VIDEO "Domácí" Habanera a krátké skvosty Sundance

VIDEO "Domácí" Habanera a krátké skvosty Sundance
Okouzlující "domácí video" s árií George Bizeta Habanera z opery Carmen je poctou tisícům uživatelů YouTube, videobloggerům a nadaným i méně nadaným selfpromotérům na internetu. Mimochodem, tento snímek promítal v sobotu večer i Festival krátkých filmů Praha.
Malá holčička sleduje, jak její otec kope díru na jejich dvorku. O jejím účelu se může jen dohadovat...
V roce 1983 spisovatel a teolog John Hull oslepl. Aby pochopil smysl ztráty zraku, začal si vést zvukový deník. Zahrnuje sny, vzpomínky i nápady a vtáhne diváka do bohatého Hullova vnitřního života.
Vtipný animovaný dokument zkoumá bohatou historii přizpůsobování se, plagiátorství, a jiných forem přivlastňování v umění.
Foto: Aktuálně.cz
Kultura Video Kultura, Video
20. 1. 2014 14:17
Podívejte se na soutěžní filmy z festivalu Sundance

Video - První velkou festivalovou událostí sezony je pravidelně americký Sundance, na který od 16. do 26. ledna zamíří do lyžařského střediska Park City v Utahu kolem pětačtyřiceti tisíc filmových fanoušků.

Pro milovníky filmu, kteří se do Utahu nedostanou letos festival připravil 15 krátkých filmů na svém kanálu na Youtube. A nutno dodat, že jsou to skvosty.

"V posledních letech se pokoušíme pomocí digitálních nástrojů a technologií přilákat další diváky, aby náš festival byl dostupnější," řekl Keri Putnam, výkonný ředitel Sundance Institute. "Naše iniciativa na YouTube umožňuje lidem kdekoli na světě vidět výběr krátkých filmů ve stejné době, kdy budou mít premiéru na letošním festivalu."

Není asi nutné připomínat, že festival Sundance založil herec Robert Redford a kariéru tam odstartovali pozdější režisérské superhvězdy včetně Quentina Tarantina a Davida O. Russella.

Další soutěžní snímky ze sekce krátkých filmů festivalu Sundance lze najít na Youtube.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy