ČT odvysílala polský film o genocidě ve Volyni. Uráží nás, zkresluje, tvrdí Ukrajinci

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
8. 9. 2018 17:37
ČT Art odvysílala v sobotu večer kontroverzní snímek "Volyň" polského režiséra Wojciecha Smarzowského. Popisuje genocidu Poláků na Ukrajině během druhé světové války. Snímek vyvolal v Kyjevě řadu negativních reakcí, ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjinis dokonce zaslal České televizi kritický dopis.
Fotografie z polského snímku Volyň.
Fotografie z polského snímku Volyň. | Foto: Film it

Varšava/Praha - Asi desetiletého chlapce uprostřed noci popadnou muži, pevně ho svážou snopy obilí a ty zapálí. Chlapec křičí bolestí a muži živou pochodeň udržují v kruhu, dokud chlapec v příšerných mukách neskoná.

Ti muži jsou Ukrajinci a chlapce zabili jen proto, že je Polák. Tato scéna tvoří jeden z nejsilnějších momentů polského snímku Volyň, který tamní kritici označili po premiéře před dvěma lety za jedno z nejlepších historických děl.

Na Ukrajině ale vyvolal velmi kritické reakce. "Film Volyň je bohužel velmi stereotypní a jednostranný. Opakuje řadu mýtů. Dobrým vztahům obou národů neprospěje, naopak je může ohrozit," napsala v roce 2016 ve Volyňských novinách historička Alina Špaková z Ukrajinského ústavu národní paměti.

Ohradil se i ukrajinský velvyslanec

Promítání snímku v Kyjevě bylo tehdy dokonce na žádost ukrajinského ministerstva zahraničí odvoláno. Proti vysílání snímku na ČT Art v sobotu večer se ohradil i ukrajinský velvyslanec v Praze, podle kterého jde o "zaujatost a překrucování dějin".

"Některé zavádějící a nepravdivé záběry z filmu hodně Ukrajinců považuje za urážející. Aniž bychom chtěli jakkoli zasahovat do redakční politiky České televize, nezbývalo mi než ohledně nastalé situace napsat panu řediteli Motlovi dopis, ve kterém jsem shrnul všechny připomínky, jež mají vůči tomuto filmu Ukrajinci žijící v ČR," uvedl pro Aktuálně.cz Jevhen Perebyjnis. 

Podle svých slov dostal z ČT odpověď, které si váží a doufá, že ukrajinský hlas dostane na obrazovkách stanice více prostoru. Vyjádření České televize se redakci Aktuálně.cz do vydání článku nepodařilo získat.

O filmu se začalo hovořit dlouho před premiérou v roce 2016, kdy vyvolal velké napětí v polsko-ukrajinských vztazích. "Víme o tom, že film je kontroverzní, že vyvolává řadu emocí, ale taková má být jeho role. Myslíme si, že některé problémy se dají vyřešit jedině tím, že je otevřeme," tvrdí pro pro Aktuálně.cz producent filmu Feliks Pastusiak ze společnosti Film it. 

"Snímek má být mostem, a ne zdí. Za čas film přispěje k očištění vztahů," dodal pro polská média režisér filmu Wojciech Smarzowski. Volyň. Podle něj nemíří snímek proti Ukrajincům, ale obecně proti nacionalismu.

Volyň ale vyvolává negativní emoce i v Polsku. Na filmovém festivalu v Gdyni v roce 2016, kde se snímek promítal poprvé, někteří diváci vybíhali ze sálu, když se na plátně objevily naturalistické scény vraždění a mučení. Například v jedné z nejsilnějších scén ukrajinský kněz světí sekyry, srpy, vidle a kosy, jimiž budou vzápětí vražděni polští sousedé.

Záběry vypadají věrohodně, ale jeden z polských znalců volyňské tragédie Grzegorz Motyka připouští, že podobná svědectví neexistují. Také "bandy Ukrajinské povstalecké armády" vypadají ve filmu jako mnohem větší zlo než nacisté a zejména Sověti. Snímku podle kritiků chybí i širší historické souvislosti a vysvětlení, co vedlo k tomu, čemu na Ukrajině říkají volyňská tragédie a v Polsku genocida.

Podívejte se na trailer polského dramatu Volyň, který odvysílala Česká televize na programu Art v sobotu 8. září od 21.55. 

Trailer Volyň | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy