Modrá není dobrá. Šmoulinku smazali z filmového plakátu, vadila ortodoxním židům

Marie Dostálová
30. 3. 2017 10:11
Modrá postavička Šmoulinky z nového animovaného filmu byla vystřižena z plakátů v ortodoxních oblastech Izraele. Tento typ víry nedovoluje věřícím sledovat obrázky žen.
Šmoulinka musela pryč.
Šmoulinka musela pryč. | Foto: Columbia Pictures

Z plakátu k dalšímu dílu animované série Šmoulové byla v izraelském městě vymazána Šmoulinka, a to z náboženských důvodů, informoval server Variety.

Propagační plakáty ke snímku Šmoulové: Zapomenutá vesnice byly instalovány napříč Izraelem. Ve městě Bnej Brak v telavivském distriktu však tvoří většinu ultraortodoxní židé, kteří se dle svého vyznání nesmí dívat na obrázky žen.

Byť je Šmoulinka animovaná a má modrou kůži, byla klasifikována jako žena a musela být odstraněna. Velkoformátové fotografie upravila místní PR firma pouze v ortodoxních oblastech, většina Izraelců tak uvidí původní plakát, vysvětluje Variety.

Na sociálních sítích se objevily posměšné reakce. Jedná se totiž o první animovanou postavičku, která byla kdy z filmového plakátu zcenzurována.

V řadě ortodoxních komunit jsou běžně vystřiženy fotky žen z časopisů, katalogů či reklam. Během amerických prezidentských voleb tak například publikovaly náboženské weby články bez fotek Hillary Clintonové.

Filmové plakáty bez žen tak nejsou v určitých oblastech výjimkou. V roce 2015  byla smazána Jennifer Lawrencová z plakátu k Hunger Games: Síla vzdoru 2. část a nahrazena ohnivou korunou.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy