Všechno bude, možná i Oscar. Český film usiluje o prestižní americkou cenu

Kultura Kultura
13. 9. 2018 12:17
Do boje o Oscara letos Česká filmová a televizní akademie vysílá snímek Všechno bude. Jeho slovinský režisér Olmo Omerzu dlouhodobě působí v Česku.
Film Všechno bude od minulého čtvrtka promítají kina. | Video: CinemArt

O americkou cenu Oscar bude za Českou republiku letos usilovat film Všechno bude, jejž jako své třetí celovečerní dílo natočil slovinský absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu. Ve čtvrtek po poledni to oznámila Česká filmová a televizní akademie, která jinak uděluje vlastní ceny Český lev.

Porotci v první polovině tohoto měsíce vybírali z 21 hraných a dokumentárních českých filmů, které přihlásili jejich producenti - v případě titulu Všechno bude to byl Jiří Konečný.

Akademie charakterizuje vybraný snímek jako "road movie o klučičím přátelství, dobrodružství a velké svobodě".

Film vypráví o dvou chlapcích, kterým ještě nebylo patnáct. Společně se v ukradeném autě vydávají na cestu přes republiku. Cílem jejich útěku je pocit svobody a touha něco zažít.

"Všechno bude je snímek se sociálním podtextem, ale neprozrazuje nic z minulosti či zázemí dětských hrdinů. Stojí na hraně mezi vyobrazením světa chlapeckých toulek plných přirozeně komických situací a vážnější výpovědí o tom, jak nás formuje prostředí, ve kterém žijeme," napsal o filmu kritik Aktuálně.cz Tomáš Stejskal.

Podle něj je Omerzu jedním z nejtalentovanějších zdejších režisérů a Všechno bude jeho dosud nejdiváčtějším dílem.

Film Všechno bude získal cenu za režii na letošním karlovarském festivalu, kde měl premiéru. Od minulého čtvrtka jej promítají kina po celé republice.

Režisér Olmo Omerzu se narodil ve slovinské Lublani, už jako třináctiletý natočil svůj první krátký film. Začátkem tisíciletí odešel studovat do Česka, kde od té doby působí. Absolvoval pražskou FAMU a roku 2012 debutoval dramatem Příliš mladá noc, za něž byl na Cenách české filmové kritiky označen za objev roku.

Roku 2015 Omerzu zaznamenal úspěch s celovečerním titulem Rodinný film, který mu vynesl dvě Ceny české filmové kritiky a tři nominace na Českého lva.

Užší nominace na Oscary budou vyhlášeny 22. ledna 2019. Slavnostní ceremoniál se pak uskuteční 24. února v Los Angeles.

Snímkem Všechno bude navazuje režisér Olmo Omerzu na tradici dětských filmů točených v Československu v 70. a 80. letech, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 41 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 46 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy