Zemřela Marie Fredrikssonová, zpěvačce kapely Roxette bylo 61 let

ČTK Kultura ČTK, Kultura
10. 12. 2019 13:30
Ve věku 61 let v pondělí zemřela zpěvačka Marie Fredrikssonová, která s Perem Gesslem tvořila kdysi populární švédské popové duo Roxette.
Marie Fredrikssonová
Marie Fredrikssonová | Foto: Reuters

Podle švédského deníku Expressen podlehla následkům dřívějšího závažného onemocnění. Doktoři zpěvačce již roku 2002 našli nádor na mozku. Absolvovala náročné operace a kapela poté přerušila svou úspěšnou kariéru.

Marie Fredrikssonová v roce 2006.
Marie Fredrikssonová v roce 2006. | Foto: Reuters

Skupina vznikla v roce 1986 a proslavily ji hity jako The Look, Joyride nebo It Must Have Been Love, který zazněl ve slavném filmu Pretty Woman.

Roxette ale měli značný úspěch také v 90. letech minulého století, kdy Gesslovy písně, uzpůsobené potřebám rozhlasového posluchače a plné chytlavých refrénů, bodovaly jedna za druhou také v českých rádiích.

"Ukazuje se na nich, jak velkou stopu zanechal v Gesslových písních přímý vliv Beatles a následná hudba generace 70. let včetně skupiny ABBA, ke které se rockově založení Roxette dříve moc nehlásili," konstatoval hudební kritik Josef Vlček, podle něhož skupina využívala retro prvky z 60. a 70. let minulého století.

Marie Fredrikssonová se narodila roku 1958 v malé švédské vesnici jako nejmladší z pěti dětí. Otec pracoval jako pošťák, matka v továrně. Rodinu poznamenala tragédie, kdy jako dvacetiletá tragicky zahynula nejstarší sestra Fredrikssonové.

Nejmladší z rodiny se v dospívání učila zpívat v kostele, poslouchala Beatles nebo Joni Mitchellovou, přihlásila se na hudební školu a účinkovala v muzikálech.

Přes účinkování v punkové kapele Strul, se kterou několikrát vystoupila také ve švédské televizi, pak Marie Fredrikssonová dostala nabídku uzavřít smlouvu s vydavatelstvím EMI a roku 1983 zahájila sólovou dráhu. S Perem Gesslem je roku 1985 spojil manažer firmy.

Listen To Your Heart byl jedním z největších hitů Roxette. | Video: EMI

Fanoušky měli Roxette také v Česku, kde se například roku 2010 jejich album Charm School hned po vydání dostalo do čela žebříčku nejprodávanějších desek. 

Fredrikssonová a Gessle zde poprvé hráli roku 2001 a naposledy na jaře 2015 v pražské O2 areně. Stalo se tak u příležitosti jejich tehdejšího 30. výročí založení.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy