Z prádelny vznikl moderní apartmán: do 18 metrů čtverečních se vešlo vše potřebné

Z prádelny vznikl moderní apartmán: do 18 metrů čtverečních se vešlo vše potřebné
Kompaktní a vzdušný prostor vznikl vybouráním všech původních dělicích příček.
Nyní mu dominuje prostorné dvoulůžko sousedící s pracovním koutem.
Kuchyňská linka je z tmavého plechu se zabudovaným krbem.
Samostatné WC a prostorný sprchový kout doplňuje umyvadlo v podobě barelu, který je možné otevřít a využít jako úložný prostor.
Foto: Living Showroom
pej
4. 3. 2018 7:13
Zdánlivě neobyvatelné prostory, pro které ostatní nevidí využití, mění tito architekti na luxusní byty na nejatraktivnějších adresách. Projekt Living Showroom studio Adam Rujbr Architects rozjelo před pěti lety. Nyní představuje už třetí neobvyklou přestavbu, tentokrát rekonstrukci prádelny o osmnácti metrech čtverečních v centru Brna. 

Koncept Living Showroom představuje způsob, jak opuštěný nebytový prostor proměnit na kompletně zařízený moderní byt.

"Cílem projektu je nejen oživit nevyužitá místa v atraktivních lokalitách, ale také ukázat co nejvíce lidem, jak na to. Proto všechny Living Showroomy fungují jako ubytování typu Airbnb, které si může kdokoliv rezervovat on-line. Jsou tak ideální pro milovníky kvalitní moderní architektury a vůbec pro každého, kdo na cestách hledá nejen ubytování, ale i originální zážitek," představil projekt jeho tvůrce, architekt Adam Rujbr.

Nejnovější Living Showroom vyrostl v podkroví bytového domu v jedné z nejživějších lokalit Brna - na ulici Běhounská v bezprostřední blízkosti Jakubského náměstí. S výměrou pouhých osmnácti metrů čtverečních jde o nejmenší ze všech dosavadních realizací.

"Dříve tu bývala prádelna se sušárnou, proto jsme se rozhodli zachovat 'pracovní' industriální ráz prostoru. Najdete tu surové materiály v podobě dřevěné špalíkové podlahy, plechové pracovní skříňky či barel místo umyvadla. To vše v kombinaci s čistými bílými plochami a nepřímým ambientním osvětlením," popsal neobvyklý prostor Rujbr.

Koncept Living Showroom je postavený na energeticky úsporném provozu, využití obnovitelných zdrojů a soběstačnosti a také důmyslných hi-tech řešeních. Byt na Běhounské je proto vytápěný pomocí tepelného čerpadla vzduch-vzduch, přičemž vytápění i chlazení lze spustit na dálku pomocí mobilní aplikace. 

První Living Showroom vznikl na Lidické ulici v Brně v roce 2013, taktéž na místě bývalé prádelny. Druhý byt, který architektonické studio otevřelo v roce 2016 na ulici Jakubská v centru Prahy, dříve sloužil jako maštal či pivní šenk.

Architektonické studio Adam Rujbr Architects se sídlem v Brně a pobočkou v Praze se skládá z týmu osmi stálých pracovníků a devadesáti externích spolupracovníků. Vizí ateliéru je prostřednictvím staveb šetrných k životnímu prostředí zkvalitňovat veřejný prostor, stejně jako vnitřní prostředí budov.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy