Film natočil režisér Michael Haneke v koprodukci Francie, Rakouska, Německa a Itálie. Přehlídka od pondělka pokračuje v Brně, kde potrvá osm dní. Její ozvěny se pak uskuteční v Olomouci, Uherském Hradišti a v Českých Budějovicích.
Příběh je dalším z příspěvků Hanekeho stěžejního tématu násilí. Loni za něj dostal cenu za režii v Cannes a další ocenění. Společnost Intersonic chystá českou premiéru na 9. února; snímek s Danielem Auteuilem a Juliettou Binocheovou uvede do kin ve dvou kopiích.
Součástí závěrečného večera bylo vyhlášení cen. Nejoblíbenějším snímkem se stala adaptace bestselleru Pýcha a předsudek spisovatelky Jane Austenové od debutujícího režiséra Joe Wrighta.
Nejnavštěvovanějším - na dvě projekce přišlo 562 diváků - byl německo-turecký film Zvuk Istanbulu, v němž člen skupiny Einstürzende Neubauten Alex Hacke metodou nahrávání z ulice přiblížil spektrum současné turecké hudby; od elektronické přes hip hop až ke klasickým arabeskovým vokálům, kurdským pohřebním písním a orientální hudbě komorní.
Ředitelka festivalu Eva Kačerová je s pražskou bilancí spokojena. "Do dvou kin zavítalo od 26. ledna na 12 tisíc diváků, což je stejně jako loni," říká.
Třináctý ročník nabídl celkem čtyři desítky celovečerních a 21 krátkých filmů ze 30 zemí; 17 z nich bylo koprodukčních.