Praha - V září přijdou do kin dva očekávané hity, Hřebejkův Medvídek a Vorlův Gympl. Mají ještě něco společného: v obou hrají politici. Je to počátek trendu a politického lobbingu v české kinematografii? Spíš stará přátelství, nové ambice a pěkná zajímavost v tiskové zprávě.
Dosud spíše herci odcházeli do politiky - to je případ exministra kultury Vítězslava Jandáka, exdiplomata Martina Stropnického, poslankyně Táňy Fischerové či manželky Václava Havla Dagmar Veškrnové. Teď se situace mírně obrací.
V kinech má 6. září premiéru Medvídek, sedmý film dvojice Jan Hřebejk a Petr Jarchovský. Hřebejk do hořké komedie o partnerských krizích obsadil tehdejšího ministra zahraničí Cyrila Svobodu. Prý proto, aby zvěrohodnil postavu diplomata, kterou ztvárnil Ivan Trojan.
- ČTĚTE VÍCE: Co Hřebejk prozradil na tiskovce Medvídka?
Obsazení Cyrila Svobody podle Hřebejka nesouvisí s jeho volební podporou pro KDU-ČSL. "Moje volební podpora pro KDU-ČSL v tom nehrála roli," řekl k tomu na tiskové konferenci k filmu.
Tam odhalil i to, jak se mu podařilo Svobodu do filmu získat: "Je to strýc výkonného ředitele karlovarského festivalu Kryštofa Muchy. S ním se kamarádíme, tak jsem mu zavolal, on zavolal strýčkovi - a bylo to."
Hřebejk v roce 2004 získal do svého snímku Horem pádem ještě větší politickou star: Václava Havla, který tu vítal dva barmské disidenty. I tady to bylo podle Hřebejka v rámci zvěrohodnění hlavní figury, v tomto případě pracovnice s uprchlíky ztvárněné Ingrid Timkovou.
Havel se po Karlově mostě předtím prošel i v jiném filmu - v Kamenném mostu Tomáše Vorla z roku 1996. Filmový debut si ale exprezident odbyl dávno před politickou dráhou, v roce 1965 ztvárnil jednu z rolí ve snímku Pavla Juráčka Každý mladý muž.
Podobně Ivan Langer ještě předtím, než se vrhl na politiku, ztvárnil hlavní roli ve videoklipu skupiny Mňága a Žďorp.
Na jeho stranického kolegu a současného prezidenta Václava Klause filmový debut stále čeká - v roce 2005 totiž odmítl roli Boha v pohádce Jiřího Stracha Anděl Páně. Nejvyššího tu místo něj ztvárnil jiný prezident, šéf karlovarského festivalu Jiří Bartoška
"Ptal jsem se sám sebe: Kdo v této zemi může hrát Pána Boha? A odpověď byla okamžitá: 1) Václav Havel 2) Václav Klaus 3) Jiří Bartoška. První už ve filmu hrál, druhý by asi pro své prezidentské povinnosti neměl čas, takže to zbylo na charismatického Barťáka," vysvětlil režisér Strach.
Tomáš Vorel teď obsadil další bývalou politickou hvězdu. Jeho graffiti komedie Gympl s Jiřím Mádlem a herci z okruhu Pražské pětky uvede na filmové plátno bývalého eurokomisaře a současného lobbistu Pavla Teličku. Zahrál si tu školního inspektora.
"Ve scénáři byla napsaná ženská role - školní inspektorka. Ale Eva Holubová se mezitím někde seznámila s Teličkou a že prý to bude hrát on. Tak jsme se sešli v kavárně Slavia a udělali s eurokomisařem herecké zkoušky. A fungovalo to. Takže jsem ženskou roli změnil," vzpomíná Vorel.
- ČTĚTE VÍCE: Reportáž z natáčení Vorlova Gymplu
Vystoupení politiků v českých filmech se omezuje na krátké etudy, kde ztvárňují zpravidla sami sebe a kdesi stojí, aby jednomu z hrdinů potřásli rukou. To ovšem není případ dalšího politika.
Matěj Stropnický ze Strany zelených si v připravovaném filmu zahraje smyšlenou postavu. A to ne tak ledajakou - první filmová role syna herce Martina Stropnického je Vilém v adaptaci Máchova Máje, kterou v českých hvozdech právě natáčí F. A Brabec.
Stropnický účast obhajuje tím, že politik je normální člověk jako každý jiný. A poodhaluje, co možná i jeho kolegy táhne k blyštivému filmovému plátnu: "Je to přece sen většiny lidí - že vám zavoní telefon, ve kterém vám nabídnou hlavní roli ve filmu."