reklama
 
 

Obrazem: V novém Muzeu českého plakátu visí reklamy na jídlo a nakupování nejen v dobách komunismu

Aktualizováno 28. 11. 2017 16:13
Nové soukromé Muzeum českého plakátu vzniká v Praze na rohu Malostranského náměstí a Karmelitské ulice v domě U Zlatého hroznu. Svou obsáhlou sbírku v něm bude postupně prezentovat Glenn Spicker, Američan usídlený už téměř tři desetiletí v Praze. První výstavy - Retro food porn (plakáty z dob první republiky a komunismu) a Nakupování za železné opony - představí od ledna desítky kusů na téma "jídlo a reklamy na něj" a "nakupování v době komunismu". Na výstavy naváže stálá expozice. Slavnostní otevření proběhlo včera.

Sbírka plakátů majitele klubu U Malého Glena a spoluzakladatele Muzea komunismu Glenna Spickera čítá okolo šesti set kusů. Od ledna je uvidí i návštěvníci nového Muzea českého plakátu, které vzniklo v historickém domě U Zlatého hroznu. 

První výstavy Retro food porn (plakáty z dob první republiky a komunismu) a Nakupování za železné opony představí desítky plakátů z let 1897 až 1989.

Na kouscích z první republiky i poválečné éry uvidí návštěvníci díla anonymních tvůrců i známých umělců, například Josefa Lady, Václava Paty nebo Viktora Olivy. 

Dvě výstavy, které budou otevřené do října 2018, pak nahradí stálá expozice plakátů k různým komunistickým svátkům, strojírenským výrobkům či veletrhům a také reklamy na krásy Československa.

Glenn Spicker podle svých slov plakáty pouze sbírá, neprodává je. Výši investice do muzea sdělit nechtěl, v domě z 15. století je ale v nájmu. Výstavní sály jsou vymalované tmavě šedou barvou, prvnímu patru dominuje malovaný dřevěný renesanční strop.

Aktuální dvě výstavy zabírají tři patra, v přízemí domu je kavárna a prodejna, v podzemí bude promítací sál.

autoři: Jakub Plíhal, ČTK, Hana Slívová | 28. 11. 2017 13:26

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama