Obrazem: Vítejte na sídlišti v 3+1. Brno otevřelo Paneland, výstavu o životě v panelácích

Viktor Szemzö: Život na sídlišti.
Husákovo 3+1
Fotografie od Dity Pepe.
Stavíme sídliště. Rok 1961.
Sídliště Jižák v roce 1973.
Foto: Moravská galerie Brno
Hana Slívová Hana Slívová
24. 11. 2017 15:17
Paneláky - domov pro více než dva a půl milionu lidí. S odstupem padesáti let od masové výstavby panelových sídlišť připravila Moravská galerie v Brně výstavu, která tento fenomén propojuje s fotografiemi, designem a módou z doby normalizace i s projekty současných umělců. Ukáže tak 
i proměnu vnímání sídlišť v průběhu posledního půlstoletí. Výstava potrvá do 18. března 2018.

"Československo se v 70. a 80. letech minulého století změnilo na Paneland," říká s nadsázkou kurátor výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Moravské galerii Brno Rostislav Koryčánek. Názvem projektu tak autoři odkazují na masivní výstavbu panelových sídlišť, v rámci které se lidé přesunovali do průmyslových center.

Toto přesídlení můžeme považovat za "největší československý experiment", který ovlivnil životy nejen samotných obyvatel.

"Najít klíč k tomu, jak prostředí panelových sídlišť uchopit, jak je zabydlet, byl úkol nejen pro obyvatele, ale i pro vědecké týmy, které se tímto problémem zabývaly z pohledu architektury, urbanismu, sociologie nebo psychologie," vysvětluje kurátor Koryčánek.

Součástí výstavy je i "skleněný panelák" Maxima Velčovského

Souběžně s panelovým sídlištěm se navíc zrodil zcela nový životní styl, panelákovou kulturu přiblíží výstava archivními videozáznamy. Chybět nebudou  fotografie, dobový nábytek, design nebo móda. Typický panelový byt připomene Husákovo 3+1 - rekonstrukce bytu, jež vznikla v rámci semináře Lady Hubatové-Vackové na půdě Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v roce 2007. 

S normalizačním bydlením je těsně spjatý i nejpoužívanější sektorový nábytek - U101 navržený Jindřichem Halabalou. Nábytek na výstavě plní roli stěn a vitrín.

Na Panelandu se podílí i přední český designér Maxim Velčovský. Vystavuje tu prostorovou instalaci z lisovaného skla, jež má evokovat brněnské panelové sídliště.

Dětské návštěvníky by pak mohly zaujmout interaktivní prvky - funkční telefonní linky, prolézačky či zmenšené modely nábytku Univerzal, z nichž si mohou poskládat vlastní byt. V ateliéru si děti mohou pohrát i s retro hračkami nebo se zapojit do projektu umělce Jiřího Černického. Ten tu z použitého materiálu vytvoří panelákové pokoje.

Paneláky vystaví i pražské muzeum

Panelovými sídlišti se začala Moravská galerie zabývat z popudu šéfkurátora Ondřeje Chrobáka, který se o téma dlouhodobě zajímá. Aktuálnost tématu podle organizátorů dokazuje také činnost Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

"Dosud nejrozsáhlejší výzkum architektury a urbanismu panelových sídlišť České republiky dokončilo v letošním roce Uměleckoprůmyslové museum v Praze," říká ředitelka pražského muzea Helena Koenigsmarková.

Soubornou výstavu detailně přibližující vývojové etapy i osobnosti tvůrců českých sídlišť otevře pražské muzuem pro veřejnost 18. ledna 2018. K projektu už vyšly dvě publikace Paneláci I a II.

Výstavu Paneland doprovodí expozice, která se vrací k významnému úspěchu československého pavilonu na Světové výstavě v Montrealu v roce 1967.

Název Automat na výstavu připomíná jednu z nejvýraznějších atrakcí pavilonu - Kinoautomat, první interaktivní zařízení na světě, jehož průvodcem byl herec Miroslav Horníček. Výstava se do Brna přesouvá z Chebu, kde ji nedávno představilo Retromuseum.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy