Oldřich Říha z Katapultu slaví 70. Mám před sebou velké plány a velkou budoucnost, říká

ČTK ČTK
18. 5. 2018 11:09
"Slovo bilancovat neznám a není na to čas. Mám před sebou velké plány a velkou budoucnost," říká Oldřich Říha ze skupiny Katapult, který se tento pátek dožívá sedmdesáti let.
Oldřich Říha z Katapultu se narodil v Praze přesně před sedmdesáti lety.
Oldřich Říha z Katapultu se narodil v Praze přesně před sedmdesáti lety. | Foto: ČTK

Koncertem v letním kině ve Slaném své dnešní sedmdesáté narozeniny oslaví kytarista, zpěvák a skladatel Oldřich Říha.

Muž, který sám sebe označuje za "dělníka rokenrolu", na současné sérii vystoupení nazvané Šťastné narozeniny připomíná 40 let od vydání debutové desky své skupiny Katapult.

"U příležitosti výročí se zkumuloval můj přístup k veškerým narozeninovým i jiným oslavám. Zkumulovala se taková skepse, že když člověk něco oslaví, tak se vždy něco pokazí. Tak si raději místo oslav zahraju pěkný koncert a budu šťastný, že zase stojím na jevišti a mám dost síly," avizuje Říha.

"Hraji písničky, které si lidé zpívají, což je největší úspěch, který mě mohl potkat. Tak kde jinde bych měl slavit sedmdesátku, nejsem žádný penzista," dodal.

Trojalbum se sonetem

U příležitosti Říhova dnešního jubilea rovněž vychází trojalbum Zlatá kolekce Katapult Essential, které kromě 48 největších hitů nabízí nečekaný bonus - zhudebněný šestašedesátý sonet Williama Shakespeara přeložený Martinem Hilským.

"Sonet 66 je tak brutální výpovědí o situaci v dnešním světě, že jsem nechtěl posluchače doslova 'zabít', a dopsal jsem k němu vlastní text na refrén, aby byla nějaká naděje. K mému úžasu mi to Martin Hilský schválil," podotkl Říha.

Ten na albech Katapultu v minulosti zhudebnil poezii Františka Gellnera nebo Françoise Villona.

Zlatá kolekce zaujme mimo jiné dělením dle nálady jednotlivých písní, které Říha rozřadil do kategorií Hard, Slowly a Fast.

Skladby, jež vznikly mezi lety 1976 až 2018, umožňují ucelený pohled na celou kariéru Katapultu.

"Slovo bilancovat neznám a není na to čas. Mám před sebou velké plány a velkou budoucnost. Stačí jen chtít. Nejradši bych si to všechno dal znovu pěkně od začátku. Se vším všudy, jak jsem to zažil," prohlásil Říha.

Turné Šťastné narozeniny na podzim vyvrcholí speciálními koncerty 9. listopadu v Ostravě v hale Tatran, 13. listopadu v brněnské hale Vodova a v pražském Foru Karlín, kam Katapult zavítá 15. listopadu.

Říhovo těžké období

Hlupák váhá, Vojín XY, Až, Půlnoční závodní dráha či Lesní manekýn jsou zlidovělé hity, jež proslavily skupinu Katapult i jejich interpreta Říhu.

Jeden z veteránů české rockové scény - kytarista, zpěvák, skladatel a producent - v posledních letech prožil těžké období. Katapultu kvůli úmrtí několika členů hrozil zánik.

Říha se však nevzdal, obklopil se mladými hudebníky a kapela existuje dál.

V roce 2007 ve věku jedenašedesáti let nečekaně zemřel bubeník Katapultu Anatoli "Tolja" Kohout, který v sestavě s přestávkami působil od jejího založení.

Katapultem za dobu jeho existence prošlo několik bubeníků, stálé jádro s kytaristou a zpěvákem Říhou vždy tvořil baskytrista Jiří "Dědek" Šindelář. Ten však zemřel v lednu 2009, dva dny po svých šedesátých narozeninách.

Tou dobou v Katapultu bubnovala legenda českého bigbeatu Karel "Káša" Jahn, který o měsíc později odešel v nedožitých 60 letech, paradoxně v den, kdy Říha zahájil sérii vzpomínkových koncertů na "Dědka".

Říha chvíli váhal, zda má vůbec pokračovat dál, ale přání fanoušků a muzikantova pověstná "buldočí" vůle vše změnily.

Omlazená kapela

Novými Říhovými spoluhráči se stali o generaci mladší baskytarista Andy Budka, hudebník z Domažlicka a bývalý "Dědkův" technik, a o pět let starší bubeník Ondřej Timpl, jehož doporučili kamarádi.

"Objevil jsem dva mladé muzikanty, kteří nejsou jen vynikající hudebníci, ale také Katapulťáci-srdcaři," řekl o svých nových spoluhráčích Říha, který si s kapelou letos připomíná i 40. výročí vydání první desky.

Katapult je dodnes jednou z nejpopulárnějších skupin v zemi. Svědčí o tom nejen statisíce prodaných desek - například LP Katapult 2006 se prodalo přes čtvrt milionu kusů -, ale třeba i dvě vítězství v anketě Zlatý slavík v letech 1979 a 1980.

Kariéru však brzdily zákazy v předlistopadové éře. První zákaz Říhu potkal již předtím, než Katapult založil.

Spolu s Jiřím "Dědkem" Šindelářem, s nímž hrál již od roku 1964, a Vladimírem Krampolem založili roku 1974 v Plzni kapelu Mahagon. Ta se v kraji stala populární, avšak státní orgány jí zakázazaly vystupovat po celém Západočeském kraji.

Říha přesídlil do Prahy a uchytil se v úspěšné skupině Františka Ringo Čecha. Zde hrál například po boku Jiřího Schelingera či Viktora Sodomy. Zakrátko se dal znovu dohromady s Dědkem a obnovil kapelu.

V Praze však jeden Mahagon již hrál, a tak využili návrhu nového bubeníka Anatoli "Tolji" Kohouta, který přišel z rozpadlé skupiny Katapult i s volným názvem.

První singl - Půlnoční závodní dráha/Lesní manekýn - vyšel Katapultu na jaře 1976 a prodej desek hned trhal rekordy. O dva roky později následovala první dlouhohrající deska, takzvané stříbrné album, které se skládá pouze z živých a syrově zahraných nahrávek.

Záznam jednoho z největších hitů Až pochází z koncertu na pražské Letné, kde Katapult předskakovan slovenskému Elánu. | Video: archiv

Soupeření s Olympicem

Katapult se svojí jednoduchou muzikou a srozumitelnými texty - autorem hudby je vesměs Říha, textů především Ladislav Vostárek - záhy bodoval u posluchačů a na jeho koncerty se hrnuly tisíce posluchačů.

Přes nemožnost vydat další desky i nepřízeň některých kritiků měla kapela na přelomu 70. a 80. let množství fanoušků, o něž soupeřila s další rockovou legendou, skupinou Olympic.

Poněkud problematická 80. léta Katapult zahájil veleúspěšnou deskou 2006, na které je asi nejslavnější hit skupiny Až. Tou dobou přišly zákazy a omezení, ale také pokles tvůrčí invence. Fanoušci se jen těžko vyrovnávali se sólovou produkcí Říhy a plnou rehabilitaci znamenalo až album Rock de luxe z roku 1986.

Po sametové revoluci Katapult po patnácti letech přerušil činnost, ale o tři roky později se vrátil v plné parádě.

Následující roky byly ve znamení změn bubeníků a v letech 1998 až 2004 za bicí usedl dokonce Dědkův syn Michal. Katapult také vydával další desky a v roli předskokanů si Olda a spol. zahráli před Deep Purple nebo Status Quo, tedy skupin, jimiž byl prý Katapult hodně ovlivněn.

Říha se také vrhl na podnikání, založil vlastní studio a stal se producentem.

Koncert na Nové scéně

"Nevzdávej to, Katapult musí žít dál!" psali fanoušci Říhovi po úmrtí "Dědka" a "Káši". A muzikant je nezklamal.

Hned v roce 2009 obnovený Katapult, který byl tehdy také uveden do síně slávy Akademie populární hudby Anděl, začal koncertovat a rok nato nová sestava vydala desku Radosti života.

V lednu 2012 Katapult dokonce rozezpíval zaplněné hlediště Nové scény Národního divadla v Praze. Koncertu v prostředí pro rockové muzikanty nezvyklém předcházela projekce dokumentu Rock života režiséra a scenáristy Jana Gogoly ml., který popisuje období, kdy musel Říha po úmrtí svých spoluhráčů v pokročilém věku začínat znovu.

Zatím poslední album Kladivo na život skupina vydala předloni.

Své zatím poslední album Kladivo na život vydal Katapult předloni. | Video: Warner Music
 

Právě se děje

před 19 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 36 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy