Elton John přijíždí obnažený. S piánem a šansony

ČTK Kultura ČTK, Kultura
16. 12. 2013 21:44
Britský mistr melodie Elton John vystoupí v Praze.
Elton John.
Elton John. | Foto: Profimédia

Praha - Někdejší bizarní kostýmy, paruky a brýle se stěrači vyměnil s léty za klidnější vizáž i projev. Britský zpěvák, kytarista a skladatel Elton John se poslední dobou vrací ke kořenům a zůstává muzikantem, schopným podmanit si dav i jako šansoniér u piana. Ve středu 18. prosince to předvede pražským divákům v O2 Areně.

Jeho letošní turné se vztahuje k nejnovější desce The Diving Board, která je první sólovou nahrávkou Eltona Johna od roku 2006. Producentem alba byl americký hudebník T-Bone Burnett, jenž stál u zrodu desek Diany Krall, Elvise Costella či Lisy Marie Presley a pro Eltona Johna produkoval již desku The Union, kterou v roce 2010 natočil společně s Leonem Russellem.

"Na téhle desce jsem docela obnažený. Jsem to jen já, moje piano a několik skvělých muzikantů. A to je směr, kterým teď chci jít," říká o ní sám.

Album je podle slov Eltona Johna také návratem do minulosti. Má klasický zvuk piáno-basa-bicí, tedy sound, na kterém postavil své průlomové desky v počátku 70. let. Na natáčení se John obklopil týmem, v němž vyčnívají výkony kytaristy Doyly Bramhalla, r'n'b zpěváka a kytaristy Raphaela Saadiqa, který se chopil basy, Keefuse Cianciy, jež se ujal kláves a bubeníka Jaye Bellerose.

"Tohle album je hodně muzikálové. Je v něm mnoho, co si fanoušci z jeho poslechu mohou odnést. Nemám už v plánu pronásledovat One Direction v hitparádách, prostě jen dělám muziku, z které se cítím fajn," dodává Elton John. 

Na koncertech k této desce, postavené převážně na pomalých písních, přidává ještě rokenrolové řádění a pódiovou divokost.

Elton John - Home Again
Elton John - Home Again | Video:

Šlechtic i nositel Oscara

Výrazné melodie a lyričnost jeho romantických balad mu zajistily pověst jednoho z největších hitmakerů všech dob. Za hudbu k filmu Lví král dostal Oscara. Za služby v hudbě a dobročinnost byl povýšen do šlechtického stavu. Vyšel na australských známkách.

Sir Elton Hercules John je velmi pracovitý. Za bezmála 50 let prodal víc jak 300 milionů desek. Mezi nejznámější alba patří Elton John (1970), Tumbleweed Connection (1971), Madman Across the Water (1971) či Made in England z roku 1995.

Říká se, že dokáže napsat hit za hodinu. Původně zpíval tenorem, dnes má spíš baryton. Jeho hra na piano je ovlivněná klasickou hudbou a černošskými gospely.

Kdysi s oranžovými vlasy a růžovými silonkami, dnes menší zavalitý chlapík za pianem budí dál pozornost svým vztahem s kanadským režisérem Davidem Furnishem, se kterým se oženil v prosinci 2005. Furnish mu pomohl skoncovat s drogami.

Talent prokazoval John již jako čtyřletý hoch za pianem. Zdědil ho po otci, který hrál na trubku v kapele královského letectva. Narodil se 25. března 1947 v anglickém Middlesexu jako Reginald Kenneth Dwight.

Jeho kapela Bluesology mu přinesla pseudonym, který sestával z křestních jmen jejích hráčů, Eltona Deana a Johna Baldryho. Známý začal být v roce 1970. S básníkem a textařem Berniem Taupinem vytvořili jeden z nejúspěšnějších autorských týmů v historii populární hudby.

Jeho písně spojovaly dojímavost amerického soulu s energií britského rocku. K vlastním hitům Rocket Man, Crocodile Rock nebo Daniel přidal beatlesovskou skladbu Lucy In The Sky With Diamonds.

Elton John - Mexican Vacation (Kids In The Candlelight)
Elton John - Mexican Vacation (Kids In The Candlelight) | Video:

Pohřební píseň pro Dianu vynesla Grammy

Během 80. let 20. století se občas připomenul, třeba dojemným songem Sacrifice. Ve druhé polovině té doby prošel životní i tvůrčí krizí: "Byla to léta drog, litrů whisky a riskantního sexu s muži v éře AIDS." A taky čtyřletého manželství se studiovou techničkou Renatou Blauelovou.

V 90. letech truchlil s písní Candle In The Wind za tragicky zesnulou britskou princeznou Dianou tak zdařile, že se z písně stal nejprodávanější singl všech dob. Tvůrci vynesl v roce 1997 cenu Grammy. John zabrousil i do světa muzikálů, například s Timem Ricem napsal písně pro představení Aida. Kritika ocenila jeho album Songs From The West Coast (2001).

Pověstná je jeho podpora charitativních projektů, založení nadace na pomoc nemocným AIDS i boj za legalizaci sňatků mezi osobami stejného pohlaví. Hudebně spolupracoval s Johnem Lennonem, Billie Jean Kingovou, Bryanem Adamsem nebo Erikem Claptonem.

Vlastní také impozantní sbírku luxusních vozů, z níž část rozprodal, další sbírky uměleckých předmětů a brýlí. Jeho měsíční výdaje údajně činí jeden a půl milionu liber (asi 46,7 milionu korun).

Jeden z nejbohatších Britů má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy a jeho vosková figurína je v londýnské sbírce Madame Tussaud.

V Praze vystoupil poprvé za hluboké totality v roce 1984 v Paláci kultury. Pořadatelé prý tehdy nelibě nesli, když si dával nohy na klavír. Do české metropole vkročil již v prosinci 1983 coby prezident a majitel anglického fotbalového klubu Watford, který později prodal. A naposledy tu hrál v červnu 2010.

Elton John, Leon Russell - If It Wasn't For Bad
Elton John, Leon Russell - If It Wasn't For Bad | Video:
 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy