"Na počátku bylo blues," dozvěděli se prostřednictvím archivní nahrávky z úst "první dámy českého jazzu" ti, kteří se s ní přišli rozloučit.
Mezi půldruhou stovkou smutečních hostů však nechyběla řada jazzových hudebníků ani zpěváků populární hudby. V horkém letním odpoledni do stínu obřadní síně zamířily například zpěvačky Jana Koubková, Zuzana Michnová nebo Jitka Zelenková.
Do lavic usedli také Václav Neckář, Laďa Kerndl s dcerou Terezou nebo textař a zpěvák Jan Vodňanský; přišel také výtvarník Adolf Born.
"V jazzu se nechodí do důchodu, jazzman musí padnout na bojišti," prohlásil ve smuteční řeči dlouholetý spoluhráč Průchové, kontrabasista Vít Fiala.
Připomněl, že zpěvačka vystupovala ještě krátce před smrtí; své poslední veřejné vystoupení před publikem absolvovala v pražském Studiu Ypsilon těsně před loňskými Vánoci. "Buď sbohem, good bye," dodal.
Manžel Vlasty Průchové Jan Hammer zemřel už v roce 1989. Pohřbu se nezúčastnil ani syn Průchové, americký hudebník Jan Hammer, kterému prý v cestě přes oceán zabránily vážné zdravotní důvody.
Katafalku vévodil velký věnec s věnováním od prezidenta Václava Klause, který v roce 2003 krátce po nástupu do funkce zpěvačce udělil vysoké státní vyznamenání, medaili Za zásluhy.
Během obřadu zazněly ještě dvě reprodukované písně Průchové, Černá ukolébavka a její největší hit Docela všední obyčejný den. Ten dal jméno i jednomu z pouhých tří alb, jež během své mnohaleté kariéry mohla vydat. Po doznění jeho tónů zněl obřadní místností dlouhotrvající poslední potlesk.
Infobox
Vlasta Průchová: NekrologVlasta Hammerová Průchová se narodila 12. července 1926 ve slovenském Ružomberoku. Ve své více než půl století trvající kariéře vystupovala s řadou špičkových muzikantů.
Účinkovala s orchestrem Karla Krautgartnera, doprovázely ji i orchestry Karla Vlacha či Ferdinanda Havlíka. Zpívala duety s Karlem Hálou, Milanem Chladilem i s mladým Karlem Gottem.