O bratrech, hudbě a kýči. Ve filmu pouliční muzikant stoupá ke slávě a moci

Pavel Sladký Pavel Sladký
6. 2. 2023 18:00
O dvou bratrech a hledání správné životní cesty vypráví psychologické drama slovenského režiséra a scenáristy Juraje Lehotského. Film nazvaný Plastic Symphony právě promítají česká kina.

Hudba, seberealizace a hledání správných hodnot pro sebe i druhé jsou tématy hraného snímku o nevlastních bratrech Matúšovi a Davidovi.

Žijí ve Vídni a živí se pouliční muzicírováním. K hudbě mají odlišné postoje. Matúš je někdejší nadějný violoncellista, který musel zanechat profesionální kariéry. Podle všeho opustil prestižní Berlínskou filharmonii, aby se postaral o nemocnou matku. Se svým současným stavem není spokojený. Ambicí se nevzdal.

Naproti tomu David má vrozenou achondroplázii, tedy nemoc způsobující trpasličí vzrůst. Hudbu dělá jako vše ostatní hlavně pro radost. Chudé poměry, ve kterých pobývá, mu nevadí.

Matúš si přivydělává i hraním na pohřbech, kde jednou narazí na ctižádostivého spolužáka. Ten vede elitní vídeňský soubor, má ostré lokty, těší se luxusním privilegiím a patří k celebritám klasické hudby. Matúšovi se díky němu otevírají dveře do světa, o němž snil. David však spatřuje smysl nebo naplnění v práci pro seniory, a tak se cesty bratří rozcházejí.

Movitá, kariérně orientovaná a prestižnější pozice, kterou upřednostní Matúš, však nevede ke štěstí a seberealizaci. V tu muzikant doufal, ale zjišťuje, že jeho autorská skladba Plastic Symphony se na komerčně pragmatickém repertoáru kolegy nikdy neocitne. Vznikla na deštivé ulici v úkrytu pod igelitem - odtud její název - za přispění skromného Davida. Pro film ji složil Aleš Březina známý operami o Miladě Horákové nebo Josefu Toufarovi a symbolizuje jiný způsob života.

Zní to černobíle: skromný bratr s fyzickým handicapem a opravdovost ve službě druhým, proti němu ambiciózní kariérista zklamaný z chladného zákulisí elitářského světa umění. Bohužel přesně tak tomu je. Film scenáristy a režiséra Juraje Lehotského chce vyprávět o štěstí, rozporu mezi materiálními hodnotami a vnitřním naplnění. Na povrchu je to sociálně realistické psychologické drama, pod ním však kýčovitá moralita zbavená jakékoli víceznačnosti.

Tu nakonec podtrhuje i nevyužitý potenciál castingu. Matúše ztělesnil polský herec Bartosz Bielenia, který zazářil v oceňovaném, na Oscara nominovaném filmu Corpus Christi o delikventovi vydávajícím se za kněze. Rakušan rumunského původu Sabin Tambrea s bezcitným výrazem ve tváři představuje jeho kariéristického kolegu, pro kterého je hudba prostředkem slávy a moci.

Vojtěch Zdražil ztvárnil srdečného Davida s dwarfismem. Sestavu doplňuje Judit Bárdos v nedodělaně, nerozvinutě působící roli sympatické možné lásky Lenky.

Sedmačtyřicetiletý Juraj Lehotský je přitom zavedený režisér. Upozornil na sebe hravě pojatým filmem Slepé lásky, který stylizovanou dokumentární formou splétal příběhy několika nevidomých. Vznikl podle scénáře Marka Leščáka, získal cenu Slnko v sieti a autor se jím zařadil ke slibné generaci slovenských tvůrců, která v dalších letech postupně přešla z dokumentární tvorby k hranému filmu.

Lehotského zájem o lidi, kteří překonávají překážky a handicapy, pokračoval snímky Zázrak a Nina. Jejich hrdinky se potýkaly s nefunkčními rodinami nebo dospívaly v nepřátelsky působících výchovných institucích.

Film Plastic Symphony kina promítají od minulého čtvrtka. | Video: Bontonfilm

Příběh nevlastních bratrů v Plastic Symphony jako by byl dalším krokem na této cestě, akorát se snahou zasáhnout širší publikum. Společensky kritický osten tu skoro mizí, respektive je velmi povrchní. Ve scénáři navíc příliš velkou roli hrají náhody, které svádí lidi dohromady nebo ukončují životy. A některé scény z večírků s vážnou hudbou nebo z vernisáží výstav působí vysloveně parodicky.

Psychologické drama v jádru filmu je ploché. Navzdory solidní kameře celek postrádá niternost a skutečný vztah k postavám. Jako diváci zůstáváme vůči výsledku přinejlepším chladní.

Film

Plastic Symphony
Scénář a režie: Juraj Lehotský
Bontonfilm, česká premiéra 2. února.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Tisíce lidí v Itálii demonstrovaly proti mafii, uctily památku jejích obětí

Tisíce lidí v úterý v Itálii demonstrovaly proti mafii. Pochodu v Miláně se zúčastnilo na 70 tisíc lidí, píše agentura ANSA. Mnozí nesli transparenty s nápisy "Je to možné", tedy že mafii porazit lze. Akce se konaly u příležitosti Dne památky nevinných obětí mafie, který si Italové připomínají v tento den od roku 2017. Někteří také připomněli, že před dvěma měsíci byl po 30 letech na útěku zatčen nejhledanější zločinec v zemi Matteo Messina Denaro, šéf sicilské mafie Cosa Nostra.

"Není možné, aby takový člověk byl na útěku 30 let. Nezapomeňme, že by býval mohl být zadržen dříve, pokud by nebyli lidé, kteří mu pomáhali unikat tak dlouho před spravedlností," řekl na dnešní demonstraci v Miláně turínský kněz Luigi Ciotti, který v roce 1995 založil sdružení Libera. To se snaží bojovat proti organizovanému zločinu a je organizátorem i úterních demonstrací.

Manifestace v Miláně se zúčastnil i starosta města Giuseppe Sala, po jehož boku šel například Vincenzo Agostino, otec policisty, jehož v roce 1989 zabila Cosa Nostra. V průvodu šli i další příbuzní obětí mafie, mnozí z nich měli na krku pověšené fotky svých zemřelých blízkých. Někteří z nich stále čekají na dopadení vrahů svých blízkých. "Bude to už 28 let a stále čekáme na pravdu," řekl agentuře AFP padesátiletý Paolo Marcone, jehož otce zabila v roce 1995 mafie v regionu Apulie. Během demonstrace řečníci přečetli jména zhruba 1100 lidí, které v uplynulých letech zabil organizovaný zločin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Afghánistán a Pákistán zasáhlo zemětřesení o síle 6,5 stupně, hlášeni jsou mrtví

Sever Afghánistánu a Pákistánu ve středu zasáhlo zemětřesení, které mělo podle americké geologické služby sílu 6,5 stupně. Agentura Reuters píše, že zemětřesení bylo v hloubce 194 kilometrů a jeho epicentrum se nacházelo v horském pásmu Hindúkuš nedaleko odlehlé afghánské provincie Badachšán. Hlášeny jsou zatím tři oběti.

Úřady v pákistánském údolí Svát podle Reuters uvedly, že o život přišla 13letá dívka, na kterou se zřítila zeď domu. Dalších 150 lidí utrpělo zranění a nemocnice vyhlásily stav nouze. Mluvčí afghánského ministerstva pro řešení následků katastrof uvedl, že v provincii Laghmán na východní země zemřeli dva lidé. V Islámábádu, ale i v Kábulu a jinde v Afghánistánu, vybíhali lidé z domů a citovali verše z koránu, posvátné knihy muslimů, píše agentura AP.

Do některých vesnic v Badachšánu se i běžně dostává jen těžko a není s nimi telefonní spojení ani možnost komunikace prostřednictvím internetu. Obyvatelé Fajzábádu, metropole této provincie, uvedli, že se jim asi minutu třásly tabulky v oknech. Poškozeny podle nich mohou být domy, které jsou postaveny z hlíny.

Loni v červnu při zemětřesení o síle 6,1 v Afghánistánu zemřelo přes tisíc lidí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Lyžař Klaebo počtvrté vyhrál SP, Beranová byla ve sprintu v Tallinnu šestá

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo obhájil prvenství ve Světovém poháru, celkově ho získal počtvrté. V Tallinnu dnes suverénně zvítězil ve sprintu volnou technikou, byl to jeho 18. triumf v sezoně. Tereza Beranová dojela ve finále šestá a vyrovnala své maximum v seriálu. Zvítězila Norka Kristine Skistadová.

Kateřině Janatové chyběly k postupu do semifinále čtyři setiny sekundy, obsadila 15. místo. Muži se v kvalifikaci do nejlepší třicítky nedostali, neuspěl ani finalista z únorového mistrovství světa Michal Novák.

Poslední tři závody SP se uskuteční od pátku do neděle v Lahti, dva z nich budou individuální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy