S Whitney se rozloučila rodina i bodyguard Costner

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 2. 2012 6:50
Soukromý pohřeb se vysílal na internetu
Pohřeb Whitney Houston
Pohřeb Whitney Houston | Foto: Reuters

Los Angeles - V americkém Newarku se rodina, přátelé i hvězdy zábavního průmyslu v sobotu rozloučili se zpěvačkou a herečkou Whitney Houstonovou, která náhle zemřela před týdnem v Los Angeles ve věku 48 let.

Soukromý obřad v baptistickém kostele Nové naděje zahájil sborový zpěv gospelu. Právě ve sboru v tomto kostele začala popová diva pěveckou kariéru. 

"Nejde o smuteční obřad, oslavujeme její život," řekl baptistický duchovní nad rakví zakrytou bílými a fialovými květinami. Ceremonii trvající tři a půl hodiny pak provázely slzy, ale také tleskání a pohupování se v rytmu gospelových písní i souhlasné výkřiky převážně černošských smutečních hostů v reakci na slova řečníků.

Pohřeb Whitney Houston - tělo zpěvačky převáží do kostela
Pohřeb Whitney Houston - tělo zpěvačky převáží do kostela | Foto: Reuters

Přenos smutečního obřadu mohli diváci na celém světě sledovat na internetu. Veřejné rozloučení s popovou hvězdou nebylo v plánu. Mezi asi 1500 pozvanými smutečními hosty byli zpěváci Alicia Keys nebo Stevie Wonder. "Whitney je anděl, Whitney je náš anděl, nikdy nezapomeneme na to, co pro nás udělala," zpívala Keys, písně přednesl i Wonder.

"Je tu víc známých osobností než na předávání cen Grammy," řekl jeden z reverendů k hostům, mezi nimiž byla i televizní hvězda Oprah Winfreyová.

Přijel i Bobby Brown

"Teď je v nebi mladá dáma, kvůli níž Bůh žasne, jak mohl stvořit něco tak perfektního," řekl v projevu na rozloučenou herec Kevin Costner - její partner z filmu Osobní strážce, který Whitney v roce 1992 zajistil asi největší slávu. Snímek v romantickém oparu reflektoval její "těžký" hvězdný úděl.

"Hodně chlapů mohlo tu roli hrát místo mě, ale tys byla jediná, kdo mohl hrát (zpěvačku) Rachel Marronovou," vzkázal Costner Houstonové, o níž mluvil jako o "sladkém zázraku". Soundtracku se k jejich filmu prodalo 44 milionů kusů a obsahoval šest jejich písní včetně legendárního hitu I Will Always Love You.

Ten také zazněl na konec obřadu v okamžiku, když skupina mužů vynášela rakev s ostatky zpěvačky z kostela a za ní šli příbuzní. Zpěvačka v neděli spočine na hřbitově Fairview ve Westfieldu v New Jersey, kde je pohřben i její otec.

V první řadě byla její matka Whitney Houstonové Cissy a 18letá dcera Bobbi Kristina. Rozloučit se přišli také Elton John, Beyoncé, rapper Jay-Z nebo černošský reverend a bojovník za lidská práva Jesse Jackson. Na obřadu promluvil zpěvaččin mentor Clive Davis, který ji kdysi objevil v nočních klubech pro firmu Arista.

W.H. všudypřítomná i v New Jersey ležícímu nedaleko Newarku, kde se konal pohřeb.
W.H. všudypřítomná i v New Jersey ležícímu nedaleko Newarku, kde se konal pohřeb. | Foto: Reuters

Na pohřební obřad nakonec kvůli zdravotním problémům nedorazila legenda soulu Aretha Franklinová. Se svou někdejší ženou se ale přišel rozloučit i skandály opředený zpěvák Bobby Brown. Z kostela ovšem podle amerických médií musel odejít krátce poté, co obřad začal. Mohl přijít v doprovodu dvou lidí, přivedl si jich ale devět. A rozzlobilo ho prý, že se nenašlo místo k sezení pro všechny z nich.

Okolí kostela policie uzavřela a vyzvala fanoušky, aby zůstali doma. Někteří z nich se přesto přišli rozloučit do přilehlých ulic či k pohřebnímu ústavu, kde bylo před obřadem tělo.

Nakonec se nepotvrdily spekulace, že se ve čtvrtek či pátek bude konat veřejné rozloučení v newarské multifunkční hale Prudential Center, kde mimo jiné hrají New Jersey Devils.

Houstonová, která bojovala se závislostí na alkoholu a kokainu, nečekaně zemřela minulou sobotu v hotelovém apartmá v Los Angeles. Bezvládné tělo ve vaně našel její osobní strážce. Příčina smrti se vyšetřuje. Houstonová se nijak netajila tím, že ve velkém brala kokain a různé léky, kouřila marihuanu a pila alkohol.

Výsledky za týdny

Na smuteční obřad dorazil také zpěvák Stevie Wonder.
Na smuteční obřad dorazil také zpěvák Stevie Wonder. | Foto: Reuters

Zpěvačka byla nalezena pod hladinou ve vaně hotelového pokoje. Tělo bylo v pondělí letecky přepraveno do New Jersey a pak převezeno do rodného Newarku do místního pohřebního ústavu, kde na něj čekaly desítky lidí. Už od pondělí lidé přinášeli květiny a balónky a zapalovali svíčky i před baptistickým kostelem, kde Houstonová začala zpívat jako dítě a kde její matka sestavovala hudební program.

Lékařští experti uvádějí, že potrvá týdny, než se podaří stanovit příčinu její smrti, pokud vůbec. Pitva v tomto případě většinou nic neodhalí. Stejně jako v případě úmrtí Michaela Jacksona v roce 2009 nebo britské zpěvačky Amy Winehouseové v loňském roce nyní probíhají toxikologické testy; a může trvat až osm týdnů, než přinesou nějaké výsledky.

Čtěte také:
Svět oplakává Whitney Houston a kupuje její desky

První podezření padají na vrub předávkování drogami či léky s ohledem na dobře známé problémy, které zpěvačka měla. "Moje první podezření padlo na předávkování crackem nebo kokainem," řekl začátkem týdne soudní obhájce z Beverly Hills Mark McBride.

Pohřeb Whitney Houston: Kevin Costner přijíždí na pohřeb Whitney Houston
Pohřeb Whitney Houston: Kevin Costner přijíždí na pohřeb Whitney Houston | Foto: Profimedia.cz

Již v neděli byla v Los Angeles vykonána pitva a v pondělí policie potvrdila, že Houstonová byla nalezena pod vodou ve vaně. V hotelovém pokoji byly nalezeny léky na předpis a vyšetřovatelé si poté vyžádali přístup ke zdravotním záznamům zpěvačky.

Výsledky pitvy ale oficiální činitelé odmítli zveřejnit a nechtějí se pouštět do spekulací, proč zemřela. V případě předávkování léky se často nedá říct, jestli to byla nehoda, nebo sebevražda.

Jako Jackson

Jacksonova smrt byla původně připisována selhání srdce. Až po dvou měsících šíření nepotvrzených zpráv bylo jako příčina stanoveno předávkování sedativy a anestetikem propofol. A uplynuly více než další dva roky, než byl Jacksonův lékař Conrad Murray v listopadu 2011 odsouzen za neúmyslné zabití za to, že Jacksonovi tyto léky podal.

Když byla Winehouseová nalezena mrtvá ve věku 27 let ve své posteli, podezíraly britské sdělovací prostředky okamžitě drogy - vzhledem k její dlouhé závislosti na cracku a extázi. Vyšetřování nakonec zjistilo, že měla v těle vysoké množství alkoholu, ale žádné nelegální drogy.

Whitney Houstonová byla držitelkou šesti Grammy, prodala přes 150 milionů desek. Zpěvačka s fenomenálním hlasem byla symbolem okázalého popu a kultu nedotknutelných hvězd, jež před nástupem internetu produkoval gramoprůmysl. V podobném duchu "velkých emocí" se nesly i první reakce fanoušků a kolegů.

Její smrt navíc vyvolala vzpomínky na dobu, která se - přinejmenším vůči současnosti zasažené ekonomickou krizí - zdá velmi šťastná a nevinná. To vše způsobilo, že ohlas si takřka nezadá s reakcemi na smrt Michaela Jacksona. Platí to i pro tradiční efekt, kdy po zpěvaččině smrti prudce vzrostl prodej jejích písniček a alb na serverech iTunes i Amazon.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy