Neuvěřitelná městská zákoutí v Brně a okolí. Fotograf dokumentuje věci, které už sami ani nevnímáme

Foto
1. 12. 2017 8:44
Ohromná trubka teplovodu levitující nad zanedbanou krajinou, zapomenutá skruž v předměstské zástavbě. Fotografie Andreje Nechaje odrážejí věci, kterých už si většina z nás ani nevšimne, ale přesto jsou vizuálně velmi zajímavé díky hře tvarů a nečekaným souvislostem. Snímky teď můžete vidět na výstavě Okolnosti 2.0 v brněnské galerii Polagraph.
Andrej Nechaj - Okolnosti (Brněnský urbex)
Andrej Nechaj - Okolnosti (Brněnský urbex) | Foto: Andrej Nechaj

Andrej Nechaj ve své fotografické tvorbě využívá klasické kinofilmy a zabývá se tematikou tzv. urbexu, tedy opuštěných městských zákoutí. Tento fenomén však nazírá z jiné perspektivy, a spíše než aby se vydával zkoumat zavřené továrny v různých koutech země, dokumentuje prostředí ve svém nejbližším okolí, tedy v Brně. Na svých fotografiích tak zachycuje brněnský Cejl nebo maloměřický teplovod.

Andrej Nechaj: snímek z výstavy Okolnosti 2.0
Andrej Nechaj: snímek z výstavy Okolnosti 2.0 | Foto: Andrej Nechaj

"Andreje Nechaje zajímá geometrické tvarosloví industriálních prvků, které mají moc proměňovat naše městské životy. Inspirován například Typologiemi Bernda a Hilly Becherových zkoumá vztah formy a funkce stavebních výztuží, dopravního značení nebo betonových skruží. Vizuální čistota těchto tvarů v kombinaci s jejich pomíjivou existencí v daném prostředí zachycuje letmé okamžiky každodenní melancholie. Oproti často dramatickým urbex snímkům si však nachází vlastní civilní jazyk, oproštěný od sentimentality nebo nostalgie," říká o autorových snímcích Martina Koštanská z časopisu Foto.

Andrej Nechaj: snímek z výstavy Okolnosti 2.0
Andrej Nechaj: snímek z výstavy Okolnosti 2.0 | Foto: Andrej Nechaj

Výstava fotografií Andreje Nechaje je první v nově vzniklé galerii Polagraph. Ta se v listopadu otevřela v Pekařské 34 v Brně a specializuje se, stejně jako její pražské dvojče, čistě na analogovou fotografii. Nové výstavy nejen mladých českých fotografů bude hostit pravidelně každé dva měsíce. Výstava je pořádána pod záštitou časopisu Foto, jejími kurátory jsou redakční kolegové Martina Koštanská a Tomáš Hliva.

Andrej Nechaj (* 1984) vystudoval vizuální komunikaci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a působí jako grafik brněnského knižního nakladatelství Host. Jako jeden z členů kolektivu zvukových experimentátorů AVA také pracuje v projektu Moving Spaces pod pseudonymem Tatratank. Stejně jako ve své fotografické tvorbě vychází i v hudebních kolážích z nalezených zvukových nahrávek ze svého bezprostředního okolí a upozorňuje na dobře známá, a přesto opomíjená městská zákoutí.

O výstavě

  • Andrej Nechaj: Okolnosti 2.0
  • Kde: Galerie Polagraph  (www.polagraph.cz)
  • Kdy: 1. 12. 2017 - 31. 1. 2018
  • Vernisáž: 1. 12. v 18.00
  • Otevřeno: po-pá, 11.00-18.30
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy