Zemřel frontman The Doors na předávkování?

mp
16. 7. 2007 9:00
Tajemství Morrisonovy smrti oprášilo nové svědectví
Foto: Oficiální stránky

Paříž - Spekulativní teorie nenechávají mrtvé rockery klidně spát. Debaty o Cobainově sebevraždě a místě současného pobytu Elvise Presleyho teď doplnilo překvapivé svědectví o smrti Jima Morrisona.

Doposud se mělo za to, že frontman The Doors zemřel na zástavu srdce ve vaně svého pařížského bytu. Podle Sama Bernetta, autora čerstvě vydané knihy The End: Jim Morrison, je všechno jinak.

Ještěrčí král psychedelie, pověstný náklonností k drogám a alkoholu, prý skončil život v pařížském nočním klubu, kde Bernett pracoval jako manažer. Smrt mu měl způsobit heroin; ne zdravotní neduhy, jak policii tvrdila tehdejší Morrisonova přítelkyně Pamela Coursonová.

Ale jak moc byla její výpověď věrohodná? Sama Coursonová, kterou Morrison nazýval vesmírnou družkou, zemřela tři roky po zpěvákově smrti na předávkování. Jim Morrison navíc nikdy nebyl pitván.

Foto: Archiv

Po 36 letech se objevilo vůbec první odlišné svědectví. Bernett, který se později vypracoval na pozici viceprezidenta francouzského Disneylandu, teď píše, že odkryl tajemství noci z 3. července 1971. Zchátralý hudebník podle jeho verze dorazil do klubu a koupil si od dvou překupníků heroin.

O něco později se údajně našlo Morrisonovo bezvládné tělo v záchodové kabince. Bernett požádal přítomného lékaře, aby Morrisona prohlédl. "Když jsme ho našli mrtvého, měl u nosu pěnu a trochu krve. Doktor konstatoval: To musí být předávkování heroinem," vzpomíná někdejší manažer ve své knize.

Přivolat sanitku se Bernettovi nepodařilo. Majitel nočního klubu prý příjezd záchranářů odmítl, protože se bál skandálu. K tělu pak přispěchali dva zmiňovaní dealeři a tvrdili, že rocková hvězda je jenom v bezvědomí. Odnesli Morrisona do pařížského bytu, položili ho do vany a pokoušeli se ho oživit. Marně.
 
Bernettovy překvapivé informace potvrzuje i známý francouzský fotograf Patrick Chauvel, který dealerům pomáhal přenášet tělo. "Myslím, že už byl mrtvý," vzpomíná Chauvel. Ale jistý si úplně není. "Nevím. Je to už hodně let a ten večer jsme nepili zrovna jen vodu."

V posledních měsících života Morrison hodně přibral a nechal si narůst plnovous
V posledních měsících života Morrison hodně přibral a nechal si narůst plnovous | Foto: Archiv

Noční podnik příznačně nazvaný Rock and Roll Circus hostil Morrisona téměř každý den. Do Paříže přijel na jaře roku 1971, aby si odpočinul po nahrávání desky L.A. Woman. Ale nebyl to důvod jediný.

Zpěvák špatně nesl skutečnost, že promotéři houfně rušili koncerty The Doors kvůli potížím se zákonem, které měl zpěvák po obscénním chování při vystoupení na Floridě v roce 1969. Žalobcům se nelíbilo, že na inkriminovaném koncertu ukazoval publiku přirození.

Do vyhlášeného pařížského klubu rozhodně Morrison nechodil pít a drogovat sám. Kdo by se tam na začátku 70.let pořádně porozhlédl, narazil by třeba na rockovou divu Marianne Faithfull nebo polského režiséra Romana Polanského.

Zda ale zpěvák v podniku skonal, nelze spolehlivě potvrdit. Proti stojí svědectví Pamely Coursonové, poslední Morrisonovy družky. Policii řekla, že se její přítel necítil dobře, a tak si připravil horkou koupel, při které ho potkala náhlá srdeční příhoda.

Hrob Jima Morrisona na pařížském hřbitově Pére Lachaise
Hrob Jima Morrisona na pařížském hřbitově Pére Lachaise | Foto: www.wikipedia.org

Skepticky se na nové zvěsti o Morrisonově osudu dívá také jeho životopisec Stephen Davis. "Kdyby zemřel na záchodcích v nočním klubu, dostalo by se to na veřejnost dřív," myslí si autor knihy Jim Morrison: Život, smrt, legenda. Davis nepopírá, že se známý bouřlivák v  podniku předávkoval, ale podle něj se tak nestalo v tu noc, kdy zemřel.

A proč vlastně Bernett přišel s převratným svědectvím až téměř čtyři desetiletí po zpěvákově skonu? Z jakého důvodu dřív dokumentaristům zapíral, že by cokoliv věděl?

Odpověď je mnohem prozaičtější, než by se mohlo zdát. Pragmaticky uvažující manželka mu poradila, aby příběh nikomu nevyprávěl, dokud nedokončí svou knihu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 3 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy