Obrazem: Vítejte na sídlišti v 3+1. Brno otevřelo Paneland, výstavu o životě v panelácích

Viktor Szemzö: Život na sídlišti.
Husákovo 3+1
Fotografie od Dity Pepe.
Stavíme sídliště. Rok 1961.
Sídliště Jižák v roce 1973.
Foto: Moravská galerie Brno
Hana Slívová Hana Slívová
24. 11. 2017 15:17
Paneláky - domov pro více než dva a půl milionu lidí. S odstupem padesáti let od masové výstavby panelových sídlišť připravila Moravská galerie v Brně výstavu, která tento fenomén propojuje s fotografiemi, designem a módou z doby normalizace i s projekty současných umělců. Ukáže tak 
i proměnu vnímání sídlišť v průběhu posledního půlstoletí. Výstava potrvá do 18. března 2018.

"Československo se v 70. a 80. letech minulého století změnilo na Paneland," říká s nadsázkou kurátor výstavy v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Moravské galerii Brno Rostislav Koryčánek. Názvem projektu tak autoři odkazují na masivní výstavbu panelových sídlišť, v rámci které se lidé přesunovali do průmyslových center.

Toto přesídlení můžeme považovat za "největší československý experiment", který ovlivnil životy nejen samotných obyvatel.

"Najít klíč k tomu, jak prostředí panelových sídlišť uchopit, jak je zabydlet, byl úkol nejen pro obyvatele, ale i pro vědecké týmy, které se tímto problémem zabývaly z pohledu architektury, urbanismu, sociologie nebo psychologie," vysvětluje kurátor Koryčánek.

Součástí výstavy je i "skleněný panelák" Maxima Velčovského

Souběžně s panelovým sídlištěm se navíc zrodil zcela nový životní styl, panelákovou kulturu přiblíží výstava archivními videozáznamy. Chybět nebudou  fotografie, dobový nábytek, design nebo móda. Typický panelový byt připomene Husákovo 3+1 - rekonstrukce bytu, jež vznikla v rámci semináře Lady Hubatové-Vackové na půdě Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v roce 2007. 

S normalizačním bydlením je těsně spjatý i nejpoužívanější sektorový nábytek - U101 navržený Jindřichem Halabalou. Nábytek na výstavě plní roli stěn a vitrín.

Na Panelandu se podílí i přední český designér Maxim Velčovský. Vystavuje tu prostorovou instalaci z lisovaného skla, jež má evokovat brněnské panelové sídliště.

Dětské návštěvníky by pak mohly zaujmout interaktivní prvky - funkční telefonní linky, prolézačky či zmenšené modely nábytku Univerzal, z nichž si mohou poskládat vlastní byt. V ateliéru si děti mohou pohrát i s retro hračkami nebo se zapojit do projektu umělce Jiřího Černického. Ten tu z použitého materiálu vytvoří panelákové pokoje.

Paneláky vystaví i pražské muzeum

Panelovými sídlišti se začala Moravská galerie zabývat z popudu šéfkurátora Ondřeje Chrobáka, který se o téma dlouhodobě zajímá. Aktuálnost tématu podle organizátorů dokazuje také činnost Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

"Dosud nejrozsáhlejší výzkum architektury a urbanismu panelových sídlišť České republiky dokončilo v letošním roce Uměleckoprůmyslové museum v Praze," říká ředitelka pražského muzea Helena Koenigsmarková.

Soubornou výstavu detailně přibližující vývojové etapy i osobnosti tvůrců českých sídlišť otevře pražské muzuem pro veřejnost 18. ledna 2018. K projektu už vyšly dvě publikace Paneláci I a II.

Výstavu Paneland doprovodí expozice, která se vrací k významnému úspěchu československého pavilonu na Světové výstavě v Montrealu v roce 1967.

Název Automat na výstavu připomíná jednu z nejvýraznějších atrakcí pavilonu - Kinoautomat, první interaktivní zařízení na světě, jehož průvodcem byl herec Miroslav Horníček. Výstava se do Brna přesouvá z Chebu, kde ji nedávno představilo Retromuseum.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy