Modrá není dobrá. Šmoulinku smazali z filmového plakátu, vadila ortodoxním židům

Marie Dostálová
30. 3. 2017 10:11
Modrá postavička Šmoulinky z nového animovaného filmu byla vystřižena z plakátů v ortodoxních oblastech Izraele. Tento typ víry nedovoluje věřícím sledovat obrázky žen.
Šmoulinka musela pryč.
Šmoulinka musela pryč. | Foto: Columbia Pictures

Z plakátu k dalšímu dílu animované série Šmoulové byla v izraelském městě vymazána Šmoulinka, a to z náboženských důvodů, informoval server Variety.

Propagační plakáty ke snímku Šmoulové: Zapomenutá vesnice byly instalovány napříč Izraelem. Ve městě Bnej Brak v telavivském distriktu však tvoří většinu ultraortodoxní židé, kteří se dle svého vyznání nesmí dívat na obrázky žen.

Byť je Šmoulinka animovaná a má modrou kůži, byla klasifikována jako žena a musela být odstraněna. Velkoformátové fotografie upravila místní PR firma pouze v ortodoxních oblastech, většina Izraelců tak uvidí původní plakát, vysvětluje Variety.

Na sociálních sítích se objevily posměšné reakce. Jedná se totiž o první animovanou postavičku, která byla kdy z filmového plakátu zcenzurována.

V řadě ortodoxních komunit jsou běžně vystřiženy fotky žen z časopisů, katalogů či reklam. Během amerických prezidentských voleb tak například publikovaly náboženské weby články bez fotek Hillary Clintonové.

Filmové plakáty bez žen tak nejsou v určitých oblastech výjimkou. V roce 2015  byla smazána Jennifer Lawrencová z plakátu k Hunger Games: Síla vzdoru 2. část a nahrazena ohnivou korunou.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy