Recenze: Seriál s Geislerovou rozbíjí iluzi, že Němcová byla oběť a její muž tyran

Recenze: Seriál s Geislerovou rozbíjí iluzi, že Němcová byla oběť a její muž tyran
Anna Kameníková jako Božena Němcová.
Vpravo je Jan Budař jako Vilém Dušan Lambl.
Anna Geislerová jako Božena Němcová a Marián Mitaš coby Jan Helcelet.
Elizaveta Maximová jako Johana Mužáková alias Karolína Světlá.
Foto: Klára Cvrčková
Tomáš Seidl Tomáš Seidl
19. 1. 2021 12:13
Čtyřdílná historická minisérie Božena, která líčí dramatické osudy nejslavnější české spisovatelky Boženy Němcové, koncem týdne vstoupí do finále. Tři odvysílané epizody, jejichž sledovanost se pohybovala v průměru okolo 1,6 milionu diváků, čeří emoce bouřlivěji než četba Babičky.

"Známť touhu po té vnadné růži, pro kterou rády saháme, ať by i trny její nás píchly," napsala své přítelkyni, české básnířce Antonii Reissové, roku 1844 čtyřiadvacetiletá Božena Němcová. Její slova naznačují, jak na titulní postavu výpravné kostýmní minisérie nahlížejí autorky.

Scenáristky Hana Wlodarczyková a Martina Komárková ani režisérka Lenka Wimmerová nevnímají Němcovou tak, jak bývá vypodobněna v čítankách nebo na dobových obrazech. Tedy coby zidealizovanou národní ikonu požívající úcty, jaká bývá vzdávána světici.

Představují ji jako inteligentní, talentovanou, ale také svobodomyslnou bytost, oddávající se světským vášním. A zároveň jako ženu, která usiluje o literární uplatnění a rovnoprávnější postavení ve vlastní rodině i dobovými konvencemi sešněrované patriarchální společnosti.

Minisérie sleduje budoucí spisovatelku - ještě jako Barboru Panklovou - od roku 1837, kdy ji coby vzpurnou sedmnáctiletou dívku, která raději čte než peče, rodiče dotlačí ke sňatku z rozumu s úředníkem pod penzí Josefem Němcem.

Ačkoliv manželství s mužem o 15 let starším není šťastné, je to on, kdo Němcovou uvede do vlasteneckých salonů. V nich se protagonistka seznámí s mnoha českými literáty a postupně se stává "nejžádanější umělkyní v celé Praze". Zároveň učiní průlom do tehdejších zásad mravopočestnosti.

Klíčovým motivem série se zatím zdá rozbití ustálené představy o manželství Boženy Němcové, v němž ona bývá vnímána jako oběť a její muž jako tyran. Navzdory vzájemně nekompatibilním povahám se v minisérii oba pokoušejí vycházet druhému vstříc a souznít. Ať již je to zpočátku tělesná přitažlivost, či později, především během pobytu rodiny v Domažlicích krátce před revolučním rokem 1848, vzedmuté vlastenecké cítění.

Ukázka z minisérie Božena. | Video: Česká televize

V dobách, kdy byl muž hlavou rodiny a také ji finančně zabezpečoval, se však předpokládalo, že žena bude rodit děti a starat se o domácnost. Nikoliv že muž bude mít pochopení pro její přání navštěvovat společnost, hrát na piano a číst knihy, nebo že bude uznávat a podporovat její nadání.

Největší divácké kontroverze zatím vzbudila druhá část, ve které se Božena Němcová již jako matka čtyř dětí po přestěhování do Prahy intimně sblíží s obrozeneckým básníkem Václavem Bolemírem Nebeským. Mýtus spisovatelky coby modly ze svatého obrázku a ochranitelky národa se rozpadá s prvním mileneckým polibkem.

Anna Geislerová jako Božena Němcová.
Anna Geislerová jako Božena Němcová. | Foto: Zuzana Páchová

Není to ale fabulace scenáristek. Že "od útlého panenství do nejzralejších ženských let neodolatelná krása jejího zjevu a kouzlo osobnosti vábily k sobě všechny, slavné i bezejmenné, básníky i pedanty, muže i ženy, příslušníky lidu i výkvět národa", psal o Boženě Němcové již roku 1918 středoškolský profesor a spisovatel Zdeněk Záhoř.

Je pravda, že kopulačních scén obsahuje druhá epizoda neúměrně mnoho, erotická linka však není samoúčelná. Sexuální život Němcové má přímou souvislost s literárním vyzráváním. Začínající básnířku a spisovatelku do náruče milence vžene manželovo až pohrdavé přehlížení jejího talentu, který naopak právě Nebeský oceňuje a přispívá k jeho rozvoji.

Autorky minisérie se přitom často drží historických faktů i tam, kde se to nezdá pravděpodobné. A to včetně rozlučkové hostiny, kterou ve svém bytě skutečně uspořádal spisovatelčin manžel poté, co se utajovaný milenec Boženy Němcové vztahu zalekl a rozhodl se odjet do Vídně.

Ve třetí části naopak některé smyšlené momenty působí rušivě - třeba povrchně efektní scéna, kdy spisovatelka zastaví na ulici splašené koně podobně jako hrdinka její povídky Divá Bára.

V prvních dvou dílech protagonistku hraje šestadvacetiletá Anna Kameníková, která na sebe poprvé upozornila před deseti roky v Hřebejkově filmu Nevinnost. Boženu Němcovou ztvárňuje s až holčičí svéhlavostí, dychtivostí a romantickou touhou doslova zešílet láskou, podobně jako Viktorka u splavu. Přesto - či právě proto - lze herečce věřit, že její venkovská dívka v pražských kruzích mohla vzbuzovat obdiv mezi velikány národního obrození.

Ve třetí a čtvrté části série Kameníkovou střídá o 18 let starší Anna Geislerová, která se v prvních dvou dílech objeví vždy jen v jedné krátké scéně. Němcovou zosobňuje jako emotivně střídmější, avšak znatelně ztrápenější a unavenější ženu středního věku. I během opětovného pobytu v Praze však nadále dokáže svádět muže, kteří se jí zalíbí. A to bez ohledu na okolí, včetně svých dětí.

Jan Hájek jako Josef Němec.
Jan Hájek jako Josef Němec. | Foto: Klára Cvrčková

Nejrozporuplnější a nejzajímavější postavou je však manžel Josef Němec, jehož s horkokrevnou vznětlivostí ztělesňuje Jan Hájek. Představuje zásadového úředníka rakouské finanční stráže, zároveň však také zapáleného českého vlastence a buditele takřka typu F. L. Věka.

Ačkoliv nepoddajnou manželku doma zamyká, fackuje, v žárlivosti vláčí po zemi, nebo ji dokonce znásilní, v Hájkově znamenitém podání nepůsobí jednorozměrně jen jako primitivní hrubián.

Z násilnického chování je znát i zoufalá bezmoc muže neschopného zkrotit svoji emancipovanou manželku, kterou miluje a zároveň asi nenávidí, a vést tradiční rodinný život, odpovídající tehdejším měšťáckým představám. Soužití s Boženou Němcovou po něm vyžaduje zaujmout v manželství novou roli, na niž žádný muž nemohl být připraven, ani pro ni neměl vzor.

Při obsazování desítek vedlejších rolí autorky vsadily na kombinaci populárních tváří s méně známými herci. Vesměs měly šťastnou ruku, jak dokládá například empatický výkon Lukáše Melníka v roli rodinného lékaře Josefa Čejky.

Anna Geislerová jako Božena Němcová a Lukáš Melník coby Josef Čejka.
Anna Geislerová jako Božena Němcová a Lukáš Melník coby Josef Čejka. | Foto: Klára Cvrčková

Soudobý pohled na Boženu Němcovou se ale s každým novým dílem poněkud nemístně přenáší i do moderního slovníku, a především do chování postav. To je zřejmé zejména ve třetí části, zatím nejslabší a nejkonvenčnější. Mimo jiné proto, že se nedokázala vyvarovat melodramatičnosti v dialozích i některých vyhrocených situacích.

V důsledku změněné atmosféry i herecké představitelky, ale také kvůli tomu, že postava Josefa Němce ustoupila do pozadí, minisérie začíná ztrácet původní dráždivě provokativní jiskru. Je otázka, zda se ji v poslední epizodě znovu podaří zažehnout.

Božena

Režie: Lenka Wimmerová
První tři epizody jsou k vidění na webu České televize, čtvrtá část má premiéru v neděli 24. ledna ve 20.10 hod na ČT1.

Hrát Boženu Němcovou byl zodpovědný úkol, byla to silná osobnost, v dnešní době by byla nadšená z toho, že ženy mohou jít volit a nemusí se vdávat. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Růžička je dalším vyřazeným, v hokejové reprezentaci pokračují tři brankáři

V další fázi přípravy kádru hokejové reprezentace budou od neděle pokračovat jen tři gólmani. Dnes z něj po rozhodnutí trenérů v čele s hlavním koučem Filipem Pešánem vypadl Jan Růžička, o účast na mistrovství světa v Lotyšsku dál usilují Šimon Hrubec, Petr Kváča a Roman Will. Pešán potvrdil, že má velký zájem o Josefa Kořenáře ze San Jose.

před 2 hodinami

Kovář získal s Zugem švýcarský titul a vyhrál bodování play off

Český útočník Jan Kovář se stal s Zugem švýcarským hokejovým mistrem. K rozhodujícímu triumfu EV nad Servette Ženeva 5:1, po němž vítěz základní části vyhrál finálovou sérii 3:0 na zápasy, přispěl asistencí u prvního gólu. Byl to jeho patnáctý bod v play off a s bilancí 1+14 produktivitu vyřazovací části ovládl.

Zug vyhrál ligu podruhé v klubové historii a po 23 letech. Jednatřicetiletý reprezentant Kovář přidal švýcarský titul k jednomu českému, který získal s Plzní v sezoně 2012/13, a dvěma z KHL. V tamní soutěži slavil v letech 2014 a 2016 s Magnitogorskem.

před 2 hodinami

Ve 101 letech zemřel Jegor Ligačov, sovětský tajemník pro ideologii

Ve 101 letech zemřel v Jegor Ligačov, bývalý tajemník ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu pro ideologii. Agentuře TASS to řekl mluvčí správy Tomské oblasti, odkud zesnulý pocházel. Ligačov byl mužem číslo dvě ve straně na počátku přestavby ve druhé polovině 80. let, kdy stál v čele Sovětského svazu a strany Michail Gorbačov. Později byl tento politik známý jako odpůrce politiky ruského prezidenta Borise Jelcina.

Sovětský a ruský politik byl tajemník ústředního výboru KSSS v letech 1983 až 1990. Od roku 1985 byl členem politbyra a v ÚV KSSS byl odpovědný za otázky ideologie. V té době byl mimo jiné jedním z iniciátorů protialkoholní kampaně v Sovětském svazu.

Když pozdější ruský prezident Jelcin v roce 1988 na stranické konferenci kritizoval, že perestrojka nepokračuje dosti rychle a nepostupuje dostatečně, mluvčí konzervativních stranických funkcionářů Ligačov mu tvrdě odsekl: "Borisi, mýlíš se," připomíná dnes TASS výrok, jímž se Ligačov proslavil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Augsburgu nepomohl k bundesligovým bodům ani nový trenér

Fotbalistům Augsburgu výměna trenéra nepomohla, v 32. kole německé ligy prohráli ve Stuttgartu 1:2 a zůstali v pásmu ohrožení sestupem. Augsburg získal z posledních pěti bundesligových duelů pouze jediný bod a na třináctém místě tabulky má tříbodový odstup od barážové šestnácté příčky.

Nový trenér Augsburgu Markus Weinzierl zařadil v derby do základní sestavy záložníka Jana Morávka, který odehrál 67 minut. Brankář Tomáš Koubek zůstal na lavičce.

Domácí tým, který toužil utnout sérii čtyř bundesligových porážek, poslal do vedení v 11. minutě střelou zblízka Förster. Krátce po poločase vyrovnal hlavou Niederlechner, ale poslední slovo měl Kalajdžič, který si po centru z pravé strany našel správné místo mezi obránci. V ročníku dal už 15 branek a je nejlepším střelcem Stuttgartu, kterému patří deváté místo.

Německá fotbalová liga - 32. kolo:

Stuttgart - Augsburg 2:1 (11. Förster, 74. Kalajdžič - 59. Niederlechner).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
10. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Další zprávy