Neuvěřitelná městská zákoutí v Brně a okolí. Fotograf dokumentuje věci, které už sami ani nevnímáme

Foto
1. 12. 2017 8:44
Ohromná trubka teplovodu levitující nad zanedbanou krajinou, zapomenutá skruž v předměstské zástavbě. Fotografie Andreje Nechaje odrážejí věci, kterých už si většina z nás ani nevšimne, ale přesto jsou vizuálně velmi zajímavé díky hře tvarů a nečekaným souvislostem. Snímky teď můžete vidět na výstavě Okolnosti 2.0 v brněnské galerii Polagraph.
Andrej Nechaj - Okolnosti (Brněnský urbex)
Andrej Nechaj - Okolnosti (Brněnský urbex) | Foto: Andrej Nechaj

Andrej Nechaj ve své fotografické tvorbě využívá klasické kinofilmy a zabývá se tematikou tzv. urbexu, tedy opuštěných městských zákoutí. Tento fenomén však nazírá z jiné perspektivy, a spíše než aby se vydával zkoumat zavřené továrny v různých koutech země, dokumentuje prostředí ve svém nejbližším okolí, tedy v Brně. Na svých fotografiích tak zachycuje brněnský Cejl nebo maloměřický teplovod.

Andrej Nechaj: snímek z výstavy Okolnosti 2.0
Andrej Nechaj: snímek z výstavy Okolnosti 2.0 | Foto: Andrej Nechaj

"Andreje Nechaje zajímá geometrické tvarosloví industriálních prvků, které mají moc proměňovat naše městské životy. Inspirován například Typologiemi Bernda a Hilly Becherových zkoumá vztah formy a funkce stavebních výztuží, dopravního značení nebo betonových skruží. Vizuální čistota těchto tvarů v kombinaci s jejich pomíjivou existencí v daném prostředí zachycuje letmé okamžiky každodenní melancholie. Oproti často dramatickým urbex snímkům si však nachází vlastní civilní jazyk, oproštěný od sentimentality nebo nostalgie," říká o autorových snímcích Martina Koštanská z časopisu Foto.

Andrej Nechaj: snímek z výstavy Okolnosti 2.0
Andrej Nechaj: snímek z výstavy Okolnosti 2.0 | Foto: Andrej Nechaj

Výstava fotografií Andreje Nechaje je první v nově vzniklé galerii Polagraph. Ta se v listopadu otevřela v Pekařské 34 v Brně a specializuje se, stejně jako její pražské dvojče, čistě na analogovou fotografii. Nové výstavy nejen mladých českých fotografů bude hostit pravidelně každé dva měsíce. Výstava je pořádána pod záštitou časopisu Foto, jejími kurátory jsou redakční kolegové Martina Koštanská a Tomáš Hliva.

Andrej Nechaj (* 1984) vystudoval vizuální komunikaci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a působí jako grafik brněnského knižního nakladatelství Host. Jako jeden z členů kolektivu zvukových experimentátorů AVA také pracuje v projektu Moving Spaces pod pseudonymem Tatratank. Stejně jako ve své fotografické tvorbě vychází i v hudebních kolážích z nalezených zvukových nahrávek ze svého bezprostředního okolí a upozorňuje na dobře známá, a přesto opomíjená městská zákoutí.

O výstavě

  • Andrej Nechaj: Okolnosti 2.0
  • Kde: Galerie Polagraph  (www.polagraph.cz)
  • Kdy: 1. 12. 2017 - 31. 1. 2018
  • Vernisáž: 1. 12. v 18.00
  • Otevřeno: po-pá, 11.00-18.30
 

Právě se děje

před 50 minutami

Test nonstop letů mezi New Yorkem a Sydney skončil úspěchem. Rekordní let trval 19 hodin

Rekordní první let mezi New Yorkem a australským městem Sydney bez mezipřistání byl úspěšný. Boeing 787-9 Dreamliner australských aerolinek Qantas v sobotu v 7:42 místního času přistál po 19 hodinách a 16 minutách letu, během něhož urazil vzdálenost 16 200 kilometrů, informoval server CNET. Podle médií se jednalo o nejdelší let s pasažéry na světě. Let mezi New Yorkem a Sydney byl zatím jen testovací a zúčastnila se jej pouze padesátka pozvaných cestujících tvořených převážně zaměstnanci aerolinek a členů posádky. Stroj byl naplněn 101 tisíci kilogramy paliva. Cílem bylo prověřit emoční a fyzický dopad dlouhých letů na lidský organismus.

Qantas plánuje v příštích měsících také přímý let z Londýna do Sydney - ten by měl být ještě o 800 kilometrů delší a potrvá ještě o hodinu déle. Komerční lety by australský letecký dopravce chtěl na těchto extrémně dlouhých trasách nabízet od roku 2022.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Chilský prezident po několikadenních násilných protestech zrušil zvýšení cen jízdného

Sebastián Piňera odvolal zvýšení cen jízdenek na metro poté, co násilné protestní akce v posledních dnech ochromily metropoli Santiago de Chile. V reakci na protesty úřady vyhlásily v hlavním městě zákaz vycházení od 22:00 do 7:00 hodin. Demonstranti v pátek večer zaútočili na několik stanic metra, zapalovali ohně a blokovali dopravu. Nepokoje pokračovaly i v sobotu a demonstranti se při nich střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Podle zpravodajského serveru BBC News demonstrace proti zvýšení cen jízdného, které vláda zdůvodnila zdražováním energií a oslabením chilské měny, přerostly v posledních dnech v širší nespokojenost s vysokými životními náklady v hlavním městě. Chile patří mezi nejbohatší a nejstabilnější země Latinské Ameriky, ale bohatství je zde nestejnoměrně rozděleno a stále častěji se ozývá volání po hospodářských reformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy