Do kin jde film Baťovské životy. Pět příběhů z cihlových domků připomene narozeniny Jana A. Bati

Hana Slívová Hana Slívová
8. 3. 2018 7:00
Letos si Zlín připomíná 120. výročí od narození podnikatele Jana Antonína Bati, mladšího bratra Tomáše Bati. Při té příležitosti jde 5. dubna do českých kin snímek Batalives: Baťovské životy, který vypráví o pěti baťovských městech, jež svého času vznikala po celém světě.
Video:

Jak dnes vypadá baťovský život v českém Zlíně, v indickém Batanagaru, v nizozemském Batadorpu, v chorvatském Bata-Borovu a v Bataypora v Brazílii? To návštěvníkům kin ukáže film zlínské rodačky a filmařky Karolíny Zalabákové.

Jan Antonín Baťa

Baťovské životy
  • Narodil se 7. března 1898 v Uherském Hradišti.
  • Od nevlastního (a mladšího) bratra Tomáše Bati, rodáka ze Zlína, převzal obuvnické impérium po jeho smrti v roce 1932. Byl to právě on, kdo myšlenky T. Bati na celosvětový rozmach a samostatná baťovská města realizoval.
  • "Malých Zlínů" s typickými cihlovými domky pro dělníky v Baťových továrnách vystavěl okolo padesáti.
  • Po válce se a komunistickém převratu se usadil v Brazílii. Účastnil se industrializace celé země, dal vzniknout čtyřem baťovským městům a díky své činnosti získal v roce 1957 nominaci na Nobelovu cenu míru.
  • Zemřel v roce 1965 v den otevření mostu přes řeku Paraná, který prosazoval a inicioval.   

"Pro cizince je Zlín neuvěřitelným místem, které vypadá trochu jako USA a trochu jako sci-fi komiks. Všude cihla, beton nebo sklo. Některé ulice mají jenom čísla. Zajímalo nás, jak to dnes vypadá i v jiných městech, která firma Baťa založila, a zda jsou jejich obyvatelé stejně 'postižení'," usmívá se režisérka snímku Karolína Zalabáková.

"Naši hrdinové žijí v takových malých Zlínech, které vypadají všechny stejně. I když se Batalives tváří jako seriózní dokument o fenoménu baťovských měst ve světě, je to ve skutečnosti poetický - a snad i vtipný - film o pěti příbězích z cihlových domků," přibližuje producent a kameraman filmu Lukáš Gargulák.

Film autoři chystali pět let. Na Zlín snímek nahlíží očima Věry Dudíkové, která šila boty ve 44. budově bývalého baťovského areálu. V Batanagaru, který se demoluje kvůli novému golfovému resortu, žije mladík Šona. On ani ostatní z Batanagaru nevědí, co budou dělat, kde budou bydlet a jestli najdou novou práci.

Důchodce Henrik z nizozemského Batadorpu vzpomíná na celoživotní práci v baťovské fabrice, kde se seznámil se svou ženou. Partě teenagerů z chorvatského Borova (původně Bata-Borovo) zase baťovský odkaz vůbec nic neříká a zajímá je především, jak z rodného města vypadnout. Mladík z brazilského města Bataypora se zase zamiloval do České republiky a chce se sem odstěhovat.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy