Šancím na Oscara 2013 dá jméno Emma Stone

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 1. 2013 8:15
Kdyby hlasovali diváci, vyhrál by Lincoln
Emma Stone ve filmu Gangster Squad: Lovci mafie
Emma Stone ve filmu Gangster Squad: Lovci mafie | Foto: Warner Bros.

Los Angeles - Nominace na nejprestižnější filmové ocenění zveřejní Americká filmová akademie v Los Angeles. Šancím na Oscary 2013 dá jméno herečka Emma Stone, kterou doprovodí moderátor letošního oscarového ceremoniálu Seth MacFarlane. Samotné Oscary se pak budou rozdávat v noci na 25. února.

Největší pozornost bude tradičně upřena na kategorii nejlepší film. Mezi deseti nominovanými se kromě očekávaných veličin, jako je historické drama Lincoln režiséra Stevena Spielberga či filmu Zero Dark Thirty od Katheryn Bigelow o honu na teroristu Usámu bin Ládina, mohou vyskytnout i překvapení - například  poslední bondovka Skyfall.

Čtěte také
Hledá se nový oscarový hrdina. Klaďas, nebo záporák?
Ondříčkův film Ve stínu vypadl z oscarového klání
Filmové skvosty a pády v českých kinech v roce 2012

Česko v oscarovém klání letos opět nebude mít zástupce. Snímek Ve stínu režiséra Davida Ondříčka byl vyřazen v prosinci, když akademie zveřejnila užší výběr zahraničních filmů. Vůbec posledním českým filmem, který získal nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, byly Želary režiséra Ondřeje Trojana z roku 2003. Poslední zlatou sošku pro Česko získala Markéta Irglová - v roce 2007 za píseň Falling Slowly k irskému filmu Once.

Lincoln a Bídníci by vyhráli u diváků

Pokud by o udílení Oscarů 2013 rozhodovali američtí diváci, nejlepším filmem by se stal buď životopisný snímek Lincoln nebo muzikál Bídníci, zatímco ceny pro nejlepší herce by si odnesli Anne Hathawayová a Daniel Day-Lewis. Vyplývá to z průzkumu ústavu Ipsos pro agenturu Reuters.

Foto: Aktuálně.cz

Podle online průzkumu Ipsos by 18 procent respondentů vybralo jako nejlepší film Lincolna, 13 procent Bídníky a 12 procent film Hobit: Neočekávaná cesta. Snímky Nespoutaný Django a Pí a jeho život mají přízeň šesti procent Američanů, zatímco pro batmanovský film Temný rytíř povstal a pro bondovku Skyfall se vyslovilo pět procent.

Zatímco většina těchto filmů je považována za kandidáta na nominaci, Hobit je přes komerční úspěch řazen k outsiderům. O Skyfall se spekuluje, že by mohl být prvním filmem o Jamesi Bondovi, který by byl na prestižní ocenění nominován.

Průzkum ukázal i další odlišnosti mezi divácky oblíbenými filmy a pravděpodobnými uchazeči, o kterých hovoří odbornícv. Celých 52 procent dotázaných nevidělo žádný ze 24 filmů, na které se ankety ptala a které jsou řazeny k favoritům na nominaci. Stejně tak si 57 procent respondentů myslí, že by měla být Merryl Streepová nominována za úlohu v komedii Druhá šance, přestože odborníci neočekávají, že trojnásobná držitelka Oscara bude letos navržena.

Streepová je také druhá mezi kandidátkami na získání Oscara za Anne Hathawayovou, které vítězství předpovídá 27 procent dotázaných a která je favoritkou i u odborníků.

Mezi herci vede Day-Lewis za úlohu prezidenta Abrahama Lincolna (18 procent diváků). Za ním následuje se 16 procenty Denzel Washington za roli pilota ve filmu Let, Hugh Jackman z Bídníků (deset procent) a Jamie Foxx, který hraje ve westernu z doby otrokářství Nespoutaný Django (sedm procent). 

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy