První dáma československého šansonu slaví 88 let. Připomněl ji koncert ve Foru Karlín

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 10. 2019 0:00
Společný zpěv písně Levandulová v neděli ve vyprodaném pražském Foru Karlín zakončil koncert k 88. narozeninám zpěvačky Hany Hegerové. V prostorách upravených do divadelní podoby s první dámou českého šansonu na dálku slavily desítky osobností a hostů.
Hana Hegerová na archivním snímku.
Hana Hegerová na archivním snímku. | Foto: ČTK

Největší hity z repertoáru slavné šansoniérky zazpívali Lucie Bílá, Hana Zagorová, Lenka Filipová, Jitka Molavcová, Ondřej Ruml, Patrik Děrgel, Zuzana Kronerová, Katarína Hasprová, Jana Hubinská nebo Jana Lieskovská. V dojemné atmosféře, kdy mnozí z účinkujících neskrývali slzy, zazněly písně jako Barbara Song, Blázen a dítě, Čerešně, Denim Blue nebo Lásko má.

Hana Hegerová, jež ukončila uměleckou kariéru v srpnu 2011, se akce nezúčastnila. Vzhledem ke zdravotnímu stavu se na veřejnosti neobjevuje již několik let.

O živý doprovod se ve Foru Karlín postarala kapela klavíristy Petra Maláska. Vystoupila ve stejném složení, v jakém dlouhá léta doprovázela Hegerovou. Při nedělním koncertě sestavu navíc doplnil smyčcový kvartet. "Její kouzlo nevyprchá a její písně se staly součástí našich životů," prohlásil Michal Horáček, autor textů na Hegerové úspěšném albu Potměšilý host, které vzniklo ve spolupráci se skladatelem Petrem Hapkou.

Jako první Hegerové na dálku poblahopřál herec Václav Kopta v roli moderátora, syn Pavla Kopty, autora mnoha textů Hegerové. S dalšími pozdravy vedle zpěváků a zpěvaček vystoupili Jakub Kohák, kterému je Hegerová kmotrou, a režisér Fero Fenič. Ten připomněl problémy, které zpěvačka měla s komunistickým režimem v době normalizace. Jako důkaz Fenič přečetl dopis, jejž po jejím vystoupení ve Vodňanech v roce 1977 napsali "rozhořčení pracující" a po němž následoval zákaz vystupování Hegerové v jižních Čechách.

Umělci jako Tomáš Klus, Milan Lasica nebo Ondřej Gregor Brzobohatý zaslali své pozdravy ve formě krátkého videa. Jiří Suchý touto formou vzpomenul, jak jeho i kolegu Jiřího Šlitra při svém vstupu do divadla Semafor Hegerová doslova "uhranula".

Hana Hegerová, která je označována za první dámu československého šansonu, před osmi lety převzala Diamantovou desku Supraphonu za 1,5 milionu prodaných zvukových nosičů. V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. Z rukou francouzského velvyslance Pierra Lévyho řád převzal v zastoupení její vnuk.

V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí v lednu 2016 na Bratislavském hradě udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

VIDEO: Hana Hegerová zpívá píseň Obraz Doriana Graye.

Hana Hegerová – Obraz Doriana Graye | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy