Lidi o Vánocích zajímal víc pes než Brad Pitt

Kamil Fila Kamil Fila
30. 12. 2008 18:20
Snímek Marley a já vyhrál nad Benjaminem Buttonem
Foto: archiv

Los Angeles - Měl to být týden, kdy bude v kinech zářit Brad Pitt coby mládnoucí stařec Benjamin Button. Uvedení předcházela smršť nominací na Zlaté Glóby a nadšené recenze. Nakonec jeho lesk zastínil "obyčejný" psí film Marley a já.

Ačkoli je Podivuhodný příběh Benjamina Buttona nejpozitivněji laděným snímkem režiséra Davida Finchera (Sedm, Klub rváčů, Zodiac) a dělal si nároky stát se jedním z hlavních hitů vánoční sezony, nakonec to taková sláva není.

Paradoxně jde přitom o Fincherův film s druhým nejlepším komerčním výsledkem za první týden, jenomže zároveň jde i o režisérův nejdražší film (s náklady okolo 150 milionů dolarů) a také film s nejdelší stopáží (168 minut) - což mohlo mnohé odradit od návštěvy.

"Otvírák" 27 milionů je o tři miliony menší, než kolik získal za první týden thriller Úkryt (Panic Room, 2002), a nedává naděje, že by se z Buttona stal nový Forrest Gump, k němuž je přirovnáván už jen proto, že autorem scénáře k oběma filmům je Eric Roth.

Všichni umřeme. A co jako?

David Fincher, který je proslulý maniakální kontrolou každého záběru, protáhl natáčení na celých pět měsíců (obvyklá délka natáčení českého filmu bývá jeden až dva měsíce, u amerických filmů dva až tři měsíce). Brad Pitt navíc kvůli roli podstupoval denně pět hodin maskování, aby působil věrohodně v roli muže, který se narodí jako vetchý stařec a postupně mládne do podoby švarného mladíka a malého chlapce.

Foto: Aktuálně.cz

Velmi přísný filmový kritik Kyle Smith označil Podivuhodný příběh Benjamina Buttona za "novou americkou klasiku" a v tomto názoru se s ním shodují tři čtvrtiny ostatních amerických recenzentů. Pokud se nalézají nějaké výtky, jdou na vrub tomu, co je Fincherovým filmům vyčítáno pravidelně - jakási až chladná dokonalost. Někteří publicisté si navíc všímají, že postavy se přes rychlé střídání věku příliš nevyvíjejí.

Hodnocení se navíc rozcházejí v chápání poselství příběhu. Většina recenzentů oceňuje meditativní náhled na problém ubíhajícího času, jiní se vzpouzejí, tak jako například Joshua Tyler z časopisu CinemaBlend: "Pochopili jsme to, Finchere, jednoho dne všichni umřeme. A co jako?"

Zvířata ve středostavovských rodinkách

Benjamina Buttona odsunuly v premiérovém týdnu až na třetí pozici dvě v porovnání s ním velmi nenáročné novinkové komedie.

Marley a já je příběhem o partnerské dvojici a jejich destruktivním neurotickém psovi. Adaptace populární knížky novináře Johna Crogana přesně zapadá do distribuční politiky studia Disney: "udělej ročně několik filmů se zvířaty, která žijí ve středostavovských rodinkách". V hlavních rolích opatrovatelů se zde tentokrát objevují Owen Wilson a Jennifer Anistonová.

Foto: archiv

Snímek byl americkými recenzenty přijat s rozpaky a většinou je mu kromě jednoduchého humoru vyčítána i přílišná slzopudnost v závěru. Je jistě trochu nezvyklé, že v rodinném filmu umře domácí mazlíček, ale proč oplakávat někoho tak protivného a nezvladatelného, ptají se kritici. Rodinky s dětmi za laciný smích i slzy utratily přes víkend 36, 5 milionu dolarů.

Adam Sandler bez drsného humoru

Druhou komedií pro celou rodinu je tento týden titul Pohádky na dobrou noc (Bedtime Stories) s Adamem Sandlerem v hlavní roli. Jako jeden z jeho předchozích snímků, Klik-život na dálkové ovládání, má i tento potenciálně slibnou zápletku, která se však nakonec ukáže jen jako z prstu vycucaná a zároveň plně nevyužitá blbina.

Hlavní hrdina je nucen hlídat své sestře děti a zjistí, že se mu druhý den splní obsah pohádek  - ovšem jenom ta část, kterou si domýšlely děti. Podle ohlasů kritiků film příliš nefunguje, vleče se a kvalita triků je velmi kolísavá. Zbavíte-li navíc Sandlera možnosti uplatňovat drsnější humor, ztratí jeho už beztak tupé komedie své poslední kouzlo a stane se z nich úplně zbytečné komerční zboží. Za první víkend tržby 27, 5 milionu.

Foto: archiv

Až čtvrtý skončil thriller z období druhé světové války Valkýra (Valkyria) s Tomem Cruisem v hlavní roli. Poměrně ambiciózní snímek, který se snaží seriózně zobrazit nepodařený atentát na Hitlera, o nějž se pokusili sami nacističtí důstojníci, neměl dobré komerční prognózy.

Ty se nakonec ukázaly oprávněné - 21 milionů za první víkend. Tom Cruise naštěstí může být spokojen, neboť ho chválí německá média, jež proti němu byla doposud silně zaujatá. V deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, napsali, že  "Cruisův popis událostí může změnit obraz Němců po celém světě". Překvapivé je, že američtí recenzenti jsou vůči historické věrohodnosti snímku mnohem podezíravější.

Poslední novinkou uplynulého týdne a hlavním propadákem se stala comicsová adaptace The Spirit. Film, jenž měl navázat svou poetikou na úspěch Sin City, nakonec utržil pouhých 6, 5 milionu dolarů za víkend a skončil v žebříčku až devátý.

Rozpočet sice nebyl zveřejněn, ale zřejmě bude podobný jako u Sin City - tedy zhruba 40 milionů - ovšem s tím, že Sin City mělo při prvním víkendu 30milionové tržby. Zdá se, že se vysoce stylizované comicsy pomalu okoukávají a hvězda scenáristy, kreslíře a režiséra Franka Millera poněkud upadá. S výslednou podobou snímku totiž nejsou příliš spokojeni ani fanoušci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy