Divadlo Archa vzpomínalo na Mejlu Hlavsu, Němcová pokřtila album Plastiků

ČTK ČTK
2. 10. 2021 22:03
Zaplněné pražské Divadlo Archa v sobotu zažilo vzpomínkový koncert k nedožitým sedmdesátinám hudebníka Milana Hlavsy. Na akci nazvané podle jeho přezdívky Mejla 70 bylo pokřtěno nové vydání šesti základních alb skupiny The Plastic People of the Universe.

Večer uspořádalo vydavatelství Guerilla Records, které uvedlo nahrávky Egon Bondy's Happy Hearts Club Banned, Pašijové hry velikonoční, Jak bude po smrti, Co znamená vésti koně, Hovězí porážka a Půlnoční myš. Všechny byly ve studiu producenta Ondřeje Ježka nově zmasterovány z původních pásů. Nové jsou i obaly.

"Smyslem této grafické změny je postavit tvorbu Plastiků už mimo mýtus pronásledované kapely, ale nechat zaznít jejich geniální a nadčasovou hudbu bez dalších příběhů," říká Vladimír Drápal, přezdívaný Lábus, majitel vydavatelství.

Mezi představenými nahrávkami je i dvojdeska Magické noci 1997 zachycující kapelu při tehdejším návratu na pódia. Kmotry alb v sobotu byla i spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Dana Němcová a předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS, který jako dárek pro Němcovou a manželku "Mejly" Janu Hlavsovou přinesl trička s nápisem Jsem Tchajwanec. Majitel vydavatelství Drápal vloni neúspěšně kandidoval mimo jiné s podporou ODS právě do Senátu.

"Kompletní kolekce nahrávek Plastic People Of The Universe bude uvolněna do prodeje a celorepublikové distribuce symbolicky 17. listopadu jako varování před dobou, kdy se za hudbu, uměleckou tvorbu a vlastní názor posílalo do kriminálu," vysvětluje Drápal.

Se vzpomínkou na skladatele, zpěváka a hudebníka Hlavsu vystoupily kapely BBP, All Tommorow´s Parties Band, Půlnoc, Fiktivní šílenství, Garage Tonyho Ducháčka a právě The Plastic People of the Universe. V čele její často se měnící sestavy byl v sobotu letitý kapelník Josef Janíček.

V hledišti se mimo jiné objevili baskytaristka Eva Turnová nebo známý undergroundový muzikant Pavel Zajíček. Ze základní sestavy naopak na jevišti chyběl violista Jiří Kabeš.

Před několika lety se Plastic People kvůli neshodám rozdělili. Kabeš nyní stojí v čele skupiny, která se na svých stránkách označuje jako PPU/New generation.

Na záznamu z roku 2017 hraje PPU/New generation skladbu Magické noci. | Video: Walkonvu

Návštěvníci akce si v prostorách divadla mohli koupit různé undergroundové knihy a nahrávky nebo si prohlédnout fotografie Ondřeje Němce a Bohdana Holomíčka. Vydavatelství Guerilla Records pořádá 6. listopadu opět v Divadle Archa festival ke 20 letům své existence.

Hudebník a člen skupin Plastic People of the Universe nebo Půlnoc Milan "Mejla" Hlavsa zemřel 5. ledna 2001 ve věku 49 let. První kapelu vedl jako čtrnáctiletý, pak se na chvíli přidal k břevnovské skupině The Undertakers (Hrobníci). V roce 1968 se začal psát příběh "Plastiků".

Jako autor hudby se prosazoval především Hlavsa, který roku 1973 s básníkem a prozaikem Pavlem Zajíčkem založil také experimentální formaci DG 307.

Roku 1976 v procesu s českým undergroundem Hlavsa strávil několik týdnů ve vazbě. Následoval zvýšený zájem StB, policejní šikana a zákaz vystupování.

Koncem 80. let Hlavsa hrál v kapelách Garáž a Echt!. Založil také formaci Půlnoc a po jejím rozpadu Fiction. Po listopadu 1989 se vrátil k obnoveným DG 307 a od roku 1997 rovněž k Plastikům.

Těsně před začátkem nového milénia vydal sólové album Šílenství, na kterém experimentoval s prvky elektronické hudby, napsal také autobiografickou knihu Bez ohňů je underground. Před smrtí podstoupil kvůli rakovině plic operaci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Při požáru výrobny střelného prachu na jihu Ruska zemřelo 17 lidí

O život v pátek ráno přišlo 17 lidí a dalších devět utrpělo zranění při explozi a následném požáru ve výrobně střelného prachu na jihu evropské části Ruska. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ministerstva pro mimořádné události a mluvčí oblastní záchranné služby.

Informace o neštěstí, které se odehrálo v městečku Lesnoj v Rjazaňské oblasti, se od začátku rozcházely. Postupně rostl počet zraněných i mrtvých. Ministerstvo pro mimořádné události původně sdělilo, že zemřelo sedm lidí a deset utrpělo zranění, z toho jeden člověk vážná. Mimo to nebyl znám osud devíti osob. Hasiči po zlikvidování požáru z trosek zcela zničené budovy postupně vyprostili těla všech obětí, které zemřely na místě. Poslední podle agentury TASS až později odpoledne.

Předtím v popáleninovém centru oblastní metropole Rjazaně zemřel jeden z poraněných. Podle resuscitačního týmu, který muže transportoval, utrpěl popáleniny na 80 procentech povrchu těla.

Podle ministerstva pro mimořádné situace neštěstí v dílně vyrábějící střelný prach závodu Elastik v Rjazaňské oblasti zavinilo "porušení technologického procesu".

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Polská média hlásí devátého mrtvého z řad migrantů na hranici s Běloruskem

Polská pohraniční stráž v pátek nalezla v pásmu u hranic s Běloruskem, ve kterém platí výjimečný stav, mrtvého muže. Jde o devátou smrt na polsko-běloruské hranici, uvedl list Gazeta Wyborcza na svém webu. "Dehydrovaní, hladoví, promrzlí uprchlíci, které denně nacházejí aktivisté mimo pásmo výjimečného stavu, hovoří o tom, že v pohraničních lesích je mrtvol více," napsal deník.

Policie se nyní snaží identifikovat mrtvého muže, jehož tělo našla hlídka pohraniční stráže u vsi Kuścińce v pohraničním pásmu. Mluvčí pohraniční stráže uvedla jen, že hlídka našla mrtvolu v lese. Policie zatím neví, kolik let mrtvému muži bylo a jaké byl národnosti.

Deník připomněl, že nedaleko od místa nynějšího nálezu objevil policejní vrtulník mrtvolu 24letého Syřana. Před dvěma dny potápěči vylovili z Bugu tělo 19letého Syřana. Jeho společník přežil a doplaval na polský břeh pohraniční řeky. Tvrdil, že do řeky je strčili běloruští pohraničníci. Ještě dříve bylo na polsko-běloruské hranici zaznamenáno nejméně šest úmrtí. Zemřel mimo jiné 16letý Iráčan.

Polské úřady jsou na informace o mrtvých migrantech skoupé, prokuratura tento týden vydala jen krátké komuniké o pitvě tří mužů ve věku od 20 do 40 let, kteří zemřeli pravděpodobně podchlazením. V Bělorusku, u hranic s Polskem, našla tamní pohraniční hlídka tělo mrtvé ženy, u které byla trojice dětí a dva dospělí. Ti podle Bělorusů vypověděli, že je Poláci se zbraní v ruce donutili vrátit se do Běloruska, přičemž museli odtáhnout mrtvou ženu.

Výjimečný stav v pohraničním pásmu byl prodloužen do počátku prosince. Zatím ani novináři, ani humanitární organizace nesmějí do pásma vstoupit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy