Všechno bude, možná i Oscar. Český film usiluje o prestižní americkou cenu

Kultura Kultura
13. 9. 2018 12:17
Do boje o Oscara letos Česká filmová a televizní akademie vysílá snímek Všechno bude. Jeho slovinský režisér Olmo Omerzu dlouhodobě působí v Česku.
Film Všechno bude od minulého čtvrtka promítají kina. | Video: CinemArt

O americkou cenu Oscar bude za Českou republiku letos usilovat film Všechno bude, jejž jako své třetí celovečerní dílo natočil slovinský absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu. Ve čtvrtek po poledni to oznámila Česká filmová a televizní akademie, která jinak uděluje vlastní ceny Český lev.

Porotci v první polovině tohoto měsíce vybírali z 21 hraných a dokumentárních českých filmů, které přihlásili jejich producenti - v případě titulu Všechno bude to byl Jiří Konečný.

Akademie charakterizuje vybraný snímek jako "road movie o klučičím přátelství, dobrodružství a velké svobodě".

Film vypráví o dvou chlapcích, kterým ještě nebylo patnáct. Společně se v ukradeném autě vydávají na cestu přes republiku. Cílem jejich útěku je pocit svobody a touha něco zažít.

"Všechno bude je snímek se sociálním podtextem, ale neprozrazuje nic z minulosti či zázemí dětských hrdinů. Stojí na hraně mezi vyobrazením světa chlapeckých toulek plných přirozeně komických situací a vážnější výpovědí o tom, jak nás formuje prostředí, ve kterém žijeme," napsal o filmu kritik Aktuálně.cz Tomáš Stejskal.

Podle něj je Omerzu jedním z nejtalentovanějších zdejších režisérů a Všechno bude jeho dosud nejdiváčtějším dílem.

Film Všechno bude získal cenu za režii na letošním karlovarském festivalu, kde měl premiéru. Od minulého čtvrtka jej promítají kina po celé republice.

Režisér Olmo Omerzu se narodil ve slovinské Lublani, už jako třináctiletý natočil svůj první krátký film. Začátkem tisíciletí odešel studovat do Česka, kde od té doby působí. Absolvoval pražskou FAMU a roku 2012 debutoval dramatem Příliš mladá noc, za něž byl na Cenách české filmové kritiky označen za objev roku.

Roku 2015 Omerzu zaznamenal úspěch s celovečerním titulem Rodinný film, který mu vynesl dvě Ceny české filmové kritiky a tři nominace na Českého lva.

Užší nominace na Oscary budou vyhlášeny 22. ledna 2019. Slavnostní ceremoniál se pak uskuteční 24. února v Los Angeles.

Snímkem Všechno bude navazuje režisér Olmo Omerzu na tradici dětských filmů točených v Československu v 70. a 80. letech, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy