Písničkář Casiotone: Bruce Springsteen mi zní domovem

Pavel Turek
5. 5. 2009 7:20
Casiotone for the Painfully Alone ve středu v Praze
Foto: Hannah Persson

Rozhovor - Písničkář, kterého omrzela kytara - to by byla nejpopisnější charakteristika projektu Casiotone for the Painfully Alone, za nímž se skrývá odpadlík z filmové školy a bývalý hudební novinář Owen Ashworth. Do Prahy dorazí už potřetí: vystoupí 6. května v klubu 007. 

Vypravěč, kterého nikdy nezajímalo drnkání strun, začal na konci minulého století svoje k slzám dohánějící texty doprovázet už tehdy naivně archaickým zvukem primitivních kláves. Lo-fi charakter domáckých nahrávek dokonale shrnul název debutu: Answering Machine Music. 

Foto: Hannah Persson

Nicméně v posledních letech se čím dál víc přiklání k folkové straně své osobnosti. Překonal stud sólisty, začal vystupovat s kapelou a jeho aktuální album Vs. Childern popisuje domovský label Tomlab těmito slovy:  Zní to jako gospely, když si představíte, že většina sboru už odešla domů a kapelník kostelní kapely je velkej fanda do samplů.

Přes určující název na Vs. Children už tu dávno neuslyšíte zvuk příznačných casio kláves, Owen je nahradil klasickým pianem.

Na obalu tvého nejnovějšího alba je obraz mladé dívky, která plete dlouhou dlouhou šálu. Dá se to nějak připodobnit ke způsobu, jakým uvažuješ o textech? Jako kdyby to byl nekonečný proud slov a příběhů podobný Tisící a jedné noci?
Přemýšlel jsem o pletení něčeho dlouhého pouze jako o hodně vtipném vizuálním fóru. Jako když máš dlouhou frontu u přepážky a stojí v ní pavučinou potažený kostlivec, nebo hodně starý chlápek na konci hodně dlouhého plnovousu.

Foto: Hannah Persson

Úvodní skladba posledního alba Tom Justice, The Choir Boy Robber, Apprehended At Ace Hardware In Libertyville, IL popisuje pravdivý příběh.  Co tě fascinovalo na klukovi, který dokázal vykrást 26 bank bez použití zbraně, pouze s papírkem „Mám pistoli"?
Pracoval jsem s Tomem Justicem ve kině v Alabany v Kalifornii ve stejné době, kdy vykrádal banky. Samozřejmě jsem o tom vůbec nevěděl, až o několik let později, kdy jsem se už dávno odstěhoval, jsem potkal jiného kolegu z práce a ten mi celou tu story vyprávěl. Přečetl si o jeho zatčení v novinách. Od té doby jsem o Tomovi hodně přemýšlel a přečetl všechny časopisy, kde se psalo o jeho životě a loupežích.

Fakta v tomto případě v sobě ukrývají neuvěřitelnou poezii a taky jsem si všimnul podivných shod a symetrií v našich životech. Jeho bicykl pocházel ze stejného města, kde jsem vyrůstal, teď bydlím 30 mil od místa, kde on prožil dětství a kde začala jeho dráha bankovního lupiče. Cítil jsem nutnost napsat o něm píseň, zasloužil si to.

Co v sobě musí příběh obsahovat, abys měl chuť jej zpracovat jako text?
Nevím, co je klíčový prvek pro příběh. Možná to je empatie. A taky jsou extrémně důležité dobré vtipy: jako dlouhá šála nebo kostlivec pokrytý pavučinami.

Foto: Hannah Persson

Na posledním albu je znát přechod od domáckých skečovitých nahrávek ke skladbám víc inspirovaným tradiční americkou folkovou a country scénou. Tomu napomáhá i fakt, že jsi začal hrát s kapelou a používáš klasické piano. Cítil jsi tu přeměnu jako nutnou? Pomáhá více tvým textům?
Rád bych si myslel, že každé mé album zní jinak než to předchozí. Mnozí lidé by pravděpodobně tvrdili, že všechny moje skladby zní stejně, ale já cítím změny od písně k písni. Mám rád folk i country a samozřejmě mě hodně ovlivnily. Líbí se mi, jak zní piano, ale nemyslím, že bych tím nějak zvážněl. Možná stárnu a začínám být nudný. Možná bude na mém příštím albu jenom tuba a triangl a všechny texty budou o dani z příjmu a mém podlomeném zdraví.

Sleduješ současný trend pronikání nerdů do hudby? Rockové hvězdy ustupují technologicky schopnějším týpkům, kteří celá devadesátá léta prožili u videoher, a proto nejsou zaskočení tím, kam se vydala elektronická kultura. 
Úplně nerozumím tomu, co je pro tebe „nerdy". Ale já si vážím lidí, kteří jsou schopni prezentovat se jako skuteční lidé a ne v přednastavených rolích toho, jak by muzikanti měli vypadat a vystupovat. Technologie jsou pro dnešní dobu klíčové a dělat elektronickou hudbu je dnes stále snazší a taky levnější. Proto ta změna.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Na tvém albu rarit Advance Base Battery Life jsou dvě coververze Bruce Springsteena. Streets of Philadelphia a Born in the USA. Čím tě přitahuje tvorba tohoto výrazně maskulinního zpěváka, jehož macho póza dost kontrastuje s intimní náladou Casiotone?
Je spousta písní Bruce Springsteena, které mám opravdu rád. Vyrůstal jsem s jeho hudbou, a čím jsem starší, můj respekt vůči němu se jenom zvětšuje. Nejenže hodně ovlivnil způsob, jakým uvažuji o skládání písní, ale také bych řekl, že na nás působí hodně společných vlivů.

Foto: Hannah Persson

Nemůžu úplně komentovat tvůj dojem a srovnávat svoji macho maskulinitu s Bruceovou, ale našel bys hodně příkladů, kdy je i jeho hudba skutečně hodně intimní. Například na albu Nebraska.

Datum vydání Advance Base Battery Life kolidovalo s jeho novou deskou Working on a Dream, jako kdyby to byl určitý komentář. Je pro tebe Bruce Springsteen ideálním zosobněním amerického patriota? 
Copak nevychází nové album Bruce Springsteena každý rok? V tom není žádný záměr, že moje malá deska vyšla ve stejném termínu. On vytváří něco, co já považuju za silně americkou hudbu. Kdykoli ho slyším, zní mi jako domov. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Dva lidé byli zraněni při střelbě v nákupním středisku ve švédském Malmö. Policie zadržela jednoho podezřelého, veřejnost už není ohrožena.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm až se 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkám s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy