Pražský filharmonický sbor je v nominacích na cenu BBC, čeká ho samostatné vystoupení v Petrohradu

ČTK Kultura ČTK, Kultura
8. 2. 2018 10:37
Koncem tohoto týdne členové Pražského filharmonické sboru odletí do Ruska, kde absolvují tři koncerty. Nejdůležitější bude samostatné sborové vystoupení v Mariinském divadlu. V dubnu může sbor proměnit nominaci na prestižní cenu BBC Music Magazine.
Lukáš Vasilek je sbormistrem Pražského filharmonického sboru i menšího tělesa Martinů Voices.
Lukáš Vasilek je sbormistrem Pražského filharmonického sboru i menšího tělesa Martinů Voices. | Foto: Petra Hajská

Pražský filharmonický sbor za nahrávku Kantát z Vysočiny Bohuslava Martinů získal nominaci na britskou cenu časopisu BBC Music Magazine. Těleso vyhledávané ke spolupráci s mnoha orchestry navíc po 30 letech čeká turné v Rusku.

"Jsou to obrovské pocty, které se zkoncentrovaly do několika týdnů," uvádí sbormistr Lukáš Vasilek. "Jsme za vše samozřejmě rádi, ale žijeme stále stejným způsobem. Neusneme na vavřínech," dodává.

Nahrávka kantát Martinů je na cenu BBC nominovaná v kategorii sborové tvorby, vítězové budou oznámeni 5. dubna v Londýně. BBC Music Magazine Award je druhým nejvýznamnějším hudebním oceněním v anglické klasické hudbě hned po cenách měsíčníku Gramophone.

"Nominace nás překvapila, protože kantáty Martinů jsou specificky česká záležitost, pro zahraničního posluchače to může být docela oříšek. Ale evidentně není tak velký a hudba Martinů vše překlenula," poznamenává Vasilek.

Koncem tohoto týdne Pražský filharmonický sbor odletí do Ruska, kde má účinkovat třikrát. Ve velkém sálu Moskevské konzervatoře zazpívá Dvořákovo Stabat Mater, ve velkém sálu Petrohradské filharmonie pak Janáčkovu Glagolskou mši.

V rámci koncertní řady Mariinského divadla v Petrohradu se navíc uskuteční samostatný sborový koncert bez orchestru. Na programu jsou kantáty Martinů.

"Komplet kantát představuje hodně náročné hudby a zpívání, zejména pro ženský sbor. Musíme být ostražití s každou notou a každým taktem a udržet ten výraz a napětí," konstatuje Vasilek.

Pražský filharmonický sbor se dílo petrohradskému publiku pokusí přiblížit recitační částí při Otvírání studánek v ruštině. "Martinů není pro ruské publikum úplná neznámá, ale myslím, že si českou hudbu spojují spíše s Bedřichem Smetanou, Antonínem Dvořákem a Leošem Janáčkem," podotýká sbormistr.

Manažer sboru Radim Dolanský v rozhovoru pro Hospodářské noviny popsal, jak těžké bylo získat angažmá v Mariinském divadle, tedy v zemi, která je přesvědčena, že její sbory jsou nejlepší na světě.

"Když jsem poprvé přiletěl do Petrohradu a Moskvy, neznal jsem tam vůbec nikoho. Z první schůzky v Mariinském divadle jsem odcházel bez jakékoliv nabídky," popsal Dolanský. "Byl jsem tak zklamaný, že jsem se tam ještě ten samý den vrátil a našel jsem někoho jiného, s kým jsem jednal."

Mariinské divadlo nakonec o českou hudbu projevilo zájem − a rovnou chtělo takovou, kterou Rusové neznají. Dolanský tedy doporučil kantáty Martinů. Dnes už je koncert podle webových stránek divadla téměř vyprodaný.

V následujících sezónách Pražský filharmonický sbor čekají i jiná prestižní angažmá - zavítá na Velikonoční festival v Salcburku, v newyorské Carnegie Hall doprovodí Českou filharmonii pod taktovkou Semjona Byčkova.

Kromě toho má v plánu vystoupení s Berlínskou či Mnichovskou filharmonií, s Izraelskými filharmoniky, koncerty na Beethovenfestu v Bonnu či na festivalu v Hongkongu.

Lukáš Vasilek zároveň působí jako sbormistr komorního tělesa Martinů Voices. Tento sbor nyní na CD vydává Madrigaly Bohuslava Martinů.

Jejich šest cyklů se rodilo v rozmezí let 1934 až 1959 a skladatel je dokončil krátce před svou smrtí. Nahrávka vznikla ve spolupráci s houslistou Jakubem Fišerem a klavíristou Karlem Košárkem. "Je to posluchačsky náročnější záležitost než kantáty," upozorňuje Vasilek.

Zatímco Martinů Voices tvoří jen 13 členů, Pražský filharmonický sbor je velkým profesionálním tělesem s 67 členy. Všichni podléhají ministerstvu kultury, jež Pražský filharmonický sbor zřizuje podobně jako třeba Českou filharmonii.

Již několikátým rokem Pražský filharmonický sbor působí v ne zcela vyhovující zkušebně na pražském Senovážném náměstí. "V jednání je přesun do pražské Invalidovny," doplňuje Lukáš Vasilek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy