Kdyby žil Karel Čapek dnes, možná by užasl. U jeho hrobu promluvil Kosatík

ČTK ČTK
před 11 hodinami
Karel Čapek varoval před populistickou politikou, a je tak aktuální i nyní, uvedl při středeční vzpomínkové akci u spisovatelova hrobu na pražském Vyšehradě literát a scenárista Pavel Kosatík. Setkání se pravidelně koná ve výroční den Čapkova úmrtí, k němuž došlo roku 1938. V posledních letech se ho vždy účastní desítky lidí.
Karel Čapek patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné společnosti.
Karel Čapek patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné společnosti. | Foto: ČTK

"Kromě mnoha jiných podstatných věcí, které Čapek pro naše předky a pro nás udělal, bylo to, že upozorňoval na nebezpečí populistické politiky. A ta v dnešní době, byť v jiných podobách než za něj, zase dost reálně a silně hrozí," míní Pavel Kosatík.

Podle něj Karel Čapek stejně jako první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk zdůrazňoval, že člověk by v demokracii neměl až tak vzhlížet k vrcholným politikům, ale měl by podstatné věci požadovat především sám od sebe.

Pavel Kosatík na fotografii z roku 2022.
Pavel Kosatík na fotografii z roku 2022. | Foto: Honza Mudra

"Kdyby žil Karel Čapek dnes, možná že by užasl nad tím, nakolik jsme se znovu přiblížili mentální situaci lidí mezi světovými válkami. Také my se často spokojíme s pouhým hněvem a odmítáme zapracovat na neemotivním, občanském přijetí odpovědnosti za celou společnost. S tímto naším hněvem pak dovedně pracují populisté," poznamenává Kosatík.

Čapkovo dílo, především divadelní hra R.U.R., pro kterou vymyslel slovo robot, a román Krakatit o nebezpečí zneužití vědy, ale také jeho publicistické texty podle Kosatíka stárnou jen málo. "Kdo se chce vyznat v dnešním světě a kdo touží rozlišit, na koho vsadit by bylo správné a u koho by to bylo pouhou iluzí, ten neprohloupí a neutratí čas zbytečně, když si přečte Čapkovy 100 let staré příležitostné a takzvaně publicistické texty," podotýká publicista.

Čapek zemřel před 85 lety na následky zápalu plic. Těžce nesl tehdejší mnichovskou dohodu a po ní následující kapitulaci Československa. Úmrtí jej uchránilo před zatčením gestapem. Jeho bratr, malíř a spisovatel Josef Čapek, zahynul v nacistickém koncentračním táboře.

Karel Čapek patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné společnosti. Psal i poezii, prózu, cestopisy a pohádky, věnoval se také politickým či filozofickým úvahám. Bojoval proti zlobě a nenávisti, která se koncentrovala ve fašismu i nacismu. Proto si také pro něj krátce po obsazení Prahy přišlo do jeho vily gestapo. Čapek byl ale již mrtev. Jeho knihy vycházejí v současnosti po celém světě.

Společnost bratří Čapků, jež pietní setkání u spisovatelova hrobu organizuje, existuje od roku 1947. Snaží se přispívat mimo jiné k šíření filozofického, mravního a sociálního odkazu Karla a Josefa Čapkových.

 

Právě se děje

Další zprávy