Vídeň bude mít první šéfdirigentku. Marin Alsopová chce vytvářet příležitosti pro ženy

Kultura Kultura
30. 1. 2018 7:30
Konzervativní svět klasické hudby ve Vídni, kde orchestry dlouho bývaly výhradně mužské, mezi sebe přijme první šéfdirigentku. V čele Rozhlasového symfonického orchestru ORF stane Marin Alsopová. Už byla první šéfdirigentkou předního amerického orchestru, jako první žena též vedla prestižní koncert Last Night of the Proms.
Marin Alsopová získala cenu Gramophone za nahrávku Bernsteinovy Mše.
Marin Alsopová získala cenu Gramophone za nahrávku Bernsteinovy Mše. | Foto: Adriane White

Američanka Marin Alsopová se stane historicky první šéfdirigentkou Rozhlasového symfonického orchestru ORF, tedy třetího nejznámějšího tělesa působícího ve Vídni. Ve funkci příští září nahradí sedmatřicetiletého Cornelia Meistera, který nastoupil roku 2010.

Jedenašedesátiletá newyorská rodačka patří k nejúspěšnějším ženám ve světě klasické hudby. Navíc to není poprvé, kdy se jí dostává pocty, jaká dříve náležela jen mužům.

Před pěti lety byla Alsopová první ženou, která kdy dirigovala závěrečný koncert Last Night of the Proms ve stoosmnáctileté historii slavného londýnského festivalu.

Dosud Alsopová vedla tělesa v brazilském Sao Paulu, kde své působení ukončí příští rok, a také v americkém Baltimoru. Tam působí od roku 2007 a skončit by měla v sezoně 2020/2021. Když Alsopová v Baltimoru nastupovala, byla pro změnu první šéfdirigentkou v čele předního amerického tělesa. Nynější zisk postu ve Vídni dirigentčino renomé ještě posílí.

Alsopová uvedla, že Vídeň považuje za domov klasické hudby. Ve své nové pozici chce mimo jiné přispět ke zviditelnění žen v klasické hudbě. "Je mi velkou ctí, že jsem první. Ale zároveň mě poněkud šokuje, že v tomto roce a století ještě stále existují místa, na něž dosud ženy nedosáhly," uvedla Alsopová.

Vídeň je v tomto ohledu specifická, například slavná Vídeňská filharmonie mezi sebe první hudebnici přijala teprve roku 1997 a svou harfistku Annu Lelkesovou dlouho usazovala tak, aby nebyla vidět při televizních přenosech koncertů, poznamenává britský deník The Guardian.

Podle něj má v tomto ohledu Vídeň co dohánět, její první orchestr je stále převážně mužský.

"Klasický svět je jakýsi mikrokosmos naší společnosti, a to velmi konzervativní. Nedostatek dirigentek reflektuje širší problém," míní Alsopová, podle níž ženám chybí dost příležitostí. Muži si prý také jen pomalu zvykají na to, když vidí ženy na dříve mužských postech. "Naší společnosti trvá dlouho, než se přizpůsobí," konstatuje dirigentka.

Vyzdvihuje však, že členové orchestru ORF si ji sami vybrali v interním hlasování.

K jmenování Marin Alsopové na vídeňskou pozici navíc dochází v době, kdy také do světa klasické hudby zasáhla celosvětová kampaň vedená pod hashtagem #MeToo.

Podobně jako významní filmoví producenti či herci byli ze sexuálního obtěžování nařčeni i někteří dirigenti - zejména dlouholetá hvězda newyorské Metropolitní opery James Levine a Švýcar Charles Dutoit, který vedl londýnský Royal Philharmonic Orchestra.

"Myslím, že kampaň #MeToo představuje důležitý krok vpřed, ale bojím se, aby ten plamen rychle nezhasl. Musíme být činní i navenek, vytvářet ženám příležitosti, aby získaly zkušenosti, jež potřebují, a aby byly vidět. To se týká žen ve všech oborech, žen všech velikostí, věků, tvarů či barev pleti," zdůraznila Marin Alsopová.

V rozhovoru pro The Guardian dodala, že by ji nepřekvapilo, kdyby svět klasické hudby ještě zasáhla další nařčení ze sexuálního obtěžování.

Rozhlasový symfonický orchestr ORF vznikl roku 1969, příští sezonu tak oslaví 50. výročí. Jeho šéfdirigenty v minulosti byli Pinchas Steinberg nebo Dennis Russell Davies, který záhy nastoupí v Brně.

Těleso se nejčastěji věnuje hudbě 19. století, zařazuje ale také moderní a současnou tvorbu. V minulosti natočilo orchestrální skladby dosud žijícího rakouského autora Friedricha Cerhy nebo všech devět symfonií Egona Wellesze, člena Druhé vídeňské školy.

Orchestr ORF vystupuje v sálech Musikverein a Konzerthaus, často koncertuje na Salcburském festivalu. Pravidelně jezdí do Japonska a Číny. V hierarchii vídeňských orchestrů bývá považován za třetí nejvýznamnější - po Vídeňské filharmonii a Vídeňských symfonicích.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Vrchařskou 11. etapu Vuelty vyhrál Gaudu, v čele zůstal Roglič

Jedenáctou etapu Vuelty s pěti vrchařskými prémiemi vyhrál francouzský cyklista David Gaudu. Průběžný lídr Primož Roglič dojel ve skupince se svým největším soupeřem Richardem Carapazem a udržel červený trikot lídra.

Čtyřiadvacetiletý Gaudu vyhrál po 170 kilometrech v závěrečném stoupání na Alto de la Farrapona souboj o etapový triumf se Španělem Marcem Solerem, jemuž na posledních desítkách metrů nadělil čtyři sekundy. Člen týmu Groupama-FDJ si v etapě, jež zahrnovala jedno stoupání třetí kategorie a čtyři první kategorie, připsal první vítězství na Grand Tour.

Z původní sedmičlenné skupiny uprchlíků, která vstupovala do závěrečného stoupání, projela na třetím a čtvrtém místě cílem s odstupem 52 sekund dvojice z týmu Sunweb Michael Storer, Mark Donovan.

Po pátečním překvapivém útoku Rogliče v závěru rovinaté etapy, jenž mu zajistil návrat do červeného trikotu, se dnes adepti na celkové prvenství do žádných nástupů nepouštěli. Obhájce loňského prvenství Roglič přijel do cíle se ztrátou 1:03 minuty na vítěze desátý hned za Carapazem, s nímž má v průběžném hodnocení stejný čas. Solerovi zajistila účast v úniku posun z celkově desátého místa na šesté.

Svůj nejlepší výsledek na letošní Vueltě zaznamenal Jan Hirt, jenž se dlouho držel s nejlepšími a obsadil 21. pozici s odstupem 1:44 za Gauduem. Zdeněk Štybar dojel do cíle osmdesátý s téměr půlhodinovou ztrátou.

Další souboje v horách čekají cyklisty v neděli, kdy se jede pouze 109 km dlouhá, ale o to náročnější 12. etapa se závěrečným obávaným stoupáním na Angliru. Jeden z nejnáročnějších výstupů v profesionální cyklistice nabízí na posledních sedmi kilometrech průměrný sklon 13 procent a některé úseky mají hodnotu před 20 procent.

před 20 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 21 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy