Recenze: Kick-Ass 2 prvnímu dílu zadek nenakopal

Jan Gregor Jan Gregor
25. 8. 2013 7:48
Druhý komiksový Kick-Ass se posunul k realitě a zbytečně obhroublým vtipům
Foto: CinemArt

Recenze - Nestává se často, aby film ještě před premiérou odepsala jedna z hlavních hereckých hvězd. Jim Carrey se v červnu na twitteru nechal slyšet, že nemůže propagovat film Kick-Ass 2, v němž si zahrál kostýmovaného mstitele Plukovníka Stars And Stripes.

„Natočil jsem ten film měsíc před masakrem na základní škole Sandy Hook a teď s nejlepším svědomím nemůžu podporovat film s takovou úrovní násilí."

Pomiňme logickou námitku, že je od Carreyho poněkud pokrytecké kritizovat film, jehož scénář znal a nikdo ho nenutil v něm hrát. Stejně jako to, že po každé tragédii se vynoří plané debaty o vlivu násilí ve filmech na mladé diváky.

Foto: CinemArt

Autor této recenze sice Carreyho záporný pocit z filmu nesdílí úplně, ale minimálně ho chápe. Tvůrci v čele s režisérem Jeffem Wadlowem si trochu naběhli na smeč, když pokračování veleúspěšné adaptace komiksu Marka Millera a Johna Romity posunuli směrem k větší realističnosti.

Dnes večer budou umírat skuteční lidé

Parafráze sdělení z mezititulku zazní ve filmu několikrát a má to hlavní postavy upozorňovat, že jejich hraní na superhrdiny má víc než reálné následky. Nolanova batmanovská trilogie nastartovala trend filmů, v němž se maskovaní vigilanti pohybují v čistě realistických kulisách našeho světa. Když ale v takovém prostředí bojují na život a na smrt děti, může to pro někoho být už přes čáru. A není to jediný problém Wadlowova filmu.

První díl režírovaný Matthewem Vaughnem byl svěží, vtipný a energicky natočený mix nerdovského příběhu o získávání respektu a sebeúcty a ironické pocty příběhům o superhrdinech (zejména Mooreovým Watchmenům). Byl to film oscilující mezi adolescentní fantazií plnou popkulturních odkazů a satirou na fanouškovskou posedlost komiksy.

Foto: Aktuálně.cz

Pokračování se snaží jít v osvědčených kolejích prvního filmu série. Aspoň v první půlce. Postavy se trumfují v hláškách, působivost choreograficky slušně zvládnutých akčních scén posiluje nadupaný soundtrack.

Zážitek ale zřetelně sráží dolů chatrný scénář a nekonzistentní tón vyprávění. Jako by se tvůrci nebyli schopní rozhodnout, na co a na koho se ve filmu zalidněném mnoha postavami nejvíc soustředit.

Foto: CinemArt

Opět se setkáváme s Davem Lizewskim (Aaron Taylor-Johnson) alias Kick-Assem (český překlad jeho přezdívky Nářez mi prostě nejde přes pysky), amatérským bojovníkem proti zločinu, který je v civilu nenápadný obrýlený středoškolák. Je tu samozřejmě i Hit-Girl vulgo Zabijačka (Chloë Grace Moretzová), která nám z jedenáctileté holčičky, co umí nebezpečně zacházet s nunčaky a mačetou, vyrostla v patnáctiletou slečnu Mindy, jež se snaží zapomenout na své smrtící instinkty a pokouší se zapojit do školního kolektivu.

A zatímco se Dave spojí se superhrdinským týmem sdruženým kolem Plukovníka Stars And Stripes, bývalého mafiána a znovuzrozeného křesťana, a po nocích společně trestají zločiny, na něž policie nestačí, na druhém konci města už kolem sebe šikuje bizarní zločinecké kreatury další starý známý z prvního dílu - zbohatlický synek Chris toužící po pomstě Kick-Assovi a po reputaci ultimátního zloducha, jehož kousky by měly co největší počet kliků na YouTube.

Přezdívka z prvního dílu už mu přijde málo cool a ze Zuřivce se tak stává grázl, jenž si začne říkat Čů..k neboli Motherfucker.

Foto: Cinemart

Obhroublé vtipy a mravokárný patos

Tahle přezdívka funguje přinejmenším jako lakmusový papírek. Pokud vás rozesmějí časté a opakované narážky na tento poněkud nešťastně zvolený pseudonym, je Kick-Ass 2 filmem pro vás.

Jako návdavek dostanete celou řadu rádoby nekorektních sexistických a rasistických vtípků a vrcholem je pak opravdu zbytečná fekální scéna, kterou by člověk čekal spíše v komediích s Adamem Sandlerem než v pokračování snímku, jehož humor rozhodně nebyl tak prvoplánový.

Horší je, že hlavně druhá polovina míchá hrubozrnnou zábavu s vážně laděnými scénami, které ale ve filmu působí dramaturgicky jako pěst na oko a nejsou schopny vygenerovat jakékoli emoce.

Brutální likvidace blízkých lidí z Daveova okolí působí najednou jako z nějakého jiného žánru než z akční komedie, jejíž první díl a do jisté míry i začátek dílu druhého se vyznačovaly přesně nadávkovaným ironickým odstupem a nadsázkou. Laciné vtípky jsou tu náhle konfrontovány s nezvládnutým mravokárným patosem.

Film zkrátka v mnoha ohledech nezná míru (což zcela jistě platí i o komiksové předloze Marka Millara) a i když by byl rád brán za provokativní nebo šokantní, je často jen trapný.

Nebýt prvního dílu, asi by se Kick-Ass 2 dal považovat za snesitelnou popcornovou zábavu, ale Vaughn nasadil laťku tak vysoko, že na ni Wadlow ani nedosáhne, natož aby ji přeskočil.

Kick-Ass 2
Kick-Ass 2
Žánr: Akční, Komedie, Krimi, Thriller
Režie: Jeff Wadlow
Obsazení: Aaron Taylor-Johnson, Chloë Grace Moretz, Christopher Mintz-Plasse, Morris Chestnut, Clark Duke, Jim Carrey, John Leguizamo, Lindy Booth, Lyndsy Fonseca, Donald Faison, Yancy Butler, Lee Asquith-Coe, Ella Purnell, Steven Mackintosh, Augustus Prew, Robert Emms, Daniel Kaluuya, Garrett M. Brown, Andy Nyman, Enzo Cilenti, Iain Glen
Délka: 113 minut
Premiéra ČR: 22.08.2013

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy