Filmařka bojuje drsným videem proti znásilňování žen v Indii

pej
20. 1. 2014 11:41
"Čím víc o tom budete mluvit, tím méně se (ho) stane," nabádá video indické filmařky, která se snaží upozornit na násilí páchané na tamních ženách.
Indický film Bol
Indický film Bol | Foto: Youtube repro

Video - Krátký film osmadvacetileté režisérky Pooja Batury Pathak s názvem Bol vyzývá indické ženy, aby prolomily své mlčení a zastavily tak násilí namířené proti nim.

Mottem krátkého filmu je věta: "Čím více o tom budete mluvit, tím měně se (ho) stane!"

Podle statistik je totiž v Indii každé tři minuty sexuálně napadena a každých dvacet minut znásilněna jedna indická žena. I přes varovná čísla se ženy uprostřed patriarchální společnosti bojí o svých problémech mluvit nahlas. 

Podívejte se na film o násilí páchaném na indických ženách a dívkách
Podívejte se na film o násilí páchaném na indických ženách a dívkách | Video: YouTube

Násilí páchané na ženách je dlouhodobým problémem Indie, který vyeskaloval v roce 2012, kdy došlo ke znásilnění třiadvacetileté studentky šesticí mužů v autobusu. Brutální incident vyhnal nespokojené Indy do ulic, kde žádali přísné potrestání viníků. Čtyři z nich skutečně dostali trest smrti, pátý spáchal sebevraždu. 

Navzdory přísným trestům se bezpečnost v indických ulicích nezlepšila. Stále častěji dochází k sexuálnímu napadání zahraničních turistek. Posledním případem je hromadné znásilnění jednapadesátileté Dánky, ke kterému mělo dojít minulý týden. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy