Praha - Chceme ukázat i druhou stranu pravdy - nejen ty kamenné všeobecné, prohlašuje producent Petr Vachler o novém týdeníku Detektor. První díl startuje v úterý večer na ČT pod názvem Tunguzský meteorit a Pán blesků.
V něm tvůrci nabídnou vysvětlení, co způsobilo v roce 1908 v sibiřské tajze obrovskou devastaci. Měl v tom prsty Nikola Tesla, který se ve stejný čas snažil soustředit mohutný proud energie a odeslat ho na vzdálené místo?
"Základní myšlenkou pořadu je nabízet divákovi svět tajemství, záhad, magie, paranormálních jevů a konspiračních teorií," říká zároveň jeden z režisérů.
Divák se jen nesmí zaleknout hypnoticky mluvícího moderátora Hynka Chmelaře, který připomínající spíše Mefista. "Hynek mi říkal, že po tomhle pořadu už nedostane žádnou milou roli," říká Vachler.
Paradoxně je Chmelař členem souboru divadla pro děti Divadla Minor, dříve působil v brněnském HaDivadle nebo Činoherním studiu.
Každý díl bude mít stejnou základní strukturu, o režii jednotlivých dílů budou dělit jména začínající i zavedená: Vachler, Jan Stehlík, Hana Malaníková, Jiří Kos nebo Mirek Náplava.
Ve studiu, které je doplněno hypnotizujícími obrazci, se hosté (od publicistů a záhadologů po různé lektory) vyjadřují k danému tématu, tvůrci budou natáčet i mimo studio.
Další díly poté budou třeba sledovat, kam zmizel rukopis spisovatele Ludvíka Součka, na kterém si autor tak zakládal. Jedním z témat bude i Osudové kopí a Adolf Hitler - čili jak souvisí postava diktátora se zbraní, kterou byl údajně probodnut bok Ježíše Krista.
A jak si lidé vysvětlují válečný pokus americké armády za 2.světové války proslulý jako Experiment Philadelhia - tedy zneviditelnění válečného plavidla, které se vymknulo kontrole?
Tvůrci se budou zabývat i obligátními kruhy v obilí, jeden díl přinese nezvyklé pohledy na znalosti ukryté v symbolice stavby Staroměstského orloje. Chybět nemá Golem, tajné zbraně Třetí říše ani klonování dětí.
Detektor využívá archiv ČT, spolupracuje s media bankou ISIFA a Krátkým filmem Praha, využívá i soukromých archivů různých badatelů a institucí.
Tvůrci prý vybírali dosud mediálně nezveřejněná i úmyslně devalvovaná fakta o tajemství okolo nás a "ke kamenným pravdám" ukazují možnou variantu.
"Není to pořad ve smyslu jedna paní povídala, nebo jeden člověk měl zjevení. Chceme ukázat, že svět je pestrobarevný, a ne černobílý," říká alternativec a vegetarián Vachler, jinak ředitel České filmové a televizní akademie.
S myšlenkou pořadu už koketoval dlouho; před lety chtěl udělat cyklus Praha esoterická. Zatím má jeho Vachler Art company s Českou televizi smlouvu na dvacet dílů, natočeno je pět a dalších pět ve fázi příprav.
Témata prý mají více či méně blízkou souvislost s Českem. "Už máme dvě stovky dalších námětů na zpracování," říká Vachler.
S Detektorem se diváci budou setkávat každé úterý od 22:15.