignitzová-Podaová využila polského prostředí a ptá se návštěvníků, zda někde nezahlédli mistrovský surrealistický kousek, největší dílo Fridy Kahlo, pojmenované The Wounded Table. Díky rozměrům 2 x 1 metr pro ni byl atypický, na rozdíl od svého muže se totiž věnovala drobnějším formátům. Obraz beze stopy zmizel v roce 1955 po výstavě ve Varšavě. Své tipy mohou návštěvníci házet do modré schránky přímo v galerii. Kahlo a Riveru na výstavě doplňují práce spřízněných umělkyň, fotografky Bernice Kolkové a malířky Fanny Rabelové.
Frida Kahlo: Autoportrét s náhrdelníkem, 1939.
Frida Kahlo: Autoportrét s náhrdelníkem, 1939. | Foto: Frida Kahlo
Ztracený obraz Fridy Kahlo. Naposledy viděn v roce 1955.
Ztracený obraz Fridy Kahlo. Naposledy viděn v roce 1955. | Foto: Frida Kahlo

 

Právě se děje

před 53 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy