Po letech hostování s Jelenem debut. Kateřina Marie Tichá vydává vlastní desku

ČTK ČTK
22. 9. 2020 20:12
Zpěvačka a skladatelka Kateřina Marie Tichá po letech hostování v populární kapele Jelen vydává debutové sólové album. Jmenuje se Sami a obsahuje 12 písní, jejichž texty se ve většině případů dotýkají nešťastných vztahů.

Částečně se jedná o vlastní příběhy šestadvacetileté Tiché a částečně o příběhy lidí, kteří jsou jí blízcí. "Ty texty jsou vždy nějakým způsobem osobní," potvrzuje.

Křest alba a koncert s hosty by se kvůli opatřením proti šíření koronaviru měl uskutečnit až 17. února příštího roku v pražské Malostranské besedě. "Budu se na něj připravovat velmi dlouho, vzhledem k problémům s pandemií pravděpodobně celý podzim, takže se na to moc těším," podotýká.

Vlašimská rodačka je známá díky stovkám koncertů, které absolvovala jako hostující zpěvačka skupiny Jelen. "Než jsem potkala Jelena, měla jsem dvě natočené písničky. Pak jsme spolu udělali skladbu Tančíme spolu a začali jsme častěji vystupovat. Jelen potom natočil velký hit Magdaléna a to mělo v tu chvíli větší dosah než moje muzika. Jsem ráda, že to tak bylo, protože jsem měla čas trošku dospět ke své desce," ohlíží se Tichá.

Hudbu i texty na novou desku si napsala sama, pouze písni nazvané V Paříži dodal refrén David Stypka. Držitel ceny Anděl v kategorii sólový interpret roku 2017 rovněž hostuje ve skladbě Divoká.

"On je hrozně šikovný autor a zpěvák. Potkali jsme se v roce 2016, když jeho skupina Bandjeez hrála jako předkapela před Jelenem. Pak jsem natáčela vokály na část jeho alba Neboj a během nahrávání jsem ho poprosila, ať mi pomůže s písničkou V Paříži," vysvětluje Kateřina Marie Tichá.

Hudebně pestré album vzniklo s přispěním producenta Ondřeje Turtáka, známého jako ODD. Ten někde přidal tahací harmoniku, jinde drum'n'bassový beat.

Titulní píseň nového alba Sami. Foto: Petr Kozlík. | Video: Universal Music

Sama autorka písní na albu nehraje na žádný nástroj. "Hraju na kytaru a učím se na piano, ale nahrávat tyhle nástroje na desku bych si ještě netroufla, musím ještě cvičit," konstatuje.

Kateřina Marie Tichá se do povědomí posluchačů zapsala singlem Vzpomínej z roku 2012, jehož videoklip má k dnešnímu dni na YouTube téměř 900 tisíc zhlédnutí. Písně na sólové album psala průběžně čtyři roky. Za své vzory považuje Zuzanu Navarovou nebo Radůzu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy