Kameramani ocení celoživotní dílo Vladimíra Opletala

ČTK Kultura ČTK, Kultura
13. 1. 2014 14:05
Z filmů mají nominaci Hořící keř, Jako nikdy a Donšajni
Vladimír Opletal.
Vladimír Opletal. | Foto: ČTK

Praha - Výroční cenu Dilia a Asociace českých kameramanů za celoživotní kameramanské dílo obdrží na návrh prezídia Asociace českých kameramanů Vladimír Opletal. Převezme ji v sobotu 15. února v pražském kině Lucerna.

O výročních cenách rozhoduje porota, v níž letos usedli hudební skladatel a malíř Vladimír Franz, scenárista Pavel Jech a kameramani Josef Špelda, Jaromír Kačer, Antonín Weiser a Jiří Šimunek. Předsedou jury je režisér Jiří Věrčák.

Vladimír Opletal se narodil 26. února 1931. Od poloviny 50. let se přes půl století podílel na vzniku desítek televizních filmů, pořadů, inscenací i seriálů. Na kontě má například projekty Hodina klavíru, Lakomec, Ideální manžel, Návštěva staré dámy, cyklus Bakalářů i seriály Arrowsmith, Hříchy pro pátera Knoxe, Nejmladší z rodu Hamrů, Eliška a její rod a Tři chlapi v chalupě, který se natáčel v roce 1962. O dva roky dříve stál za kamerou v pražském Divadle ABC při záznamu inscenací Balada z hadrů a Těžká Barbora s Janem Werichem a Miroslavem Horníčkem.

Na Cenu za vynikající kameramanské filmové dílo byly nominovány snímky Hořící keř (režie Agnieszka Hollandová, kamera Martin Štrba), Donšajni (režie Jiří Menzel, kamera Jaromír Šofr) a Jako nikdy (režie Zdeněk Tyc, kamera Patrik Hoznauer).

Na Cenu za vynikající kameramanské televizní dílo jsou v nominacích snímky České století - Zabíjení soudruha (režie Robert Sedláček, kamera Michal Krejčí), Nevinné lži - Pod hladinou (režie Alice Nellis, kamera Matěj Cibulka), Occamova břitva (režie Daniel Svátek, kamera Jakub Šimůnek), Cirkus Bukowsky (režie Jan Pachl, kamera Marek Janda) a České století - Všechnu moc Stalinovi (režie Robert Sedláček, kamera Petr Koblovský).

Asociace kameramanů udílí své výroční ceny od roku 1996 a pořádá výstavy těch svých členů, kteří fotografují. Sdružuje přes 130 členů, je členem Federace evropských kameramanských asociací IMAGO.

Loni byl za celoživotní kameramanské dílo oceněn in memoriam Petr Polák, předloni cenu převzal Jaromír Šofr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy