Franz Ferdinand obvinili Pharrella Williamse z krádeže riffu

Kultura Kultura
2. 2. 2014 14:05
Motiv z písně produkované Pharrellem Williamsem pro Palomu Faith zní až podezřele podobně jako riff songu Take Me Out od Franz Ferdinand. Williams si "nepůjčuje" poprvé.
Poslechněte si Take Me Out od Franz Ferdinand. | Video:

Praha, Londýn - Alex Kapranos, frontman kapely Franz Ferdinand, obvinil producenta a zpěváka Pharrella Williamse, že si bez jeho vědomí vypůjčil riff z jeho písně Take me Out z roku 2004 pro nový singl Palomy Faith Can't Rely On You.

Kapranos zareagoval na Twitteru poměrně zvesela, i když podobná obvinění častou vedou k žalobám: "Pharelle, miluju tvou hudbu, ale pokud si chceš půjčit riff, zeptej se mě..."

Porovnejte riff z písně Franz Ferdinand s motivem v singlu Palomy Faith Can't Rely on You. (Pharrell Williams v klobouku na předávání Grammy s Daft Punk).
Porovnejte riff z písně Franz Ferdinand s motivem v singlu Palomy Faith Can't Rely on You. (Pharrell Williams v klobouku na předávání Grammy s Daft Punk). | Video:

V případě Williamse to není poprvé, kdy se ukázalo, že jeho úspěchy nejsou vždy úplně eticky čisté. Loni byl totiž předmětem sporů (včetně žalob) hit Robina Thickeho Blurred Lines. Tehdy správci pozůstalosti Marvina Gaye obvinili Williamse z plagiátorství písně Got To Give It Up z roku 1977.

Zdá se, že i Kapranos je v ráži, protože minulý týden dospěl k podobnému závěru o "vypůjčování" u hitu Royals od novozélandské zpěvačky Lorde. Na Twitter napsal, že píseň zní hodně podobně jako You're The Voice od Johna Farnhama.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy