Cena Revolver Revue za rok 2009 připadla kapele WWW

Kultura Kultura
21. 2. 2010 15:40
Časopis oceňuje hlavně multimediálnost skupiny
Foto: Jeff Flashback

Praha - Cena Revolver Revue za rok 2009 připadla kapele WWW. Uskupení, které se pohybuje na pomezí hiphopu, industriálu a elektroniky, dostalo trofej v podobě bronzové plakety od Viktora Karlíka na sobotním slavnostním večeru k 25 letům Revolver Revue, jenž se konal na pražské Nové scéně.

Cenu uděluje kulturní časopis od roku 1985, kdy začal vycházet jako samizdatová tribuna nejmladší undergroundové generace. Jeho cílem je představovat literaturu, hudbu a výtvarné umění v širších společenských souvislostech.

Foto: Aktuálně.cz

Kapela WWW podle zdůvodnění redakce v současnosti patří k nejzajímavějším seskupením na umělecké scéně. Revolver Revue, jejíž každé číslo je dnes koncipováno jako koláž příspěvků různých žánrů a oborů, je prý blízká právě "multimediálnost" tvorby WWW, v níž se propojuje hudba se slovem a vizuální složkou.

Kapela WWW vznikla v Praze už na počátku 90. let. Nikdo tehdy netušil, že název kapely později dostane zcela nový význam. Původně bylo jméno WWW zkratkou anglického "We Want Word".

Čtěte také:
Emo pro hiphopery. WWW sekali dobrotu, až ji přesekli
WWW Neurobeat: Dva poslední náboje na tři mutanty

WWW kolem sebe v té době soustředili první české nadšence hiphopové kultury, spoluvytvářeli též základy místního graffiti, breakdancové a turntablistické scény. V pozdějších letech ale WWW začali pracovat s živými nástroji a odklonili se od klasické rapové produkce.

Foto: Bigg Boss

V roce 1998 se kapela rozpadla a její členové se vydali na sólové umělecké dráhy - i když právě v té době dostali nabídku na desku u firmy Polygraf. Vrátili se až v roce 2006 s debutovým albem Neurobeat - díky nově vzniklému nezávislému labelu BiggBoss.

Ondřej Anděra a Lubomír Typlt toužili úvodní kapitolu WWW završit hmatatelným výsledkem. Obal desky tvoří variace na Typltovy figurální obrazy ze série Pinocchio.

WWW slučují postupy hiphopu, industriálu a elektroniky. Hudba Ondřeje Anděry obsahuje útržky hiphopových postupů, ale není na ně vázaná, jen využívá jejich energii. K tomu se přidávají z reality nasnímané samply, industriální zvuky a elektronické struktury.

Foto: Jeff Flashback

Loni kapela vydala druhou desku Tanec sekyr. V Čechách jsou občas přirovnáváni ke kapelám jako Beastie Boys, Massive Attack, NIN nebo Young Gods.

Cenou Revolver Revue byly dosud oceněny více než dvě desítky tvůrců. Jejími držiteli jsou například básníci Ivan Martin Jirous, Zbyněk Hejda a J. H. Krchovský nebo malíř Pavel Brázda, kteří nechyběli ani na sobotním vyhlášení. Cenu kdysi získala i tajná organizace B.K.S., jejíž rituál byl součástí programu večera.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy