Zemřel slavný jazzový kytarista Larry Coryell, bylo mu 73 let. Den před smrtí ještě koncertoval

ČTK ČTK
21. 2. 2017 11:01
Americký kytarista Larry Coryell zemřel v neděli přirozenou smrtí, v pátek a sobotu měl přitom ještě koncerty. Rodák z Texasu vystoupil i několikrát v České republice, naposledy před 13 lety v pražském Lucerna Music Baru.
Larry Coryell (rok 2004)
Larry Coryell (rok 2004) | Foto: ČTK

Známý americký jazzový muzikant Larry Coryell, který byl přezdíván "otcem fúze" mezi jazzem a rockem, zemřel v neděli ve věku 73 let v newyorském hotelu.

Coryell, který několikrát vystoupil i v Česku, přitom podle zprávy agentury AP ještě v pátek a v sobotu absolvoval dvě vystoupení. Umělcův agent prohlásil, že Coryell, který měl manželku, dvě dcery a dva syny, zemřel přirozenou smrtí.

Texaský rodák, který se narodil 2. dubna 1943 a vyrostl v Seattlu, patřil k jazzovým legendám; hrál s Milesem Davisem, Garym Burtonem či Herbiem Mannem a v roce 1972 založil jednu z prvních jazzrockových kapel Eleventh House. Typický pro Coryella byl jeho široký stylový záběr - hrál na elektrickou i akustickou kytaru, rock, jazz i klasiku, zajímal se i o etnickou hudbu.

Coryella proslavila v roce 1970 deska Spaces, kterou nahrál s instrumentálním kolegou Johnem McLaughlinem, klavíristou Chickem Coreou, kontrabasistou českého původu Miroslavem Vitoušem a hráčem na bicí nástroje Billym Cobhamem.

V roce 1979 vzniklo slavné jazzrockové kytarové trio, kde hrál Coryell s McLaughlinem a španělským flamenkovým kytaristou Pakem de Lucía, v roce 1980 jej kvůli tehdejším Coryellovým problémům s drogami nahradil Al Di Meola. V polovině 80. let se vrátil k elektrické kytaře a hrál třeba s basistou Bunnym Brunelem a bubeníkem Alphonsem Mouzonem.

V ČR vystupoval několikrát, například v roce 1995 v Přerově, o dva roky později v Hradci Králové, naposledy byl v Česku v září 2004, kdy vystoupil v pražském Lucerna Music Baru. V roce 2007 vydal Coryell autobiografii s názvem Improvising: My Life in Music.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Z hokejové reprezentace vypadli Mozík, Najman a Kousal, dva hráči tým doplní

Z kádru hokejové reprezentace připravující se na mistrovství světa v Rize vypadli obránce Vojtěch Mozík a útočníci Ondřej Najman s Pavlem Kousalem. Na dalším srazu v neděli tým naopak doplní obránce Michal Moravčík a útočník Jiří Smejkal z finského celku Tappara Tampere.

před 2 minutami

Cena mědi vystoupila na rekord. Tuna je za více než 10 300 dolarů

Cena mědi se v pátek vyšplhala na rekord, kolem poledne se připisovala 2,3 procenta na 10 325 dolarů (220 000 Kč) za tunu. Překonala tak předchozí rekord 10 190 USD z roku 2011. Za růstem ceny stojí poptávka ze strany spekulantů a průmyslových podniků, kterou podpořily příznivé údaje o vývoji ekonomiky, informovala agentura Reuters. Od loňského března, kdy poptávku zasáhl příchod koronavirové krize, se cena této důležité průmyslové komodity zvýšila už asi o 135 procent.

"Hráče v tomto odvětví zasáhla panika, protože nabídka je omezená," upozornil analytik Gianclaudio Torlizzi z milánské poradenské společnosti T-Commodity. "Jakmile se však úroveň zásob v průmyslových skladech začne stabilizovat, měla by se otevřít cesta k určitému (cenovému) poklesu," dodal.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Maláčová nepředpokládá, že by se nový kurzarbeit spustil v nynější epidemii. V koronavirové krizi by se podle ní měl využívat dál program Antivirus

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Vrtulník NASA Ingenuity na Marsu poletí popáté, vystoupá výš a přistane jinde

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA má v pátek na Marsu naplánovaný svůj pátý let, při němž vystoupá výš než doposud a přistane na jiném místě. Na svém webu o tom informuje Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity. Data o zkoušce očekává v sobotu půldruhé hodiny po půlnoci.

Stroj má opět vzlétnout do pětimetrové výšky a letět ve stejné dráze jako při předchozím testu, a to až do vzdálenosti 129 metrů. Místo otočky a návratu ale vystoupá do deseti metrů, pořídí barevné i černobílé fotografie oblasti a poté přistane. Celý tento let má trvat 110 vteřin. "Až dosedne na svém novém místě, zahájíme novou demonstrační fázi - takovou, při níž předvedeme, co tato nová technika může udělat, aby pomohla dalším misím na cestě," sdělila JPL.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Investigativní novináři tvrdí, že našli muže, jehož cestovní pas posloužil k vytvoření falešného dokladu pro jednoho z ruských agentů z Vrbětic.

Další zprávy