Vídeň bude mít první šéfdirigentku. Marin Alsopová chce vytvářet příležitosti pro ženy

Kultura Kultura
30. 1. 2018 7:30
Konzervativní svět klasické hudby ve Vídni, kde orchestry dlouho bývaly výhradně mužské, mezi sebe přijme první šéfdirigentku. V čele Rozhlasového symfonického orchestru ORF stane Marin Alsopová. Už byla první šéfdirigentkou předního amerického orchestru, jako první žena též vedla prestižní koncert Last Night of the Proms.
Marin Alsopová získala cenu Gramophone za nahrávku Bernsteinovy Mše.
Marin Alsopová získala cenu Gramophone za nahrávku Bernsteinovy Mše. | Foto: Adriane White

Američanka Marin Alsopová se stane historicky první šéfdirigentkou Rozhlasového symfonického orchestru ORF, tedy třetího nejznámějšího tělesa působícího ve Vídni. Ve funkci příští září nahradí sedmatřicetiletého Cornelia Meistera, který nastoupil roku 2010.

Jedenašedesátiletá newyorská rodačka patří k nejúspěšnějším ženám ve světě klasické hudby. Navíc to není poprvé, kdy se jí dostává pocty, jaká dříve náležela jen mužům.

Před pěti lety byla Alsopová první ženou, která kdy dirigovala závěrečný koncert Last Night of the Proms ve stoosmnáctileté historii slavného londýnského festivalu.

Dosud Alsopová vedla tělesa v brazilském Sao Paulu, kde své působení ukončí příští rok, a také v americkém Baltimoru. Tam působí od roku 2007 a skončit by měla v sezoně 2020/2021. Když Alsopová v Baltimoru nastupovala, byla pro změnu první šéfdirigentkou v čele předního amerického tělesa. Nynější zisk postu ve Vídni dirigentčino renomé ještě posílí.

Alsopová uvedla, že Vídeň považuje za domov klasické hudby. Ve své nové pozici chce mimo jiné přispět ke zviditelnění žen v klasické hudbě. "Je mi velkou ctí, že jsem první. Ale zároveň mě poněkud šokuje, že v tomto roce a století ještě stále existují místa, na něž dosud ženy nedosáhly," uvedla Alsopová.

Vídeň je v tomto ohledu specifická, například slavná Vídeňská filharmonie mezi sebe první hudebnici přijala teprve roku 1997 a svou harfistku Annu Lelkesovou dlouho usazovala tak, aby nebyla vidět při televizních přenosech koncertů, poznamenává britský deník The Guardian.

Podle něj má v tomto ohledu Vídeň co dohánět, její první orchestr je stále převážně mužský.

"Klasický svět je jakýsi mikrokosmos naší společnosti, a to velmi konzervativní. Nedostatek dirigentek reflektuje širší problém," míní Alsopová, podle níž ženám chybí dost příležitostí. Muži si prý také jen pomalu zvykají na to, když vidí ženy na dříve mužských postech. "Naší společnosti trvá dlouho, než se přizpůsobí," konstatuje dirigentka.

Vyzdvihuje však, že členové orchestru ORF si ji sami vybrali v interním hlasování.

K jmenování Marin Alsopové na vídeňskou pozici navíc dochází v době, kdy také do světa klasické hudby zasáhla celosvětová kampaň vedená pod hashtagem #MeToo.

Podobně jako významní filmoví producenti či herci byli ze sexuálního obtěžování nařčeni i někteří dirigenti - zejména dlouholetá hvězda newyorské Metropolitní opery James Levine a Švýcar Charles Dutoit, který vedl londýnský Royal Philharmonic Orchestra.

"Myslím, že kampaň #MeToo představuje důležitý krok vpřed, ale bojím se, aby ten plamen rychle nezhasl. Musíme být činní i navenek, vytvářet ženám příležitosti, aby získaly zkušenosti, jež potřebují, a aby byly vidět. To se týká žen ve všech oborech, žen všech velikostí, věků, tvarů či barev pleti," zdůraznila Marin Alsopová.

V rozhovoru pro The Guardian dodala, že by ji nepřekvapilo, kdyby svět klasické hudby ještě zasáhla další nařčení ze sexuálního obtěžování.

Rozhlasový symfonický orchestr ORF vznikl roku 1969, příští sezonu tak oslaví 50. výročí. Jeho šéfdirigenty v minulosti byli Pinchas Steinberg nebo Dennis Russell Davies, který záhy nastoupí v Brně.

Těleso se nejčastěji věnuje hudbě 19. století, zařazuje ale také moderní a současnou tvorbu. V minulosti natočilo orchestrální skladby dosud žijícího rakouského autora Friedricha Cerhy nebo všech devět symfonií Egona Wellesze, člena Druhé vídeňské školy.

Orchestr ORF vystupuje v sálech Musikverein a Konzerthaus, často koncertuje na Salcburském festivalu. Pravidelně jezdí do Japonska a Číny. V hierarchii vídeňských orchestrů bývá považován za třetí nejvýznamnější - po Vídeňské filharmonii a Vídeňských symfonicích.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů vyhráli v Nižním Novgorodu

Basketbalisté Nymburka v Lize mistrů zvládli zápas o druhé místo v tabulce skupiny C a v Nižním Novgorodu vyhráli 82:73. Středočeský celek zvítězil počtvrté z dosavadních pěti kol, jeho jedinou ztrátou je porážka s úřadujícími vicemistry z Tenerife.

Nymburk i domácí vstoupili do zápasu se shodnou bilancí tři výhry a jedna porážka, kterou oběma dnešním soupeřům připravilo Tenerife. Středočeši s vítězem Ligy mistrů z roku 2017 v minulém kole prohráli 68:78, Nižnij Novgorod španělskému celku podlehl 67:81.

před 9 minutami

Rusko vyplatilo členkám Pussy Riot odškodnění za nezákonné věznění

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37 tisíc eur (950 tisíc korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovi před prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ředitel ústecké zoo čelí kritice kvůli neodbornému personálu, piráti ho chtějí odvolat

Odborná kontrolní zpráva Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) poukazuje na nedostatky ústecké zoo, například na neodbornost personálu či na výběhy, které nesplňují podmínky pro chov zvířat. Zprávu ve středu zveřejnili piráti, kteří budou usilovat o odvolání ředitele zoo Romana Končela z funkce, řekl novinářům zastupitel Lukáš Blažej (PRO! Ústí). Opoziční PRO! Ústí je tvořeno Piráty, Stranou zelených a Nezávislými.

"Problémy zoo jsme chtěli řešit na posledním zasedání zastupitelstva 4. listopadu, ale vedení města bohužel pro zařazení bodu na program jednání nehlasovalo," řekl Blažej. Zprávu piráti zveřejnili z důvodu transparentnosti, ale i kvůli tomu, že se řešení situace zoo nedá odkládat. Blažej také řekl, že budou požadovat odborné výběrové řízení na nového ředitele zoologické zahrady.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 52 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy