Zemřela zpěvačka Věra Bílá, bylo jí 64 let. Její koncerty milovali v Evropě i USA

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 3. 2019 11:05
Ve věku 64 let zemřela romská pěvecká hvězda Věra Bílá. Zpěvačka přitom plánovala comeback na koncertní pódia, již tento týden měla koncertovat v Sokolově s Janem Bendigem a Milanem Krokou, s nímž hrála v kapele Kale. Věru Bílou v pondělí odvezla sanitka v kritickém stavu do plzeňské Fakultní nemocnice. Podle webu Romea.cz byl příčinou zpěvaččiny smrti infarkt.
Ukázka z dokumentu Poslední naděje Věry Bílé | Video: Česká televize

"V pondělí 11. března k nám byla v nočních hodinách přivezena 64letá pacientka na urgentní příjem. Její zdravotní stav byl kritický. I přes okamžitou resuscitaci se lékařům nepodařilo obnovit životní funkce a pacientka zemřela," řekla v úterý ČTK mluvčí nemocnice Gabriela Levorová.

Věra Bílá
Věra Bílá | Foto: Česká televize

Zpěvačka se několikrát pokoušela o návrat k muzice, její poslední snahy o comeback na světová pódia zachytil dokument Poslední naděje Věry Bílé, který vysílala loni v prosinci Česká televize. "V hudbě nejsem nemocná a nic mi není. Bez hudby brzy umřu steskem," řekla tehdy se slzami v očích.

Rodačka z Rokycan se k hudbě upírala i v posledních letech svého života, který strávila na ubytovně. "Jsem starší ženská, je mi 64 let, tak k čemu by mi byl nějaký luxus? Já nepotřebuji nic moderního," říkávala.

Vyprodané koncerty po Evropě

Na pódium chodila bosa a její hlas zněl romsky, česky a slovensky. Média ji nezajímala, kašlala na image a prý neznala ani noty. Přesto patřila k hudebním hvězdám světového formátu.

Její koncerty milovali Evropané i zámořští posluchači, podařilo se jí vyprodat pařížskou Olympii a zaplnila i newyorskou Carnegie Hall. Spolu s Idou Kelarovou, Ivou Bittovou nebo Jarmilou Šulákovou patřila mezi nejvýznamnější české reprezentantky etnické hudby.

Věra Bílá na premiéře dokumentu Poslední naděje
Věra Bílá na premiéře dokumentu Poslední naděje | Foto: Zuzana Hronová

Marcel Sauer, který působil jako kulturní atašé ve Washingtonu, rozporuje, že by Věra Bílá zpívala v Bílém domě americkému prezidentovi Billu Clintonovi, jak informovala ČTK. "Ve Washingtonu měla dvě vystoupení, které jsem organizoval s Jiřím Smetanou, jedno v klubu Iota a jedno na ambasádě," napsal redakci Sauer.

Bílá v USA účinkovala roku 1999, kdy její koncerty pořádalo české velvyslanectví ve Washingtonu, v srpnu 2000 pak se skupinou Kale hrála dvěma tisícům lidí na festivalu Central Park SummerStage.

Bílá měla ovšem také pověst tvrdohlavé, náladové, emotivní a nevyzpytatelné ženy. Své o tom věděl její dlouholetý manažer, Čechofrancouz Jiří Smetana, který Bílou pro západní publikum objevil a ve Francii také vydal její první desku.

Zpěvačka byla známá i tím, že řadu svých honorářů "rozpustila" v hernách. "Je to moje radost a jediný odpočinek," tvrdila. Její jméno se v médiích objevilo i v souvislosti se zneužíváním sociálních dávek, několikrát odešla od soudu s podmínkou; peníze vždy vrátila.

Světový úspěch 

Na svět přišla 22. května 1954 v uznávané rokycanské muzikantské rodině Giňů. Zpívat začínala na rodinných slavnostech a zábavách. Koncem 80. let ji uslyšela na romské zábavě zpěvačka Zuzana Navarová a pozvala ji na koncert.

V roce 1995 pak Bílé se skupinou Kale vyšlo první album s názvem Rom Pop, které se posléze dostalo ve Francii mezi nejlepší desky roku v kategorii světové hudby.

Navarová producentsky zaštítila i druhý počin, desku Kale Kaloré (1998). Na albu Rovava (2001) se zase autorsky podíleli i zakladatel slavných Gipsy Kings Chico Bouchikhi a polská hvězda Kayah. S Jánem Kuricem z Vidieku pak muzikanti natočili úspěšnou desku Cigánsky plač (2002).

V roce 2005 Bílá s Kale natočila desku C'est comme ça (Takhle to chodí) jako poctu své kamarádce Navarové, která rok před tím zemřela. Ve stejném roce se ale kapela s Bílou rozešla, prý kvůli zpěvaččině nespolehlivosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 1 hodinou

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy