Ukradne jedno studio druhému hit sezóny?

6. 1. 2009 9:45
O comics Watchmen se přou Fox a Warner Bros.
Foto: Hratelně.cz

Los Angeles - Jde o případ, který nemá v dějinách Hollywoodu obdoby. Jedno studio odstoupí od velkého filmu, druhé ho natočí a hodlá uvést - když v tom to první hodlá uplatnit svá původní autorská práva. Ukáže se, že na ně má nárok, a firma, která film za značné náklady vyrobila, z něj nebude mít kvůli špatně ošetřeným právním smlouvám žádný zisk.

To je v kostce osud filmu Watchmen (Strážci), dlouho očekávané adaptace comicsu, jenž bývá považován za dílo, které v polovině 80. let podceňovanému žánru definitivně vydobylo nárok řadit se k jiným uměním.

Příběh o zestárlých superhrdinech, které už společnost nechce, a dokonce je kdosi začne systematicky vraždit, se odehrává v napjaté atmosféře před třetí světovou válkou, která může způsobit zánik celého lidského druhu.

Čtěte více: Star Trek, Harry Potter i Watchmen už zbrojí na diváky
Orwellovští Strážci se možná vůbec nedostanou do kin

O zfilmování Watchmenů se v minulosti pokoušelo více režisérů: Terry Gilliam (Brazil, 12 opic), Darren Aronofsky (Requiem za sen, Fontána) či Paul Greengrass (Let č. 93, Bournův mýtus a Ultimátum). Nakonec tento vrstevnatý grafický román do podoby celovečerního filmu převedl Zack Snyder (Úsvit mrtvých, 300: Bitva o Thermopyly).

Foto: Hratelně.cz

Náklady přesáhly 120 milionů dolarů, přičemž většina z nich padla na výpravu a triky, nikoli herecké honoráře, neboť režisér se rozhodl vsadit na méně známé tváře.

Harry Potter si počkal

S celosvětovou premiérou se předběžně počítalo na 4. března 2009. Studio Warner Bros., jež považuje Watchmeny za jeden z předpokládaných hitů prvního čtvrtletí, však čelí už několik měsíců žalobě studia Fox, které se stále ohání autorskými právy, jež si Warneři dobře neohlídali.

Federální soud v Los Angeles o Vánocích uznal nároky Foxů za oprávněné. Kauza však pokračuje a zřejmě se potáhne ještě dlouho. Warneři s problémy počítali již několik měsíců, proto například posunuli premiéru šestého dílu Harryho Pottera z prosince minulého roku na polovinu letoška, aby v tomto účetním roce měli v rukávu aspoň jeden zaručeně výdělečný film.

Foto: Aktuálně.cz

Warner Bros. rovněž vydali prohlášení, že s předběžným rozhodnutím nesouhlasí a půjdou k odvolacímu soudu, poněvadž podle nich nebyly dokonale prozkoumány všechny odvolací připomínky. "Stále věříme, že požadavky Foxů jsou neoprávněné a že nakonec zvítězíme."

Foxové kontrují prohlášením: "Oceňujeme, že soud rozpoznal a uznal naše nároky. Rozsudek hovoří sám za sebe."

Buď všechno, nebo nic

Foxům by se každopádně Watchmen velmi hodili, protože loňská účetní bilance byla velmi slabá a skončili mezi velkými studii až poslední. Na Vánoce je sice zachránil psí rodinný film Marley a já, ale stále by se jim hodil další ziskový film.

Čtěte více: Lidi o Vánocích zajímal víc pes než Brad Pitt

Soud se odročuje na 20. ledna, kdy se bude projednávat, jaké škody by které studio mohlo způsobit tomu druhému; přezkoumávat se bude i rozsah práv, které Fox vlastní, a především bude předmětem jednání, zda je možné blokovat březnovou premiéru.

Foto: Aktuálně.cz

Studia se sice mohla dohodnout na dalším postupu po vynesení rozsudku minulý týden mimosoudní cestou a dojednat podmínky, jak si rozdělí výnosy z distribuce. Ovšem toto řešení, jež by nejspíš nebylo půl na půl, nevyjde a bude se hrát o "buď všechno, nebo nic".

Bojkotujte Wolverina

Fanoušci comicsu, kteří Watchmeny napjatě očekávají, jsou jednáním Foxu pobouřeni a rozhodli se uspořádat bojkot proti prvnímu letošnímu comicsovému filmu od Foxů - a to Wolverinovi, jenž je volnou součástí ságy X-Men.

Snímek oscarového režiséra Gavina Hooda s Hughem Jackmanem v hlavní roli by se tak mohl stát jednou z obětí absurdní právní tahanice. Pokud Watchmeni nebudou uvedeni v březnu, bude mít X-Men Origins: Wolverine v květnu ztížený start.

X-Men Origins: Wolverine
X-Men Origins: Wolverine | Foto: Aktuálně.cz

Internetová blogosféra by tímto gestem mohla prokázat svou sílu a dát velkým studiím najevo, že s hlasem fanoušků je třeba počítat. Zatím se však nepředpokládá, že by vyhlášený bojkot mohl způsobit opravdu vážné škody. Tvrdé fanouškovské jádro publika tvoří u comicsových filmů podle odhadů asi pětinu návštěvníků.

Warneři každopádně nemají legální možnost Watchmeny jakkoli distribuovat, a to ani po internetu. Objevily se sice dohady o tom, že by Warner v nejvyšší nouzi natruc vypustil film na síť zadarmo, a tím by Foxům zmařil možnost profitovat z tržeb v kinech. K tak partyzánskému kroku se však nejspíš nikdo neodhodlá.

Watchmen se už nyní zařazují k nejsmolnějším filmovým projektům, jaké kdy vznikly. Očekávání publika je velké, zároveň se rovněž šíří pochybnosti, že režisér Zack Snyder vystihl ducha předlohy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy