Ikony českého sklářství a začínající umělci se sešli v Kotvě. Představí kvalitu českého rukopisu

Open Pyramid od slavné dvojice Stanislav Libenský - Jaroslava Brychtová.
Tomáš Brzoň: Kužel s čočkou
Tomáš Brzoň: Růžový kužel
Tomáš Brzoň: Vlna
Tomáš Brzoň: Vlna
Foto: Glass Line
Hana Slívová Hana Slívová
29. 11. 2017 11:41
V pražském obchodním domě Kotva je k vidění výstava Glass Line, která znovu představí díla ikon českého sklářství Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové či Bohumila Eliáše, ale také současné generace sklářů, jimž se taktéž daří v zahraničí. Na návštěvníky čeká na čtyřicet objektů od těch drobnějších až po dvoumetrové plastiky, k vidění bude sklo foukané, lepené, tavené i optické. Výstava potrvá do 5. ledna.

Sklářské výtvarné umění má v České republice dlouholetou tradici a tuzemští skláři dodnes patří ve světě k těm nejvíce ceněným. 

Mezi nejslavnější jména patří například manželská dvojice Stanislav Libenský (1921-2002) - Jaroslava Brychtová (nar. 1924), František Vízner (1936-2011) či Bohumil Eliáš (1937-2005).

"Výstava je jen malou ukázkou toho, jak mistrně čeští skláři dokážou pracovat se sklem, ať už ve žhavé podobě, kdy se sklo ručně tvaruje přímo u sklářské pece, nebo kdy ho pak měsíce pečlivě zpracovávají broušením a leštěním," vysvětluje Lukáš Hora, kurátor výstavy Glass Line.

Akci pořádá společnost Art Lines, která stojí za festivalem soch v ulici Sculpture Line. I proto jsou objekty "usazené" v rušném obchoďáku. Pořadatelé podle svých slov chtějí lidem sklo doslova postavit do cesty.

Kromě starší generace výstava v Kotvě ukazuje i práci nastupujících umělců. Zastoupený je tu i Bohumil Eliáš mladší, který pokračuje v rodinné tradici, nebo pětatřicetiletý Tomáš Brzoň.

Současnou generaci sklářů reprezentuje i Tomáš Hlavička, který kombinuje techniku taveného tabulového skla a vrstvení plátkových kovů, Rudolf Burda a jeho foukané sklo kombinované s nerezovou ocelí, anebo Ivana Šrámková a Jan Exnar, kteří patří k nejvýraznějším studentům Stanislava Libenského. Fotografické obrazy přenesené na sklo bude prezentovat Michal Macků.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy