Je to přímý útok na hudbu, řekl o teroru v Paříži Bono z U2. Madonna na turné plakala

Marek Pros Marek Pros
15. 11. 2015 17:29
Madonna i Bono Vox z U2 vyzvali hudební fanoušky k lásce a jednotě. I tak by se dalo shrnout poselství dvou velikánů světové pop music. Zatímco Bono označil páteční řádění teroristů v Paříži za přímý útok na hudbu a kapela raději zrušila své koncerty, Madonna se rozhodla v turné pokračovat a ve Švédsku pronesla emotivní projev, při kterém se rozbrečela.
Zpěvák Bono Vox z kapely U2
Zpěvák Bono Vox z kapely U2 | Foto: Reuters

Stockholm/Paříž – Madonna ve Stockholmu přerušila svůj sobotní koncert, aby vzdala hold obětem teroristických útoků v Paříži a vyzvala fanoušky k lásce a jednotě. Při emocionálním projevu se i rozplakala, píše deník The Telegraph. Zpěvačka je právě na evropské části turné Rebel Heart, v jehož rámci dvakrát vystoupila v pražské O2 areně.

Madonna během koncertu ve Švédsku pronesla šestiminutový projev, ve kterém mluvila o teroristickém útoku v Paříži. Při něm v pátek 13. listopadu zemřelo 129 lidí.

Zpěvačka původně uvažovala, že sobotní vystoupení z bezpečnostních i osobních důvodů zruší. "To je ale přesně to, co ti lidé chtějí," vysvětlila, proč se nakonec rozhodla v turné pokračovat. "Chtějí nás umlčet. To jim nedovolíme. Nikdy. V jednotě je síla a já věřím, že ve světě je víc dobra než teroru, chaosu, bolesti a nesmyslného násilí. Jsme tady, abychom to dokázali," řekla Madonna.

Emotivní projev, při kterém jí z očí tekly slzy, zakončila větou: "Svět změní jen láska." Následně vyzvala publikum k minutě ticha a modlitbě za oběti pátečních útoků. Paříži poté věnovala skladbu Like A Prayer.

Madonna ve Stockholmu | Video: YouTube

Útok na hudbu

Již v pátek v noci zrušili pořadatelé čtyřiadvacetihodinový koncert proti globálnímu oteplování, který pořádal Al Gore a měli na něm vystoupit zpěvák Elton John nebo kapela Bon Jovi. Účast na velkolepé akci dříve přislíbil i francouzský prezident François Hollande.

Vystoupení zrušila i britská skupina Motörhead, která měla v neděli večer vystoupit v hale Zénith.

Odložit pařížský koncert "na vhodnou dobu" se kvůli teroristickým útokům rozhodla již včera skupina U2. Její členové sledovali údajně v šoku události ve francouzské metropoli a litují ztráty tolika životů na koncertu skupiny Eagles of Death Metal. "Doufáme a modlíme se, aby všichni naši fanoušci v Paříži byli v pořádku," uvedla skupina.

Zpěvák U2 následně označil střelbu v pařížském koncertním sále Bataclan za "přímý útok na hudbu". "Většinu obětí pátečních útoků totiž tvořili hudební fanoušci," dodal Bono. Členové kapely položili na jedno z míst teroristických útoků v Paříži květiny a na svůj profil na Instagramu nahráli ručně psaný vzkaz fanouškům.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy