Za šáha ji znal každý. Na předrevoluční íránskou zpěvačku Guguš teď chodí exulanti

Kultura AP, Kultura
19. 3. 2022 11:59
Úzkost i odhodlání byly slyšet v hlase zpěvačky Guguš, když tento čtvrtek vystoupila na stadionu v Dubaji. V tu chvíli se nacházela na opačné straně Perského zálivu, než kde leží její rodný Írán. Tam se v 70. letech stala hvězdou i oblíbenkyní šáha a posléze tam 21 let čelila zákazům. Dodnes v Íránu nesmí vystupovat.

"Když dožijeme v ponuré samotě, kde znova najdeme ty krásné chvíle? Kéž by moje sny nezůstaly navěky nesplněné," zpívala persky Guguš. V průběhu 90 minut uvedla skladby jako Hamsafar, Kooh, Bigharar či závěrečnou Kavir, v překladu Poušť.

Jak píše agentura AP, koncert byl součástí světové výstavy Expo 2020 a navštívilo ho mnoho íránských exulantů, kterým Guguš bolestivě připomněla jejich minulé životy v dnes represivní teokracii.

Zpěvačka symbolizuje éru šáha Muhammada Rezá Pahlavího, jenž vládl Íránu v letech 1941 až 1979 a jehož syn, titulární šáh Kýros Rezá Pahlaví, žije od 80. let minulého století v americkém exilu. Na oslavě jeho sedmnáctin, ještě před islámskou revolucí, účinkovala právě Guguš.

Zpěvačka, vlastním jménem Faegheh Atašinová, tento týden v Dubaji předstoupila před tisíce lidí nejprve v jednoduchých bílých šatech, které později vyměnila za černou róbu. Když zařadila milostné písně a taneční hity, které vládly íránské hitparádě před revolucí z roku 1979, diváci s ní zpívali každé slovo. Guguš decentně tančila a vyjádřila přání, aby lidé na její koncert nezapomněli.

"Nedokážu popsat, jak moc ji miluju," vypráví nadšeně pětatřicetiletá Sára původem z Íránu. Na koncert přiletěla z Ománu a na stadionu byla s devítihodinovým předstihem, aby se dostala co nejblíž k pódiu.

"Moje země trpí tolika problémy, máme strašnou ekonomiku, vláda lidem nedovoluje žádnou svobodu. Ale máme tuhle legendu," říká. Ukazuje na dav, v němž se starší posluchači mísí s mladými dívkami. Některé jsou západně oblečené, jiné mají čádor neboli splývavý ženský oděv z tmavé látky. Skoro všechny ale zpívají z plných plic. "Doufám, že tohle někdy zažiju v Íránu," dodává Sára.

Svůj nejnovější singl Nazetke vydala Guguš tento týden. | Video: Blue Art Productions

Dnes jedenasedmdesátiletá teheránská rodačka azerského původu Guguš začínala jako kabaretní zpěvačka. Největší slávu v Íránu zažila na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy se stala oblíbenkyní šáha Muhammada Rezá Pahlavího. Účinkovala ve filmech, tamní ženy inspirovala k nošení minisukní a jmenoval se podle ní populární účes.

V roce 1979 však šáha svrhla islámská revoluce a duchovní zakázali ženám zpívat. Guguš byla toho času v Los Angeles, "z lásky k vlasti" se nicméně vrátila do Íránu, kde byla ještě na letišti zatčena, později vyslýchána a nakonec uvězněna, popsal vloni v hudebním časopisu Full Moon hudební kritik Jiří Moravčík.

Snímek z Gugušina koncertu v Dubaji.
Snímek z Gugušina koncertu v Dubaji. | Foto: ČTK/AP

"Následně ji islámský režim donutil distancovat se od ‚satanské západní hudby‘ a zříct všech veřejných aktivit. Nemohla žít bez Íránu, takže se podvolila a následujících jednadvacet let strávila v soukromí," uvedl Moravčík.

Až reformní vláda prezidenta Muhammada Chátamího v roce 2000 dovolila Guguš vycestovat do zahraničí, kde zažila comeback na předních světových pódiích včetně losangeleského Staples Center nebo arény v londýnském Wembley.

Díky tomu si zpěvačka uvědomila, že na ni po celém světě nezapomněly tisíce někdejších fanoušků, nyní žijících v exilu. Ve stejné době o jejím návratu k hudbě vznikl dokumentární film.

Nejmladší generace Íránců dnes její tvorbu zná převážně z pirátských nahrávek, stále je ale oslovuje, jak podle agentury AP dokázal nynější koncert v Dubaji. "Je naprosto úžasná," vypráví další divačka, třináctiletá Aida, která se narodila v Íránu a žije v Dubaji. "Celé moje dětství jsme s mámou tancovaly na hudbu Guguš každý den," dodává.

Před rokem Guguš vydala nové album nazvané 21, písně z něj nyní uvádí na světovém turné, v jehož rámci navštíví americké Los Angeles i kanadské Toronto. Fakt, že dostala svolení vystoupit v Dubaji, který je součástí Spojených arabských emirátů, podle agentury AP představuje zatěžkávací zkoušku pro tamní diplomatické vztahy s Íránem.

Ve skladbě Behešt z roku 2014 zpívala Guguš o lásce mezi lidmi stejného pohlaví. | Video: Blue Art Productions

Ve Spojených arabských emirátech už dekády žijí stovky tisíc Íránců a země podporovala bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa ve snaze uvalit na Írán co nejpřísnější sankce.

Zatímco Teherán doufal, že světovou výstavu Expo 2020 využije k představení současné režimní kultury, pořadatelé oslovili Guguš. Proti tomu se hned ohradila íránská státní Rúdakího kulturní nadace a pořadatelům zaslala stížnost, v němž zpěvačku označila za "šáhovu milenku".

O dopisu široce informovala íránská média. Ta také znovu kritizovala Guguš za její videoklip k písni Behešt z roku 2014 o lásce mezi lidmi stejného pohlaví, za kterou v Íránu hrozí trest smrti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

před 1 hodinou

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

Další zprávy