Do kin jde film Baťovské životy. Pět příběhů z cihlových domků připomene narozeniny Jana A. Bati

Hana Slívová Hana Slívová
8. 3. 2018 7:00
Letos si Zlín připomíná 120. výročí od narození podnikatele Jana Antonína Bati, mladšího bratra Tomáše Bati. Při té příležitosti jde 5. dubna do českých kin snímek Batalives: Baťovské životy, který vypráví o pěti baťovských městech, jež svého času vznikala po celém světě.
Video:

Jak dnes vypadá baťovský život v českém Zlíně, v indickém Batanagaru, v nizozemském Batadorpu, v chorvatském Bata-Borovu a v Bataypora v Brazílii? To návštěvníkům kin ukáže film zlínské rodačky a filmařky Karolíny Zalabákové.

Jan Antonín Baťa

Baťovské životy
  • Narodil se 7. března 1898 v Uherském Hradišti.
  • Od nevlastního (a mladšího) bratra Tomáše Bati, rodáka ze Zlína, převzal obuvnické impérium po jeho smrti v roce 1932. Byl to právě on, kdo myšlenky T. Bati na celosvětový rozmach a samostatná baťovská města realizoval.
  • "Malých Zlínů" s typickými cihlovými domky pro dělníky v Baťových továrnách vystavěl okolo padesáti.
  • Po válce se a komunistickém převratu se usadil v Brazílii. Účastnil se industrializace celé země, dal vzniknout čtyřem baťovským městům a díky své činnosti získal v roce 1957 nominaci na Nobelovu cenu míru.
  • Zemřel v roce 1965 v den otevření mostu přes řeku Paraná, který prosazoval a inicioval.   

"Pro cizince je Zlín neuvěřitelným místem, které vypadá trochu jako USA a trochu jako sci-fi komiks. Všude cihla, beton nebo sklo. Některé ulice mají jenom čísla. Zajímalo nás, jak to dnes vypadá i v jiných městech, která firma Baťa založila, a zda jsou jejich obyvatelé stejně 'postižení'," usmívá se režisérka snímku Karolína Zalabáková.

"Naši hrdinové žijí v takových malých Zlínech, které vypadají všechny stejně. I když se Batalives tváří jako seriózní dokument o fenoménu baťovských měst ve světě, je to ve skutečnosti poetický - a snad i vtipný - film o pěti příbězích z cihlových domků," přibližuje producent a kameraman filmu Lukáš Gargulák.

Film autoři chystali pět let. Na Zlín snímek nahlíží očima Věry Dudíkové, která šila boty ve 44. budově bývalého baťovského areálu. V Batanagaru, který se demoluje kvůli novému golfovému resortu, žije mladík Šona. On ani ostatní z Batanagaru nevědí, co budou dělat, kde budou bydlet a jestli najdou novou práci.

Důchodce Henrik z nizozemského Batadorpu vzpomíná na celoživotní práci v baťovské fabrice, kde se seznámil se svou ženou. Partě teenagerů z chorvatského Borova (původně Bata-Borovo) zase baťovský odkaz vůbec nic neříká a zajímá je především, jak z rodného města vypadnout. Mladík z brazilského města Bataypora se zase zamiloval do České republiky a chce se sem odstěhovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy