Spectaculare objeví nové hudební světy v hluku i obrazu

Ben
14. 1. 2014 9:28
Na festival Spectaculare míří do Prahy Jon Hopkins, Fennesz či Nils Frahm.
Jon Hopkins.
Jon Hopkins. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Festivalů, které cílí na publikum, jež chce spíše objevovat novou hudbu než opakovaně konzumovat tu dlouhodobě zavedenou, nikdy není dost. Z tohoto důvodu si pozornost určitě zaslouží například nově vzniklý festival Spectaculare.Nejedná se o výlučně hudební akci. Spíše přehlídku, která se snaží hledat jistou symbiózu mezi zvukem, rytmem a obrazem.

Spectaculare se tak pokusí spojit aktuální experimentální hudbu, pohybové divadlo, multimédia a vizuální umění. Akce, na které bude možné navštívit koncerty, tak jako zajít na filmové projekce, začne 20. ledna a skončí posledním dnem stejného měsíce.

Festival Spectaculare sestává z šesti večerů a bude probíhat v prostorách Nové scény Národního divadla, v Paláci Akropolis, galerii DOX a ve Studiu Hrdinů.

K nejzajímavějším jménům hudebního programu by měl patřit elektronik Jon Hopkins, jedna z hvězd výročních žebříčků loňské sezóny. Zaujmout by měli dále respektovaní experimentátoři jako rakouský Fennesz nebo Nils Frahm.

Zastoupení bude mít i tuzemská tvorba: nové dvojalbum totiž pokřtí formace Clarinet Factory. Příznivce moderního tance by mělo zajímat vystoupení belgických Cie Massoux-Bonté nebo domácích Tantehorse.

Filmová nabídka festivalu se zaměří na koncertní filmy interpretů, kterým není lhostejná jejich vizuální prezentace. Záznamy show, které mají strhnout kombinací zvuku, budou probíhat v Bio Oko. Do snového světa vás vezmou třeba Sigur Rós.

Současnost i vizionářství

Festival Spectaculare je akcí s jasnou jednotící vizí, kterou objasňuje jeho dramaturg Josef Sedloň. "Název přehlídky odkazuje k tomu, že všechna vystoupení bude doprovázet výrazná vizuální složka - projekce, VJing nebo videomapping." Stejný člověk stojí také za projektem Music Infinity. „Festival Spectaculare je vlastně přirozeným vyústěním této koncertní série."

Ambicí Spectaculare není pouze jakýsi portrét současného okamžiku hudební scény. Přehlídka by měla ráda také vizionářský rozměr. „Kromě aktuálního hudebního vývoje ve světě se pokusíme přijít zároveň s přesahy do budoucnosti," říká Sedloň.

Samozřejmě návštěvníkům nelze zaručit, že se na festivalu seznámí s těmi, kteří budou hrát se svou invencí významnou roli v budoucnosti, ale podobná dramaturgická tužba je vždy přínosná a zaslouží respekt a ocenění.

Pokud chtěla dramaturgie, aby festival nabídl nejatraktivnější koncert až ve svém závěru, tak jí plány vyšly bezchybně. Za obsazení Jona Hopkinse ve svém lineupu by se totiž po jeho posledním albu Immunity rozhodně nestyděla žádná z nejprestižnějších světových elektronických přehlídek. Kombinace dráždivého techna s psychedelickými účinky a ambientního písničkářství v loňském roce zabrala na velkou část světové hudební kritiky. Kromě jiného byla nominována na Mercury Prize.

Pokud festival akcentuje, že jeho úkolem je představit právě teď a nyní tepající hudební současnost, tak Hopkins může být vnímaný jako symbolická volba. Přestože nejde o nastupujícího hudebníka, tak jde o interpreta, který je aktuálně na svém vrcholu. Přestože je loňské Immunity jeho už čtvrtým albem, tak je také nejlepším.

Jon Hopkins nemusí být atraktivním jménem pouze svou vlastní tvorbou. Již několikrát v minulosti svojí studiovou invencí pomohl jiným interpretům k zajímavému, možná dokonce netradičnímu zvukovému designu. Nejvýraznějším příkladem tohoto působení byla účast na natáčení jedné z desek globálních Coldplay. Uklidněním může být, že šlo o zvukově nejzajímavější album této kapely - Viva la Vida z roku 2008 -, na kterém spolupracoval i Brian Eno.

Dobrý hluk i obraz

Dalším interpretem, na kterého bude posluchač experimentální hudby slyšet, bude Christian Fennesz; Rakušan vydávající alba pouze jako Fennesz. Pražské vystoupení nabídne konstrukci abstraktních pocitů a nálad skrze nepropustné kytarové stěny. Fennesz vystoupí za doprovodu VJe Jona Wozencrofta, grafika a zakladatele vlivného labelu Touch, na kterém Rakušan vydal několik svých alb.

HISTOIRE DE L'IMPOSTURE - Cie Mossoux - Bonté
HISTOIRE DE L'IMPOSTURE - Cie Mossoux - Bonté | Video:

Fennesz nepřijíždí do Prahy představit žádnou novinku - naopak bude vycházet z tvorby, kterou jeho fanoušci již znají. Velmi pravděpodobně to budou také alba Black Sea a Endless Summer z let 2008 a 2001.

Další z hudebníků, se kterými se doporučuje strávit čas, je Nils Frahm, v Berlíně usazený skladatel, jehož tvorba se snaží hledat originální průsečíky mezi folkovým a ambientním písničkářstvím. Deska Spaces patří k oceňovaným nahrávkám loňského roku.

Koho bude zajímat forma domácí alternativy, bude mít možnost si ji ověřit při vystoupení Clarinet Factory, kteří zahrají s americkým průkopníkem elektro-akustické hudby Christopherem Willitsem.

Doprovodné akce, na kterých budou pouštěny hudební filmy známých hudebníků - například Sigur Rós -, by nebylo moudré přehlédnout jako banální projekci DVD. Dramaturgie totiž velmi důmyslně vybírala díla, která mají divákovi s vyšším prahem citlivosti vnímání a fantazie přiblížit možnost vizuálního rozměru hudby, uměleckého oboru, který je založen výlučně na zvuku.

Ke konzumaci nabízených filmů však není nutné přistupovat podobně sofistikovaným způsobem. Naopak se před návštěvníky otevírá možnost, aby si projekce užili čistě emočním způsobem a nechali se pohltit kombinací zvukového a obrazového oparu.Kromě filmu Sigur Rós bude promítnuto například dílo Steva Roche, Dead Can Dance nebo norské kapely Supersilent, která bude hledat krásu v hluku.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 6 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy