Vachler ztratil Lvy, ale našel Tajemství a smysl života

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 7. 2013 18:47
Petr Vachler začal točit svůj druhý celovečerní film
Petr Vachler na tiskové konferenci k nadcházejícímu 15. ročníku udílení cen Český lev, kde vyslovil mj. přání, aby bylo za rok soutěžních filmů dvakrát více.
Petr Vachler na tiskové konferenci k nadcházejícímu 15. ročníku udílení cen Český lev, kde vyslovil mj. přání, aby bylo za rok soutěžních filmů dvakrát více. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalý ředitel České filmové a televizní akademie a duchovní otec filmové ceny Český lev Petr Vachler začal natáčet film Tajemství a smysl života. Půjde o propojení hraného příběhu se zpověďmi známých osobností napříč kulturami celého světa, mezi nimiž nebudou chybět Erich von Däniken, Don Miguel Ruiz, Paramhans svámí Mahéšvaránanda a Raymond Moody.

Polohraný dokument má být obrazovou a trikovou mozaikou. Výpovědi předních vědců, spisovatelů i šamanů či mystiků zasazené do děje nabízejí nadčasové odpovědi, které budou ilustrovat ryze osobní hranou část filmu.

Foto: archiv

V tomto druhém Vachlerově celovečerním projektu hledají všichni odpověď na otázku po smyslu života. Odpovědi prý nabízejí různé úhly pohledu, tvůrci filmu nicméně akcentují to, co se zdá shodné - že život je spirála událostí, mající vyšší smysl a cíl. Prvním Vachlerovým celovečerním filmem byla komedie Doblba!, která vznikla v roce 2005.

Vachler jako autor scénáře, režisér a koproducent v jedné osobě chce nechat divákovi volný prostor pro interpretaci. "Před pár lety jsem začal jezdit po světě - Mexiko, Peru, Havaj, Severní Amerika - za indiány, šamany. Na cestách jsem pochopil, že svět může vypadat úplně jinak. Tajemství a smysl života je výsledkem mých cest. Je to příběh pokládající otázky a hledající odpovědi. Možná na vše neodpoví, ale rozhodně diváky donutí k zamyšlení," uvedl.

Hlavních rolí hrané části filmu se ujali Jan Budař, Barbora Seidlová, Andrea Kerestešová a Josef Polášek. Právě Budař se s autorem projektu zúčastnil jedné z duchovních výprav do exotických zemí. Zda a jak své zkušenosti zúročí, uvidí diváci v kinech nejdříve na podzim 2014.

Čtěte také
Glosa: Petru Vachlerovi chyběly v licitaci o Lvy trumfy 

Akademici se dohodli s ČT na pokračování filmových cen

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy