V 73 letech zemřel Florian Schneider-Esleben, zakladatel skupiny Kraftwerk

ČTK ČTK
6. 5. 2020 22:31
Ve věku 73 let ve středu zemřel Florian Schneider-Esleben, spoluzakladatel slavné německé hudební skupiny Kraftwerk. S odvoláním na hudební vydavatelství Sony o tom informovala agentura DPA. Nahrávací společnost s odkazem na sdělení dalšího člena kapely Ralfa Hüttera uvedla, že hudebník v poslední době trpěl rakovinou.
Legendární německá skupina Kraftwerk, kterou v roce 1970 založili Florian Schneider a Ralf Hütter.
Legendární německá skupina Kraftwerk, kterou v roce 1970 založili Florian Schneider a Ralf Hütter. | Foto: ČTK

Průkopníci elektronické hudby Schneider-Esleben a Hütter začali hudebně spolupracovat v roce 1968 v Düsseldorfu, o dva roky později vydali první eponymní album Kraftwerk.

Kapela proslula svébytným, plně syntetickým, minimalistickým zvukem a tradičně statickými i výtvarně stylizovanými vystoupeními. Podle kritiků jejich hudba výrazně ovlivnila řadu pozdějších směrů od techna, přes house až po hip-hop. V roce 2014 skupina získala cenu Grammy za celoživotní dílo.

Schneider-Esleben v Kraftwerk působil tři dekády, během nichž se podílel na albech Autobahn, Radio-Activity, Trans-Europe Express, The Man-Machine a Tour de France. Kapelu opustil v roce 2008 a z původní sestavy nakonec zůstal jen Hütter.

V roce 1998 byl Schneider-Esleben jmenován profesorem na Univerzitě umění a designu v Karlsruhe, kde měl učit předmět Mediální umění a performance. Profesuru však podle agentury DPA nikdy nepřevzal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy